15 Май 2024сряда00:45 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

20 години ЦЕРН в България

/ брой: 224

автор:Дума

visibility 221

По случай 20-та годишнина от пълноправното членство на България в европейския център за ядрени изследвания ЦЕРН МОН, Софийският университет и БАН организират в София Тех Парк изложба за настоящето и бъдещето на центъра, за българското присъствие в неговите изследователски и образователни програми, за новите перспективи за научно сътрудничество и технологичен трансфер пред българските научни институции и бизнеса. Изложбата ще бъде открита днес от 11,30 ч. Гост на откриването ще бъде Генералният директор на ЦЕРН д-р Фабиола Джианоти.

Експозицията ще е отворена до 28 ноември от 10 до 17 часа всеки ден, а от 11 и 15 ч. пак там ще има лекции по актуални теми от дейността на ЦЕРН във фундаменталната наука и нейното приложение. Днес от 15 ч., в зала А205 на Физическия факултет на СУ д-р Фабиола Джианоти ще изнесе лекция на тема "Изследвания (и още...) в ЦЕРН".

Европейският ядрен център има 23 страни-членки (България е 20-а от тях), 8 асоциирани членки и протоколи за сътрудничество с още 40 страни. Той се е превърнал в световна лаборатория с 2300 постоянни сътрудници, над 1000 стипендианти и близо 13000 асоциирани изследователи от над 100 националности от цял свят. Проектът LHC (Големият адронен колайдер) направи ЦЕРН световен лидер в областта на физиката на елементарните частици. На 11 юни 1999 г. България е обявена официално от ЮНЕСКО за пълноправен член на центъра. Наши учени, инженери и техници от СУ, от три института на БАН, от Пловдивския университет - общо над 100 български специалисти участват в научните изследвания, провеждани в организацията.

Железничарите искат оставка на ръководството на НКЖИ

автор:Дума

visibility 426

/ брой: 88

БДЖ пак се разделя с хартиеното билетче срещу 16 млн. лв.

автор:Дума

visibility 375

/ брой: 88

Денят на данъчната свобода настъпи

автор:Дума

visibility 353

/ брой: 88

Работници от Бангладеш ще берат череши у нас

автор:Дума

visibility 383

/ брой: 88

България отхвърля проявата на Силяновска

автор:Дума

visibility 434

/ брой: 88

Шойгу на нов пост, сменя го икономист

автор:Дума

visibility 427

/ брой: 88

Каталунските сепаратисти губят мнозинството си

автор:Дума

visibility 396

/ брой: 88

Накратко

автор:Дума

visibility 334

/ брой: 88

Дано не е късно

автор:Мая Йовановска

visibility 430

/ брой: 88

Комуникационна грешка

автор:Деси Велева

visibility 382

/ брой: 88

Пак Путин е виновен!

автор:Таня Глухчева

visibility 429

/ брой: 88

За достойна България в мирна Европа!

автор:Дума

visibility 354

/ брой: 88

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ