7-метров скелет на дейнотериум показват на деца
/ брой: 211
Единственият в света реставриран скелет на род дейнотериум, дълъг 7 и висок 4,20 метра, ще бъде показан в рамките на Детски панаир 6 в София на 14 и 15 септември. Гордостта на палеонтолозите е изградена от автентично запазени кости (повече от 90%) и реставрирана от ст.н.с. д-р Иван Николов в продължение на 7 години. Скелетът е намерен през 1965-а в плиоценските пясъци край с. Езерово, Пловдивско. Дейнотериумът е загинал преди около 10 млн. години.
Експонатите ще са изложени в Музея по палеонтология и исторична геология на СУ "Св. Климент Охридски". В изложбата могат да се видят основните фосилни безгръбначни и отчасти растителни организми от палеозоя до кватернера, както и скални образци и вкаменелости. В музея се намира единствената в България колекция от геоложки карти.
Пак в СУ, в Музея по минералогия, петрология и полезни изкопаеми, посетителите ще могат да разгледат и метеорити. В момента колекцията съдържа 42 образеца, сред които 4, открити в България. Музеят е единственият извън пределите на Русия, който притежава парче от Тунгуския метеорит.
Посетителите на Детския панаир, който ще се проведе в Градската градина пред Народния театър, ще имат възможност да избират между над 50 различни прояви под формата на арт ателиета, спорт, много музика, спектакли, танци и игри в музеите.
