Евростат:
44% от децата в България живеят в риск от бедност
Половината от подрастващите не могат да си позволят почивка извън дома поне една седмица в годината
/ брой: 263
В риск от бедност или социално изключване живеят 43,7% от децата в България. Това става ясно от данните на европейската статистическа агенция "Евростат". В Румъния 46,8% са в риск от бедност.
В рисковата група влизат общо 25,2 млн. деца под 18 г., или почти 27% от населението в тази възрастова група, показват данните на "Евростат". Това са деца, които живеят в домакинства, в които има поне едно от следните условия – недостатъчни социални помощи, незадоволителни материални условия, безработни един или двама родители.
Според "Евростат" ниските нива на образованост при родителите значително увеличава риска от бедност и социално изключване на децата.
По-рано през т.г. бяха обявени данни на НСИ, според които през 2015 г. 33,4% от децата у тас живеят в материални лишения и риск от бедност. Относителният дял на децата с материални лишения (лишени от поне един от 13 показателя) е 54,0%, а за 10,7% от подрастващите нито една потребност не може да бъде удовлетворена поради финансови причини. Половината от българските деца (49,7%) не могат да си позволят почивка извън дома поне една седмица в годината (включително празници със семейството, гостуване при роднини, приятели, организирана почивка от училището и т.н.), редовни занимания с плуване, свирене на музикален инструмент, участие в младежки организации и др. Над 45% не могат да се надяват на екипировка за игри навън (колело, ролери, кънки и др.)
За всеки 2 от 5 деца не може да бъде осигурено подходящо място за учене или писане на домашни или са лишени от едно хранене, включващо месо, пиле или риба (или еквивалента им при вегетарианците) поне веднъж дневно. За над половината купуването на подходящи за възрастта книги е лукс.
Системата за социална защита има съществено значение за редуциране на бедността. Данните за 2015 г. показват, че ако в доходите на домакинствата се включат доходите от пенсии, но се изключат останалите социални трансфери (обезщетения, социални и семейни помощи и добавки), равнището на бедност се повишава от 22 до 28,4%. Съответно при изключване на пенсиите и останалите социални трансфери равнището на бедност нараства до 42.9%.
Основният фактор, увеличаващ риска за попадане в групата на бедните, за преобладаващата част от населението е тяхната икономическа активност и участието им на пазара на труда. За целия период на наблюдение относителният дял на бедните е най-висок сред безработните.