69 лекари в страната имат специалност спешна медицина
/ брой: 145
В системата на спешна помощ работят 1150 лекари, от тях половината са със специалност и само на 69 тя е "спешна медицина". От септември започва да работи първата катедра по спешна медицина към Медицинския университет в София. Изграждането й е част от реализирането на Концепцията за устойчиво развитие на системата за спешна медицинска помощ на МЗ. Обучението на парамедици може да започне в края на годината и да се финансира с европейски средства. Това съобщи здравният министър Стефан Константинов. Поради законова невъзможност парамедиците не могат да се обучават във висше учебно заведение, каза ректорът на МУ проф. Ваньо Митев. Те ще учат най-вероятно в базата на БЧК в с. Горни Лозен, но университетът ще помага с кадри, обеща той.
Държавата има остра нужда от лекари по спешна и съдебна медицина, анестезиология и патоанатомия, каза министърът. По думите му студентите, които се обучават по тези специалности, ще получават от държавата 4 минимални заплати по време на специализацията им.
От 2008 г. 17 лекари са завършили спешна медицина, а още 34 са в процес на обучение. В същото време отпуснатите места са били 196, като 162 от тях са били държавно финансирани. Обучението по спешна медицина е 5 години. Основните бази за практически занятия към новата катедра се намират в "Пирогов" и МБАЛ "Царица Йоанна-ИСУЛ". За учебния процес ще се създаде тренажорна зала за придобиване на технически умения за извършването на различни спешни манипулации и техники.