
Въвеждат еднодневни винетки от 2026 г.
При превишена скорост от 40 км на междуградски път отнемат книжката за 2 месеца
/ брой: 136
Парламентът одобри въвеждането на еднодневни винетки за леки автомобили до 3,5 тона, които ползват републиканската пътна мрежа. Това стана с гласувания на второ четене законопроект за промени в Закона за пътищата и след 14-часово заседание на парламента. Издаването на еднодневната винетна такса ще започне 6 месеца след обнародването на промените в "Държавен вестник", предвиждат още приетите текстове.
Депутатите решиха още тол таксите да се диференцират в зависимост от техническите характеристики на пътя или пътния участък, от изминатото разстояние, от категорията на пътното превозно средство и броя на осите. В 6-месечен срок от влизането на закона в сила тарифата за таксите, които се събират за преминаване и ползване на републиканската пътна мрежа, ще бъде актуализирана.
Значително увеличаване на санкциите за превишаване на скоростта и неспазване на правилата за движение по пътищата одобриха още депутатите с окончателно гласуване на промените в Закона за движението по пътищата.
Камерите на тол-системата ще отчитат средна скорост и ще засичат движението в аварийните ленти на автомагистралите.
Санкцията за шофиране в аварийна лента на магистрала при първо нарушение ще е 1000 лв. и 3 месеца отнемане на книжка, а при повторно - 4000 лв. глоба и 6 месеца без книжка, решиха депутати. Максималната скорост за леки автомобили на автомагистрала остава 140 км/ч, а за тежкотоварните - 90 км/ч.
В населено място се запазва допустимата скорост от 50 км/ч, като в гъстонаселени райони се създават "Зони 30", където ще се шофира с до 30 км/ч.
С цел да се ограничи рисковото шофиране по междуградските пътища парламентът прие при превишаване на скоростта с над 40 км/ч извън населено място освен глобата от 600 лева, да се отнема и книжката за срок от 2 месеца. При повторно нарушение глобата скача на 1200 лв., а шофьорът остава без книжка 3 месеца.
Общинските камери също ще се включат в наблюдение за нарушения по пътищата. Глобите за пътни нарушения, установени с общински камери, ще се разпределят поравно между общината и Фонда за пътна безопасност към МВР, решиха депутатите.
Увеличават се санкциите при преминаване на червен светофар - от 100 на 150 лв., за неспиране на пешеходна пътека глобата също скача на 150 лв., а за неспиране на знака СТОП става 100 лева.
Електронни фишове и наказателни постановления, издадени от МВР, ще се връчват и от длъжностни лица, определени от кметовете на общините, при извършването на административни услуги на гражданите, решиха още депутатите.
Въвежда се и регулация за движението на електрическите тротинетки. Родители или настойници ще се наказват с глоба от 500 лв., ако са допуснали използването на индивидуално електрическо средство за движение по пътищата на дете, което не е навършило 16 години, реши окончателно Народното събрание.
Електрическите тротинетки трябва да бъдат регистрирани, да се карат само в светлата част на деня, да имат задължителна застраховка "Гражданска отговорност", а водачите са задължени да са с каски.