14 Юли 2025понеделник15:37 ч.

70% от младите учители напускат през първата година

Едва 6,5% от преподавателите в България са до 29 години

/ брой: 30

автор:Дума

visibility 367

Младите учители в България са едва 15,26%, а над 70% от тях не издържат в образователната система още през първата година. Това сочат данни, изнесени от синдиката "Образование" към КТ "Подкрепа". Бързото напускане на училище на млади преподаватели поддържа рекордно висока средна възраст на българските педагози от 54 години, възраст, която е с десет години по-висока от средноевропейската. Тези данни са устойчиви за последните 5 години, става ясно от статистиката.
Синдикатът изтъква като причини за текучеството високия стрес от изискванията, сравнително по-ниските заплати, липсата на социални умения и чувство за подкрепа и интегриране, както и назначаването на срочни договори. Това е възможно, тъй като директорите имат право да прекратяват договорите в края на учебната година. Големият обем административна тежест и допълнителни непедагогически дейности, с които са натоварени, също са причина младите да бягат от училището.
В същото време нараства броят на студентите в педагогическите специалности, като за последните четири години само Пловдивският университет е увеличил с една трета броя на бъдещите педагози. Още 12 вуза подготвят учители.
Недостигът на учители съвсем не е отминал проблем, както невярно сочат някои анализатори, категорични са синдикалистите. Той е остър в София и някои големи градове, но е по-малко осезаем в по-малките населени места заради високата безработица там.
Данните на "Подкрепа" показват, че педагогическите специалисти у нас - учители и директори, са 91 000 и те не са достатъчни. Необходими са подпомагащи и асистиращи учители, администратори, наставници и медиатори, смятат от синдиката. Оттам заявяват, че ще работят за повишаване на рейтинга и статута на младите учители, за нулева толерантност към родителите, които не партнират на образователната институция и не осигуряват спазването на училищния правилник, и за намаляване на институционалния натиск и на бумащината.
Според синдиката са нужни наставничество и менторство към младите учители, промяна в обучителните програми за педагогически специалности на висшите училища, за повече часове за практически знания.

Солени глоби за каране в аварийната лента

автор:Дума

visibility 309

/ брой: 127

Солени глоби за шофьорите, ако карат в аварийната лента

автор:Дума

visibility 328

/ брой: 127

Oще 77,6 млн. лв. от Европа за социални електромобили

автор:Дума

visibility 302

/ брой: 127

Няма интерес към безплатните антибиотици за деца

автор:Дума

visibility 331

/ брой: 127

ЕК предвижда нов данък за големите компании

автор:Дума

visibility 310

/ брой: 127

Получаваме 4,4 млрд. лв. по ПВУ

автор:Дума

visibility 292

/ брой: 127

Три агенции повишиха кредитния рейтинг на България

автор:Дума

visibility 324

/ брой: 127

БНБ пуска първите златни монети в евро

автор:Дума

visibility 320

/ брой: 127

Геополитиката е в основата на враждата

автор:Дума

visibility 329

/ брой: 127

Атина се бори с хилядите мигранти

автор:Дума

visibility 318

/ брой: 127

Лавров в Китай след пълна подкрепа от Ким

автор:Дума

visibility 361

/ брой: 127

Накратко

автор:Дума

visibility 271

/ брой: 127

47 години не стигат

автор:Аида Паникян

visibility 335

/ брой: 127

Антибългаризъм

visibility 285

/ брой: 127

Игри на мита

автор:Таня Глухчева

visibility 281

/ брой: 127

Гаранция за европейското ни настояще и бъдеще

автор:Дума

visibility 335

/ брой: 127

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ