$1,6 трлн. похарчени за оръжие в света
И през 2010 г. САЩ запазват лидерската си позиция на най-голям купувач и износител
/ брой: 128
Съединените щати запазиха първата си позиция като най-голям купувач на оръжие в света и през 2010 г., разкрива доклад на Стокхолмския международен институт за проучвания на проблемите на мира (СИПРИ). През м.г. в света за оръжие са похарчени 1,6 трилиона долара, или с 1,3 на сто повече от предходната година, посочва СИПРИ. От общата сума 43% ($698 млрд.) се падат на САЩ. Китай е изразходвал за оръжие 119 милиарда долара, или близо 6 пъти по-малко в сравнение със САЩ. Великобритания, Русия и Франция са изразходвали по 4 на сто от глобалната сума за оръжейни доставки. Сред десетте страни с най-големи разходи за оръжие се нареждат още Япония, Германия, Саудитска Арабия, Индия и Италия.
Според СИПРИ през периода 2006-2010 г. САЩ и Русия са изразходвали близо половината от глобалната сума за доставка на ново оръжие и военна техника. За същия период САЩ са изнесли в 75 държави близо 30% от общия обем на оръжейния износ в света. Най-големите вносители на американско оръжие и военна техника са Южна Корея, Австралия и Обединените арабски емирства.
Руският дял от износа на оръжие се изчислява на 23% от глобалния обем. Москва е основният доставчик на оръжие и военна техника за Китай и Индия, които от своя страна са най-големите вносители на оръжие през периода 2006-2010 г.
Стоте най-големи компании, производители на военна техника, през 2009 г. - последната година, за която СИПРИ разполага с пълни данни - са продали свои изделия на обща стойност 400 милиарда долара. Най-голямата оръжейна компания е базираната в САЩ "Локхийд Мартин", следвана от британската "БАЕ системс". От стоте най-големи оръжейни компании в света 45 са базирани в САЩ и 33 - в Европа. Останалите 22 са в Русия, Япония, Израел, Индия и Южна Корея.
В началото на 2011 г. осем държави в света са разполагали с 5000 ядрени бойни заряда в оперативна готовност, от които 2000 се намират в състояние на постоянна максимална бойна готовност. От СИПРИ алармират, че ядрената заплаха продължава да тегне, тъй като съкращенията на този вид оръжия са компенсирани от тяхната модернизация и умножаването на носителите им.
САЩ, Русия, Великобритания, Франция, Китай, Индия, Пакистан и Израел притежават над 20 500 ядрени бойни глави. От тях близо 5000 са готови за използване, 2000 са поддържани в състояние на висока оперативна готовност, посочва институтът. Освен това петте държави, признати официално за ядрени и подписали Договора за неразпространение на ядрените оръжия от 1968 г. - САЩ, Русия, Великобритания, Франция и Китай - разполагат нови системи ядрени оръжия или са обявили, че възнамеряват да го сторят.
Към януари т.г. Русия притежава 11 000 ядрени бойни глави, от които са разположени оперативно 2427, САЩ съответно 8500 и 2150.