14 Май 2024вторник20:08 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

30% от търговците твърдят, че цените ще растат

/ брой: 41

автор:Дума

visibility 382

30% от търговците на дребно са убедени, че в следващите три месеца цените ще продължават да растат. Това сочат данните на НСИ. Те са от традиционното изследване за бизнес климата, като общо показателят се подобрява с 1,4% през февруари спрямо януари. 

Предприемачите в четирите наблюдавани сектора - търговия на дребно, услуги, строителство и промишленост, очакват продължаващ ръст на цените. При услугите 20% от мениджърите дават подобен отговор. При търговията на дребно - отговор за по-високи цени са дали 30,2 на сто от анкетираните, които подчертават, че свиването на потреблението вече е проблем пред бранша. 

В строителството очакванията за по-високи цени се споделят от близо 32% от предприемачите, докато при промишлеността - малко над 17%. Във всички сектори водещ проблем е несигурната икономическа среда, следван от недостига на работна ръка.  

Междувременно стана стана известно, че общият индекс на цените на производител се понижава с 2,2% през януари 2023 г. спрямо предходния месец. През декември беше регистриран ръст от 3,4%. Спадът на заводските цени през първия месец на 2023 г. се дължи на енергетиката, където поевтиняването е с 8,3%, докато в добивната промишленост е отчетен ръст от 3,2%, и в преработващата промишленост - с 1,1%.

Цените на производител обаче нарастват с 16,8% през януари 2023 г. в сравнение със същия месец на 2022 г. заради поскъпването в енергетиката с 21,7%, съобщи НСИ. 

На годишна база увеличението на производствените цени в преработващата промишленост е с 14,4%, а в добивната - с 10,7%. В преработващата промишленост значително повишение има в производството на хранителни продукти - с 25%.

Железничарите искат оставка на ръководството на НКЖИ

автор:Дума

visibility 426

/ брой: 88

БДЖ пак се разделя с хартиеното билетче срещу 16 млн. лв.

автор:Дума

visibility 375

/ брой: 88

Денят на данъчната свобода настъпи

автор:Дума

visibility 353

/ брой: 88

Работници от Бангладеш ще берат череши у нас

автор:Дума

visibility 383

/ брой: 88

България отхвърля проявата на Силяновска

автор:Дума

visibility 434

/ брой: 88

Шойгу на нов пост, сменя го икономист

автор:Дума

visibility 427

/ брой: 88

Каталунските сепаратисти губят мнозинството си

автор:Дума

visibility 396

/ брой: 88

Накратко

автор:Дума

visibility 334

/ брой: 88

Дано не е късно

автор:Мая Йовановска

visibility 430

/ брой: 88

Комуникационна грешка

автор:Деси Велева

visibility 382

/ брой: 88

Пак Путин е виновен!

автор:Таня Глухчева

visibility 429

/ брой: 88

За достойна България в мирна Европа!

автор:Дума

visibility 354

/ брой: 88

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ