16 Юли 2025сряда21:26 ч.

Приключи ли терапията

/ брой: 129

автор:Евгени Гаврилов

visibility 636

Националната статистика отчете годишна инфлация през юни от 4,4%, което е двегодишен рекорд. Подобни данни не са отчитани от есента на 2023 година. Сякаш инфлацията се изчислява от хора, които не влизат в магазин да пазаруват, защото там етикетите с цените рисуват съвсем друга картина. 
Защото едно е да ти расте заплатата, а съвсем друго е да ти се увеличава банковата сметка и покупателната способност. Последното в днешни условия за обикновените хора е невъзможно, защото разходите на домакинствата нарастват значително по-бързо от доходите. Затова и работещите бедни у нас не намаляват.  
Понякога сравняват инфлацията с отрова, защото, ако е в големи количества, тя убива, но при правилно дозиране може да има и здравословен ефект. Тук изникват два въпроса. Първият е дали изобщо може да се говори за здравословно обедняване. Другият проблем е, че през годините на т.нар. преход обикновените хора поеха прекалено големи дози с "отрова". Първите им бяха "инжектирани" през 1991 г., когато правителството на Димитър Попов освободи цените на всички стоки. Тогава инфлацията надмина 350%. Нещо подобно се случи и през зимата на 1997 г., когато цените в магазините се меняха през час. 
Преди няколко години дойде войната в Украйна, заради която енергоносителите поскъпнаха драстично, а останалите цени полудяха. Сега в обществото има опасения, че следващата доза от отровата ще дойде с еврото от началото на следващата година. Дано тези опасения се окажат напразни. 
Някои пък сравняват икономиката с двигател на автомобил. В този смисъл казват, че инфлацията имала същото значение за нея, каквото маслото за двигателя. Когато е в повече, капакът се цапа, а когато е малко, двигателят прегрява. Въпросът е дали и кога най-после терапията ще приключи.
Очевидно в момента петната от масло започват да избиват. А иначе условия за инфлация у нас има много - цените на енергоносителите, политическата и здравната криза, икономическите дисбаланси. Според изследвания на учени от БАН стандартът на живот у нас спрямо останалите страни от ЕС е 4-6 пъти по-нисък и за да ги настигнем, ще ни трябват най-малко 45 години. Явно "лекарството" досега не ни помага. Стига с него.

Тръмп плаши Русия с "тежки мита"

автор:Дума

visibility 385

/ брой: 129

Лавров се срещна със Си Дзинпин

автор:Дума

visibility 379

/ брой: 129

Разследват евродепутат, за когото Аушвиц е "фейк"

автор:Дума

visibility 399

/ брой: 129

Символ

автор:Александър Симов

visibility 389

/ брой: 129

Приключи ли терапията

автор:Евгени Гаврилов

visibility 382

/ брой: 129

Епични провали

visibility 394

/ брой: 129

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ