16 Юли 2025сряда09:07 ч.

120 млн. евро годишно раздава финансовото лоби в Брюксел

15 от 17 проверени експертни групи към европейските институции са под влиянието на банкерите

/ брой: 84

автор:Дума

visibility 1957

Финансовият сектор харчи около 120 млн. евро годишно, за да влияе на политическите решения в Брюксел чрез различни лобистки групи. Данните са от изследване на неправителствената организация "Корпоративна Европа", Австрийската федерация на профсъюзите и Австрийската камара на труда. Докладът, озаглавен "Мощта на финансовото лоби", показва сериозен проблем с демократичността на европейските институции.
В Брюксел работят поне 1700 лобисти, които осигуряват на финансовия сектор привилегирован достъп до хората и структурите, които вземат политическите решения. От 17 проверени официални експертни групи към европейските институции 15 са били доминирани от представители на финансовия сектор. Това донякъде обяснява защо наложените от кризата реформи в този сектор се оказаха толкова трудни и защо съпротивата срещу регулацията му беше толкова силна, пише в доклада.
Докладът излиза в момент, в който тече кампанията за европейските избори през март, а в Брюксел се обсъждат редица регулации, сред които например тази за налагането на данък върху финансовите транзакции.
Експертите от CEO са използвали данни от различни доклади по темата на британските консерватори, както и от Регистъра за прозрачност, създаден през 2008 г. под натиска на евродепутатите, където се регистрират организациите, упражняващи лобизъм. Там могат да се открият 208 юридически лица, които официално признават, че се занимават с тази дейност в сферата на финансовите услуги.
Тъй като регистрацията не е задължителна, истинският брой на тези организации без съмнение е по-голям, отбелязват изследователите, според които с нерегистрираните субекти общият брой на финансовите организации става около 700. От тях 140 са британски, което прави присъствието на страната на това поле най-значимо.
За първите шест месеца от 2013 г. 25 евродепутати от британската Консервативна партия са се срещнали със 74 представители на финансовия и сходни сектори.
Изследователите разкриват, че от 906-те организации, с които Брюксел се е консултирал за създаването на регулации след дълговата криза, 55% са представлявали финансовия сектор срещу само 12% за останалите сектори и 13% за неправителствените организации и потребителските асоциации.
Очевидно е, че, разгръщайки подобни средства, тези организации са успели съществено да повлияят на европейския дневен ред за финансовите реформи. Според нас е опасно един сектор, който предизвика толкова поражения, да разполага с такова влияние върху законодателството, което го засяга, заключва докладът.
 

Правителството с нови мерки срещу спекулата

автор:Дума

visibility 1649

/ брой: 128

Прасковите ще стигат 8 лева за килограм изкупна цена

автор:Дума

visibility 2145

/ брой: 128

До софийското летище вече има денонощен транспорт

автор:Дума

visibility 1576

/ брой: 128

Франция ще удвои бюджета за отбрана

автор:Дума

visibility 2045

/ брой: 128

Протест спря кораб с оръжие за Израел

автор:Дума

visibility 1837

/ брой: 128

Сблъсъци между мигранти и испанци

автор:Дума

visibility 1861

/ брой: 128

Френски затворник избяга, скрит в багажа на съкилийник

автор:Дума

visibility 1374

/ брой: 128

Скъпооо

автор:Аида Ованес

visibility 1821

/ брой: 128

Тъмни векове

автор:Барбара Пейчинова

visibility 1720

/ брой: 128

Спортът ни не е умрял

автор:Владимир Николов

visibility 1772

/ брой: 128

Тихото задлъжняване на българските домакинства

visibility 2058

/ брой: 128

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ