05 Май 2024неделя00:41 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Индустриалният пейзаж като чиста абстракция

Никола Танев и Сирак Скитник са сред първите автори на промишлената тематика

/ брой: 70

автор:Дума

visibility 616

Изложба, проследяваща историята на индустриалния пейзаж в българската живопис през XX век, може да се разгледа в сградата на НХГ на пл. "Александър I" 1, сега част от Националния музеен комплекс - София. Куратор е Кирил Василев.
Индустриалният пейзаж се появява в края на второто десетилетие на ХХ век и е знак както за настъпващата по онова време модернизация на икономиката и обществото, така и за възникването на нови естетически нагласи сред художниците. Едни от първите автори, които застъпват темата, са Никола Танев и Сирак Скитник. Художникът, който през 30-те и 40-те г. превръща индустриалния пейзаж в акцент на своето творчество, е Васил Бараков. Той рисува "Край София", "Изгорялата фабрика" и "Сонди в Къмпина", които носят върхови постижения на българската живопис. Негови наследници стават Мария Столарова и Петър Дочев.
Никола Танев е заинтригуван от контраста между светлинните отражения на фабричния дим, локомотивната пара и тъмните корпуси на сградите и машините. За Сирак Скитник индустриалният пейзаж е възможност за изграждане на композиция от обобщени геометрични форми. "Мадан" на Борис Данков и "Кремиковци" на Здравко Александров са "образци" на "социалистическия реализъм" в областта на индустриалната тематика. Мария Столарова дебютира през 60-те г., като за нея индустриалният пейзаж не е единствено "пропуск" към официалния художествен живот в страната, а избрана тема, в която тя вижда нови възможности.
Други художници, посветили се на индустриалния пейзаж, са Евгени Бугаев, Иван Антонов, Борис Ненов, Любен Гайдаров. В техните творби има и "формалистични" търсения, но най-характерното е усещането за пустота и безизходност. Промишленият пейзаж е един от основните мостове към чистата абстракция. Това илюстрира творчеството на Петър Дочев. През 70-те и 80-те г. той създава редица индустриални сюжети, посочват от НМК - София.             






 

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 1339

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 1312

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 1183

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 1359

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 1562

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 1309

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 1301

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 1513

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 1324

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 1449

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ