15 Юли 2025вторник02:33 ч.

Игри на мита

/ брой: 127

автор:Таня Глухчева

visibility 1533

Когато американците не са заети да провокират война в някоя част на света и да се представят като супергерои, спасяващи света, решават да се разнообразят с други не по-малко зловещи игри. Президентът Доналд Тръмп обяви мита от 30% за Европейския съюз и Мексико в сила от 1 август. Той съобщи намеренията си в писма до председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и мексиканската си колежка Клаудия Шайнбаум. Вероятно като послепис е допълнил, че тарифният процент може да се увеличи допълнително, ако се предприемат ответни мерки. И дори снизходително обяснява, че нивото от 30 на сто е "много по-малко от необходимото за премахване на неравенството в търговския дефицит".
Преди това Тръмп отново размаха пръст на Канада и Бразилия. На Отава е ясно защо - още не е умряла мечтата му да види съседната страна като 51-ви щат, но какво му е виновна Бразилия? Тръмп великодушно се е заел да внесе справедливост в южноамериканската държава, да се бори за човешките права на бившия президент Жаир Болсонаро, човекът, който не се интересува от ничии други права освен тези на "белите" хора.
И така - САЩ отново обявяват война, но този път икономическа. Те вече я изгубиха срещу Китай. Но другите държави вместо да си вземат поука и да видят, че няма нищо страшно да се опълчиш на самозван световен лидер, треперят, лаят, но не хапят. 
Френският държавен глава Еманюел Макрон, както и председателката на ЕК Фон дер Лайен се опитват да се държат на положение, но зад привидната им твърдост прозира страх - да не разгневим САЩ. А това за пореден път показва колко слаба е Европа. Как е изгубила авторитета си през последните години, дори десетилетия. Това е плашещо - да си толкова зависим от някого. Но, когато си се изпокарал с другите си партньори като Русия и Китай, когато си свикнал да почиваш на стари лаври за икономическата си стабилност, тогава "най-верният" ти съюзник Вашингтон те предава. И не ти остава друго, освен да въртиш опашка като послушно кученце, да лаеш понякога, но въпреки това да играеш според тоягата, пардон митата.

ЕК предвижда нов данък за големите компании

автор:Дума

visibility 448

/ брой: 127

Получаваме 4,4 млрд. лв. по ПВУ

автор:Дума

visibility 412

/ брой: 127

Три агенции повишиха кредитния рейтинг на България

автор:Дума

visibility 490

/ брой: 127

БНБ пуска първите златни монети в евро

автор:Дума

visibility 459

/ брой: 127

Геополитиката е в основата на враждата

автор:Дума

visibility 466

/ брой: 127

Атина се бори с хилядите мигранти

автор:Дума

visibility 492

/ брой: 127

Лавров в Китай след пълна подкрепа от Ким

автор:Дума

visibility 519

/ брой: 127

Накратко

автор:Дума

visibility 383

/ брой: 127

47 години не стигат

автор:Аида Паникян

visibility 479

/ брой: 127

Антибългаризъм

visibility 403

/ брой: 127

Игри на мита

автор:Таня Глухчева

visibility 411

/ брой: 127

Гаранция за европейското ни настояще и бъдеще

автор:Дума

visibility 521

/ брой: 127

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ