02 Май 2024четвъртък20:11 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

75 млрд. долара от хапчета-залъгалки

Или възможно ли е да различим истинските от фалшивите лекарства

/ брой: 235

автор:Дума

visibility 853

Търговията с фалшиви лекарства е във възход - ако през 2004 г. митническата криминална служба в Германия е конфискувала 1 млн. таблетки менте, то през 2010-а са 10 млн., съобщава Дойче веле. В Русия през 1997 г. е открит само един случай на фалшиво лекарство, през 2001 г. - 101 случая, а до 2008 г. - 10 пъти повече.
От проверените м.г. в ЕС 32 млн. опаковки към 15% са се оказали фалшифицирани. Финансовата изгода от търговията с лекарства менте е значително по-висока от търговията с наркотици, оръжия и цигари. "Печалби от над 1000% вече не са рядкост", казва говорителят на митническата криминална служба в Германия Волфганг Шмиц. Годишният оборот от фалшиви лекарства или стимуланти в света възлиза на 75 млрд. долара, а само в Европа е около 10,5 млрд. Според руски източници най-големите фалшификатори са в Китай, Индия, Пакистан, Чехия, Полша, България, Латвия. Според някои "българското участие" на фалшивия европейски пазар се оценява на около 1,6% от целия обем.
Най-често престъпниците предлагат медикаменти срещу еректилна дисфункция (само през 2010 г. са конфискувани 5 млн. фалшиви таблетки виагра) и за отслабване, но вече и антибиотици, препарати за понижаване на холестерина, за лечение на високо кръвно налягане, алцхаймер и дори рак.
Около 80% от бизнеса се върти в глобалната мрежа. Според СЗО 50% от предлаганите чрез интернет медикаменти са фалшификати. Ако преди години фалшивите лекарства се продаваха предимно в бедните държави от Африка и Латинска Америка, напоследък се срещат все по-често и в Европа. Затова Брюксел иска поне производителите да въведат защитени от фалшифициране опаковки, чрез които потребителите да могат да разберат дали даден продукт е манипулиран или не. Бар-кодът би трябвало да съдържа информация, позволяваща да се проследи пътят на препарата от производителя до клиента. Освен това опаковката трябва да има и печат, който да удостоверява нейната оригиналност.
Според руското МЗ в страната 47% от антибиотиците и 11% от хормоналните препарати са фалшиви. 

Видовете


фалшиви лекарства са няколко. Най-опасните са "лекарства-залъгалки". В тях няма никакво активно вещество. По принцип такова лекарство е безопасно. Но по същество, когато от него се очаква спешно, животоспасяващо действие, "безопасността" се оказва смъртоносна. Другият вид са "имитациите". В тях има активно вещество, но то или е в минимални дози, или е прекалено евтино. Такова лекарство може да излъже дори лекаря, който наблюдава пациента. Но очакваният ефект така и не идва или е неочаквано слаб и бавен. Третият вид са тези, в които или е малко активното вещество, или в прекалено големи дози, защото срокът му на годност изтича. Във всички случаи резултатът е един - вреда за пациента. Затова има

няколко железни правила


Първото е да не се купува лекарство, което не е предписано от лекаря. Второто е да не се купува лекарство "от ръка". Купувайте лекарствата си от една и съща аптека, ако сте се уверили, че там винаги досега сте получавали истински медикаменти. Не купувайте лекарства от "аптека на колела" - фалшификаторите залагат именно на "неустойчивите" търговски точки. Не купувайте лекарства само защото са рекламирани често по телевизията. Не изхвърляйте опаковките от използваните (и доказали ефикасността си) медикаменти - в случай че опаковката на новото лекарство е различна, обсъдете това с аптекаря и с лекаря си - често лошото полиграфично оформление на фалшификата го издава.

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 715

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 696

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 652

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 703

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 848

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 734

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 659

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 829

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 699

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 765

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ