14 Юли 2025понеделник13:02 ч.

Петя Цанкова: Промените в Закона за висшето образование целят защита на работещите университети

автор:Дума

visibility 4853

“Законът за изменение на Закона за висшето образование дава възможност на Народното събрание да закрива висше училище по предложение на Министерския съвет, когато висшето училище трайно не осъществява учебен процес. И в момента Народното събрание по предложение на МС може да закрие държавен университет, а частните университети се закриват само по искане на учредителите на частното висше училище”.  Това заяви народният представител от БСП - ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА Петя Цанкова. Тя подчерта, че новото което се въвежда с промените е условието за закриване на учебно заведение, само когато то трайно не осъществява образователен процес.

Депутатът от левицата обясни, че това цели само допълнителна защита на университетите, които които работят сериозно, въпреки трудностите, които развиват научна дейност и подготвят кадри за пазара на труда. “Те заслужават подкрепа, а за да я получат, системата трябва да бъде освободена от тежестта на институции, които осъществяват дейност по инерция и симулират нормален образователен процес”, каза още тя.

Петя Цанкова наблегна, че когато едно висше училище трайно не предлага обучение, не провежда занятия, не дипломира студенти и по същество не изпълнява основната си функция — това вече не е университет, а административна структура изчерпана от  съдържание.  “Възможността за закриването на подобен университет трябва да бъде сигнал, че държавата държи на стандарти, на качество и на реален принос към обществото. Ангажимент и задължение на държавата е да провежда и упражнява контрол върху качеството на обучение и ефективността на образователния процес във всяка една образователна институция, било то държавна или частна”, категорична бе тя.

Цанкова коментира, че по време на обсъждане в образователната комисия е застъпено мнението, че е необходимо между първо и второ четене да се направят не малко корекции. Като такива тя посочи прецизиране на израза “трайно не осъществява образователен процес” и неговото ясно дефиниране - като период, като обхват на дейността, като проверка на фактическото състояние, процедурата да бъде прозрачна, справедлива и защитена от политическа намеса; разписване на правна рамка кой установява състоянието за трайно неосъществяване на учебния процес, така че да не се достига до административен произвол при определена политическа ситуация. Тя подчерта, че ще бъдат подкрепени предложения за изменения между първо и второ четене, които са съобразени със становището на Съвета на ректорите.

Тя бе категорична, че това не е атака срещу висшето образование. "Българските студенти заслужават образование, което е актуално и адекватно за времето, в което живеем. И всеки вложен лев – независимо дали идва от държавния бюджет или от студентски такси – трябва да бъде инвестиран в реални резултати, а не в кухи структури”, заключи Петя Цанкова.

Солени глоби за каране в аварийната лента

автор:Дума

visibility 77

/ брой: 127

Солени глоби за шофьорите, ако карат в аварийната лента

автор:Дума

visibility 87

/ брой: 127

Oще 77,6 млн. лв. от Европа за социални електромобили

автор:Дума

visibility 79

/ брой: 127

Няма интерес към безплатните антибиотици за деца

автор:Дума

visibility 91

/ брой: 127

ЕК предвижда нов данък за големите компании

автор:Дума

visibility 65

/ брой: 127

Получаваме 4,4 млрд. лв. по ПВУ

автор:Дума

visibility 68

/ брой: 127

Три агенции повишиха кредитния рейтинг на България

автор:Дума

visibility 77

/ брой: 127

БНБ пуска първите златни монети в евро

автор:Дума

visibility 78

/ брой: 127

Геополитиката е в основата на враждата

автор:Дума

visibility 80

/ брой: 127

Атина се бори с хилядите мигранти

автор:Дума

visibility 69

/ брой: 127

Лавров в Китай след пълна подкрепа от Ким

автор:Дума

visibility 87

/ брой: 127

Накратко

автор:Дума

visibility 72

/ брой: 127

47 години не стигат

автор:Аида Паникян

visibility 67

/ брой: 127

Антибългаризъм

visibility 67

/ брой: 127

Игри на мита

автор:Таня Глухчева

visibility 73

/ брой: 127

Гаранция за европейското ни настояще и бъдеще

автор:Дума

visibility 82

/ брой: 127

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ