29 Април 2024понеделник02:51 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Актуално

3,5 милиона българи живеят в риск от бедност

За последните пет години единствено у нас броят на хората в бедност или риск от социално изключване се е увеличил драстично

/ брой: 257

автор:Велиана Христова

visibility 19

През 2013 г. България води класацията в Европейския съюз по процент на населението, живеещо в риск от бедност и социално изключване. Почти половината от българите - 48%, са причислени към категорията бедни според доклад на европейската статистическа служба Eurostat. Като брой население това означава 3,49 млн. души! Това означава, че тези хора са се намирали в поне едно от следните 3 състояния: бедност заради ниски доходи, остри материални лишения или живот в домакинства с много ниска трудова заетост.
За сравнение - средният процент на населението, живеещо в условия на бедност, в ЕС-28 е 24,5 (общо 122,6 млн. души). При това нашата "преднина" спрямо останалите 28 държави от съюза е съществена - след нас се нареждат Румъния, в която населението в риск от бедност е 40,4%, Гърция (35,7%), Латвия (35,1%) и Унгария (33,5%). При това само у нас и в Гърция процентът на бедните се е увеличил с над 7 пункта в последните 5 години - от 2008 г. досега. У нас през

2008-2013 г. застрашените от бедност са се увеличили от 44,8 на 48%

Като цяло в ЕС-28 процентът на населението в риск от бедност или социално изключване е леко увеличен за последните 5 години - от 23,8% на 24,5%. Има леко намаление обаче спрямо 2012 г.
На обратния полюс са страните с най-малък процент бедно население - с най-нисък дял на хората, застрашени от бедност или социално изключване е... Чехия (14,6%), следвана от Холандия (15,9%), Финландия (16%) и Швеция (16,4%). Интересен феномен е Полша, в която в последната петилетка от 2008 г. насам хората, живеещи в бедност или социално изключване са видимо намалели - от 30,5% през 2008 г. на 25,8% през 2013 г. Румъния също бележи видим спад в квотата на бедните - от 44,2% през 2008 г. до 25,8% през 2013 г. В Словакия, Австрия, Франция процентът на застрашените от бедност също е намалял.
Според доклада 21% от населението на страната ни са застрашени от бедност заради ниски доходи. За ЕС-28 средният процент по този показател е 16,7%. В Гърция и Румъния обаче по-голям процент от бедните са изпаднали най-ниско в социалната стълбица заради ниски доходи - съответно 23,1% и 22,4%. В Чехия и Холандия неполучаването на доходи в най-малка степен е причина за бедността - съответно за 8,6% и 10,4% от хората. 
 
Половин България живее в материални лишения

България е на първо място по дял от населението в риск от бедност заради сериозни материални лишения (43%). Тук разликата ни със средното равнище в ЕС е драстична - за съюза средният показател е 9,6%! Т.е. българите, живеещи в материални лишения, са 4,5 пъти повече от средното за останалите държави на континента. След нас е Румъния - но с едва 28,5% от хората, живеещи в материален недоимък. Най-ниският показател по този параметър имат Швеция и Люксембург - там в материална нищета живеят едва 1,4 и съответно 1,8% от жителите.
През 2013 г. делът на населението, живеещо в домакинства с много ниска трудова заетост, е бил най-голям в Гърция - 18,2%, следвана от Хърватия с 15,9% и Испания с 15,7%. Данните за България по този показател са 13 на сто. Средно за ЕС-28 процентът на хората в бедност заради ниска трудова заетост е 10,7.

Коментар
Политиците ни на кой свят са?

 
У нас за никого не е новост, че българите са най-бедни в Европейския съюз. Но ако види тези данни и сравнения, всеки трябва да се ужаси от фактите. Простете, половината ни народ живее в бедност и материална нищета, а ние с какво се занимаваме? С прищевките на Борисов и Радан Кънев. Два пъти сме по-бедни от средното ниво за Европейския съюз и 4,5 пъти е повече населението ни, живеещо в материална нищета. А тук ни натрапват всякакви европейски модели как да живеем по европейски тертип. Е, няма как принцът и просякът да живеят по един, при това - чужд тертип. Пълният абсурд е, че това население - с тези социални характеристики, което е на дъното на нормалния човешки живот, гласува най-охотно за партията на Бойко Борисов, която сега се спява с най-десните възможни неолиберални водачи на обществото! Вижте какво пише в т.нар. програмна декларация на все още химерното бъдещо правителство по отношение на социалните дейности: "Индивидуални социални оценки на социалнослабите и търсене на възможности за социалното им включване и осигуряване на заетост". Абе, тия хора знаят ли изобщо какъв е халът на населението в тази държава? Какви индивидуални оценки, бога ми, като трябва да ги дадат на 3,5 милиона българи - поименно. 43% живеят в материална нищета, как ще ги разберат ония, дето се чудят как да си приберат милионите от КТБ? Няма да ги разберат. И никого не вълнува, че процесът продължава с пълна пара - няма друга държава в Европа, която в последните пет години да се е сринала още към дъното по отношение на броя на хората в бедност. А кой управляваше в "отчетния период" от 2009 до 2013 г.? Е, пак същите ще управляват.
Съвсем друг трябва да е дневният ред на политиците. От три точки: борба с бедността, борба с бедността, борба с бедността. Но надежда за разум май няма. И след още 5 години Eurostat ще отчете, че 60% от българите живеят в бедност или социално изключване. Какви европрограми, какви химери за модерно общество, за иновации и инвестиции? И каква демокрация в обществото на масовата бедност? Забравете!    
 

Корнелия Нинова честити Цветница на празнуващите

автор:Дума

visibility 9

Цветница е!

автор:Дума

visibility 240

13 зърнари са взели 52 млн. лв. субсидии

автор:Дума

visibility 904

/ брой: 80

Войната в Украйна удвои приходите на ВМЗ-Сопот

автор:Дума

visibility 853

/ брой: 80

Хващат най-много негодни банкноти от 10 лева

автор:Дума

visibility 751

/ брой: 80

ВМРО-ДПМНЕ води на първия тур

автор:Дума

visibility 897

/ брой: 80

Расте напрежението между САЩ и Китай

автор:Дума

visibility 1010

/ брой: 80

Педро Санчес подава оставка?

автор:Дума

visibility 835

/ брой: 80

Накратко

автор:Дума

visibility 785

/ брой: 80

По български

автор:Евгени Гаврилов

visibility 966

/ брой: 80

15 сергии

автор:Таня Глухчева

visibility 937

/ брой: 80

Хем най-бедни, хем богаташи...

visibility 833

/ брой: 80

Абсурдът "Боташ"

автор:Румен Овчаров

visibility 867

/ брой: 80

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ