33% скок на смъртността за година
Експерти прогнозират нова КОВИД вълна до месец, 20 хил. дози ваксина отиват на боклука
/ брой: 137
Скок на смъртността през второто тримесечие отчита НСИ. Починалите са 33 945, което спрямо същия период на 2020 г. е с 8754 (33,8%) повече, а спрямо първото тримесечие на т.г. - с 2601 (7,1%). НСИ отчита ръст на относителния дял на умрелите във възрастовите групи от 70 до 84 г., това е и групата на най-малко ваксинираните срещу КОВИД-19 и хората, които страдат от най-много хронични заболявания. Областта с най-много починали е Търговище (ръст от 56%), а с най-малко - Сливен (ръст от 10,6%). Увеличението не е изненадващо, тъй като България е сред водещите по смъртност страни в ЕС, но кризата с КОВИД-19 рязко засили тази тенденция.
В края на август и началото на септември очаквам ново нарастване на случаите на заразени от КОВИД-19 в България заради варианта Делта, коментира главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев. Подобни прогнози правят и други експерти. Кунчев припомни, че България е единствената страна в ЕС, в която всеки може да избира с коя ваксина да бъде имунизиран. Той подчерта необходимостта от политическа подкрепа в този процес. "У нас британският вариант все още е доминиращ. Делта вариантът все още набира скорост, но до месец и половина ще се обърне тенденцията с доминиране на Делта варианта", предупреди и директорът на Центъра по заразни и паразитни болести проф. Ива Христова.
За 20 000 дози ваксини на "АстраЗенека", които са с изтичащ срок на годност в края на юли, има реален риск да бъдат унищожени, обяви директорът на Изпълнителната агенция по лекарствата Богдан Кирилов. От думите му стана ясно, че близо 2 млн. дози вече са поставени, а са налични още 2,8 млн. България продължава да е последна в ЕС по ваксинирани пълнолетни. Кирилов припомни, че има решение на МС да бъдат дарени 172 500 дози на Бутан, водят се преговори лекарствата да бъдат предоставени на Северна Македония, Босна и Херцеговина и Молдова.
Междувременно протестите на пироговци продължават. Медици и служители на спешната болница отново изразиха недоволството си от отстраняването на директора проф. Асен Балтов, поискаха оставката на здравния министър Стойчо Кацаров и отново блокираха кръстовището при болницата. Работещите в "Пирогов" настояха и за въвеждането на клинична пътека за лечение на постКОВИД състояния. Сега усложненията от коронавируса и рехабилитацията от него минават по други вече съществуващи клинични пътеки.