14 Юли 2025понеделник12:53 ч.

На границата между Италия и Франция се образуват километрични опашки, защото граничарите са длъжни да правят щателни проверки кой влиза в страната

На фокус

47 на сто повече мигранти са влезли в ЕС през 2022 г.

Балканският маршрут е най-натоварен, крайнодесните популистки партии са големите печеливши

/ брой: 224

автор:Таня Глухчева

visibility 4692

Таня ГЛУХЧЕВА



Броят на нелегалните мигранти, пристигащи в Европа, се е увеличил с две трети през последната година, отчита европейската гранична агенция "Фронтекс". Според нейни данни за първите десет месеца от 2022 г. са регистрирани над 275 500 незаконни пресичания, което е ръст от 73% на годишна база и най-високото ниво, регистрирано от 2016 г. насам. Най-фрапиращото е, че само през октомври около 36 500 души са влезли нелегално в ЕС, или с 47% повече в сравнение с октомври 2021 г. Това са основно политически и икономически мигранти, подлъгани от трафиканти, че на Стария континент ще открият Обетованата земя, където ще живеят добре и почти няма да се налага да работят. Описва им се чудесен свят като в приказките от "Хиляда и една нощ", а действителността им предлага кошмар.
Въпреки че всекидневно ни заливат с информация колко мигранти са се удавили в Средиземно море, опитвайки се да достигнат до бреговете на Италия и Малта, или са преплавали Ламанша, истината е, че

Западнобалканският маршрут остава най-активен

Броят на нелегалните мигранти се е увеличил значително през 2022 г. Те идват предимно от африканските държави, а най-предпочитаните пътища са Балканският маршрут, през Средиземно море към Италия, Малта и Франция или през Ламанша

като ръстът е близо три пъти спрямо миналата година. От януари досега по него са регистрирани 128 438 случая. "Фронтекс" посочва, че по маршрута, едно от отклоненията минава от Турция през България, броят на засечените пресичания там е най-висок от пика на миграционната криза през 2015 г. насам.
На какво се дължи?
Според граничната агенция - отчасти на вече познати канали, през които влизат основно мигранти от Афганистан и Ирак.
Друга причина е злоупотребата с безвизовия режим, който Сърбия поддържа с държави като Индия, Тунис и Бурунди. "Някои мигранти използват безвизов достъп, за да пътуват през летището в Белград и след това да се отправят по суша към външните граници на ЕС", пише в доклада на граничната агенция. Сърбия обяви, че ще въведе визи за граждани на Бурунди и на Тунис преди края на годината.
"Фронтекс" уточнява, че е изпратила 500 свои служители да помагат за охраната на границите на Балканите, 135 от тях са в България.

Другите канали

Често мигрантите биват изоставяни от трафикантите, независимо от цената, която са платили. Макар и късно, си дават сметка, че Европа не е описаният рай

С две трети е нараснал и трафикът през Ламанша - от ЕС към Обединеното кралство. По канала са регистрирани над 62 000 незаконни мигранти от началото на годината. Лондон и Париж подписаха споразумение, което ще увеличи патрулите от полицаи и от доброволци по френските плажове, за да се борят с нелегалния трафик на хора.
Мигрантите от Африка, опитващи се да стигнат до Италия, са с близо 50% повече, докато маршрутите през Западното Средиземноморие и Западна Африка към Испания, както и по източната сухопътна граница, са намалели. Най-осезаем е спадът в Западното Средиземноморие, като броят на влезлите през Испания е намалял наполовина.
На източната сухопътна граница, откъдето влизат основно незаконни мигранти от Украйна и Беларус, напливът е намалял с 44%. През октомври са засечени едва 441 души.
Европейската комисия съобщи, че е призовала чешкото председателство на ЕС да свика извънредно вътрешните министри, за да обсъдят мерки за справяне с растящия миграционен натиск, които да се вземат в спешен порядък. Комисията ще им представи план за действие, съобщи неин говорител.
Най-големите печеливши са крайнодесните популистки партии. Независимо от страната, в която живеят, европейците негодуват срещу мигрантския поток. Затова гласуват за партиите, които предлагат решение на проблема. Неолибералните идеи, свързани с мултикултурализма, падането на границите и др. започват да губят терен, защото

местните се чувстват изоставени от политиците
 
загрижени все повече за чужденците и климата, отколкото за собствения си народ. И за предпочитане са идеи като тези на Датската народна партия, в чиято програма още през 2002 г. се казва: "Дания не е страна на имигранти и никога не е била. Следователно, няма да допуснем да се превърнем в мултиетническо общество."
"Италия не може да бъде единствената дестинация за мигранти от Африка", заяви преди дни премиерката на страната Джорджия Мелони. Една от основните причини тя да спечели изборите на 25 септември беше именно обещанието й да се пребори с мигрантите. Заради твърдата й позиция се заражда голямо напрежение между Рим и Париж. Макар в действителност въпросът за справяне с имиграцията в до голяма степен свободния от граници ЕС вече години наред да е повод за неразбирателство, особено в граничните средиземноморски страни. За справка - на Ботуша от началото на 2022 г. досега са пристигнали 85 991 незаконни мигранти. Предходната година са били 53 825.

Политика или бизнес?

Все повече се убеждаваме, че проблемът с незаконните мигранти от политически въпрос се превръща в печеливш бизнес. Няма друго логично обяснение защо голяма част от управляващите не правят нищо, за да го разрешат. Има хора навсякъде по веригата, неведнъж е твърдял и Мажд Алгафари. А жители на Ихтиман казват, че трафикантите си имат хора в циганската махала, където настаняват мигранти, плащайки по 50 евро на ден, сигурни, че сумата е достатъчна и няма да бъдат издадени. Затова те стават все по-самоуверени и нагли, почти не се крият, позволяват си да стрелят по органите на реда. Или да ги прегазват, ако се налага. Оказва се, не само у нас.
Последният пример е от Унгария. Двама мъже, заподозрени в трафик на хора, стреляха от микробус, превозващ 21 мигранти, по полицейски служители по време на преследване. След като отказали да отбият за проверка на автомобила на магистралата, започнало преследване и превозното средство спряло. Превозвачите избягали в гората, откъдето продължили да стрелят по полицаите.

*    *    *

Как ще се реши проблемът с незаконните мигранти съвсем не е ясно. Единственото сигурно нещо засега е, че идеята за мултикултурализъм в Европа от красива започна да буди страх и омраза. Строят се огради по границите, невинни мъже, жени и деца умират. И всичко е мръсна игра...

Солени глоби за каране в аварийната лента

автор:Дума

visibility 77

/ брой: 127

Солени глоби за шофьорите, ако карат в аварийната лента

автор:Дума

visibility 87

/ брой: 127

Oще 77,6 млн. лв. от Европа за социални електромобили

автор:Дума

visibility 79

/ брой: 127

Няма интерес към безплатните антибиотици за деца

автор:Дума

visibility 91

/ брой: 127

ЕК предвижда нов данък за големите компании

автор:Дума

visibility 65

/ брой: 127

Получаваме 4,4 млрд. лв. по ПВУ

автор:Дума

visibility 68

/ брой: 127

Три агенции повишиха кредитния рейтинг на България

автор:Дума

visibility 77

/ брой: 127

БНБ пуска първите златни монети в евро

автор:Дума

visibility 78

/ брой: 127

Геополитиката е в основата на враждата

автор:Дума

visibility 80

/ брой: 127

Атина се бори с хилядите мигранти

автор:Дума

visibility 69

/ брой: 127

Лавров в Китай след пълна подкрепа от Ким

автор:Дума

visibility 87

/ брой: 127

Накратко

автор:Дума

visibility 72

/ брой: 127

47 години не стигат

автор:Аида Паникян

visibility 67

/ брой: 127

Антибългаризъм

visibility 67

/ брой: 127

Игри на мита

автор:Таня Глухчева

visibility 73

/ брой: 127

Гаранция за европейското ни настояще и бъдеще

автор:Дума

visibility 82

/ брой: 127

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ