12 Август 2025вторник15:12 ч.

23 са вече случаите на коронавирус в България

автор:Дума

visibility 1514

23 са случаите на коронавирус в България, съобщиха от здравното министерство. Последните изследвани днес в Националната референтна лаборатория проби на контактни лица на починалата в УМБАЛСМ „Н. И. Пирогов“ жена доказват новия коронавирус при 7 лица.

По-рано днес от Националния оперативен щаб беше съобщено, че COVID-19 е доказан при други 9 лица.

Днес са изследвани общо 106 проби, 16 от които са положителни.

Общо положителните резултати за коронавирус в страната към този момент са 23, като един от тях е на починалата в УМБАЛСМ „Н. И. Пирогов“ 66-годишна жена.

Сред тях е една жена, която вече е настанена във ВМА и която е придружавала на конгрес в чужбина лекарката, за която преди ден също беше потвъредно, че е заразена. Състоянието на новата болна е средно тежко. Тя е с двустранна бронхопневмония.

Още двама души се очаква да бъдат настанени във ВМА. Те са преминали амбулаторно, изследвани са в лабораторията на ВМА, пробите им са положителни и предстои да бъдат закарани със специализиран транспорт във ВМА за настаняване. Тяхното състояние не е тежко.

Чрез националната референтна лаборатория са открити още 6 положителни проби. Четири от тях са на лежащо болните в Белодробната болница, където бяха настанени контактните лица на възрастното семейство с Covid-19, прието в "Пирогов", от което жената почина преди ден.

Състоянието на възрастният мъж в "Пирогов" остава тежко. Пациентите в Габрово и Плевен, както и първата заразена лекарка, приета във ВМА, са в стабилно състояние.

Всички усилия, които са хвърлени от страна на правителството и здравните власти са насочени да се ограничи инфекцията. Тя не може да се избегне, но да се ограничи, каза началникът на Оперативния щаб ген. Венцислав Мутафчийски. Мерки като пълната карантина в Италия могат да бъдат наложени само при обстоятелства подобни на Италия, каквито в момента у нас няма, категорични са от щаба.

Началникът на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Тодор Кантарджиев коментира, че начинът да не се стигне до разпространение на болестта като това в Италия е да се сме дисциплинирани като граждани. Защото държавата прави всичко по възможностите си от началото на януари насам, когато се появиха първите официалните съобщения за епидемията в Китай, добави той.

Ген. Мутафчийски коментира, че никога не може да се предвиди дали наличните ресурси, в това число и болнични легла и апаратура са достатъчни, въпреки че България е на първо място в Европа по брой интензивни легла на 100 000 души население. Той даде пример, че в индустриалната част на Италия, която е най-развита, те са се оказали недостатъчни. Това е екстремна ситуация, в която винаги може да се окаже не си подготвен, заяви Мутафчийкси, но допълни, че се правят усилия за подсилване на възможностите.

 

Данните на Министерството на здравеопзаването са, че болниците в страната разполагат с 2063 легла за интензивно лечение и 740 инфекциозни, които могат да бъдат удвоени и да станат 1400. Общият брой респиратори в България са 1463 броя. Националният оперативен щаб вече е направил поръчка за още 200 броя респиратори, които обаче ще бъдат налични през май. За още 30 има възможност да бъдат доставени по-рано.  Центровете за спешна медицинска помощ разполагат с 289 респиратори в санитарните автомобили и 53 в кабинетите.

Проф. Кантарджиев заяви, че не трябва да се бъркат интензивните легла, на които се настаняват много тежко болни пациенти и инфекциозните легла, на които се настаняват останалите болни и получават само вливания и лечение без командно дишане.

Мутафчийски обясни също, че при изчерпване на интензивните легла, може да се разчита и на реанимационните, защото в кризисна ситуация се спират плановите операции и целият ресурс се ползва за болните от коронавирус, както е било направено в Италия.

По-рано днес стана ясно, че столичната Втора градска болница ще се трансформира в инфекциозна.  В болницата ще могат да бъдат настанени 50 души. Най-тежките случаи ще продължат да се приемат в държавните болници.

Преобразуването на болницата ще отнеме 3 дни. В това време трябва да бъдат изведени и пациентите, които в момента се лекуват в лечебното заведение.

Междувременно от Българската болнична асоциация, в която членуват много от големите частни болници като "Софиямед", "Аджибадем Сити Клиник", "Уни Хоспитал", "Пълмед", "Света София", "Еврохоспитал" и др., заявиха, че са готови да си сътрудничаст с щаба срещу разпространението на болестта и да се включат в изследването на пациенти.

Увеличават линията на бедност със 126 лв.

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 148

Предлагат линията на бедност да бъде увеличена до 764 лева

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 148

КЗД проверява случая със сваленото от самолет дете

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 148

Австрия обмисля таван на цените

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 148

ЕС иска Зеленски на срещата в Аляска

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 148

САЩ приключиха с помощите за Украйна

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 148

Над 11% от депортираните от Германия са деца

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 148

Нови цени, нови стандарти

автор:Таня Глухчева

visibility 0

/ брой: 148

Тагаревщина на ума

автор:Александър Симов

visibility 0

/ брой: 148

Газови игри на котка и мишка

visibility 1

/ брой: 148

Беше като Феникс, роден от пепелта наоколо

автор:Дума

visibility 1

/ брой: 148

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ