08 Май 2024сряда03:02 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Д-р Юлиан Йорданов:

90 на сто от лекарите не искат Национален рамков договор

Колкото и управители да казват, че касата е независима, тя зависи от финансовото министерство, твърди зам.-председателят на Българския лекарски съюз

/ брой: 294

автор:Ева Костова

visibility 879

Д-р ЮЛИАН ЙОРДАНОВ е роден през 1953 г. в София. Завършил е Медицинска академия в София. Бил е по разпределение в красиво севлиевско село, след това е продължил специализация като хирург в Севлиево. Когато изтича разпределението му, идва в Първа градска болница в София, където е и до днес. Хирург с 32-годишен стаж, специализирал е в Холандия, Франция, Белгия и Великобритания. Женен, с две деца.

Цитат:
"Когато пациентът е добре, и лекарят е добре. Когато лекарят е добре, и пациентът е добре"


- За първи път 90 на сто от лекарите не желаят Национален рамков договор за 2013 г. Може би ще изредите причините за това и какви рискове крие липсата му?
- Действително 90 на сто от колегите на 56-ия извънреден събор, който трябваше да даде мандат на Управителния съвет, за да подпише НРД, категорично гласуваха против подписването му, въпреки че от юни вървят преговорите с касата на експертно ниво. От наша страна участваха десетки експерти и национални консултанти, които уточняваха параметрите, в които трябваше да се движим по отношение на цени и обеми. Те бяха силно рестриктивни и категорично не удовлетворяваха колегите с размера на сумите, които трябва да се договарят в първичната извънболнична, специализираната и болничната помощ.
Що се касае до текстовата част на НРД, там нямаше проблеми. Най-важното са цените и обемите, от което зависят все пак и доходите на лекарите. За пореден път колегите бяха категорични, че няма да приемат да се подава трошичка по трошичка.
По отношение на болничната и специализираната извънболнична помощ касата в началото на договарянето предлагаше да останат цените и обемите от 2012 г. Успяхме да договорим за болнична помощ около 20 млн. лв. повече. Завишени бяха цените за белодробните заболявания, защото там действително цените на клиничните пътеки са смешни. Една клинична пътека, която беше за бронхопневмониите, е 350 лв. Това не покрива даже някакъв по-скъп модерен антибиотик. Третото, на което държахме и касата го прие, е увеличение на цените на клинични пътеки за децата до 18 г. от различните специалности. Много от клиничните пътеки са силно занижени и неотговарящи на реалната им стойност.
- МЗ предвижда 40 млн. лв. повече за интензивни грижи, но вие смятате, че това не е достатъчно и трябва средствата да са два пъти повече...
- Когато това вървеше по програма на МЗ, не всички лечебни заведения бяха включени - Военна болница, "Токуда", "Софиямед" примерно. Само държавни университетски болници имаха договори. Т.е. сега се отваря вратата по-широко и другите големи играчи, ако мога така да се изразя, да започнат да консумират средства. Така че тези 40 млн. лв. няма да стигнат, а ще отидат някъде към 70-80 млн. Нищо чудно да се въведат рестриктивни мерки като проценти, коефициенти, закриване на легла и т.н. само и само да могат да се вместят в тези 40 млн. Което по същество пак ще изкриви реалната нужда от финансови средства за интензивните грижи.
Зад национални програми, които по принцип са приоритет на държавата - като ин витро и ваксинации, не трябва да стои здравната каса. А те бяха прехвърлени от министерството към касата и за сметка на бюджета на касата. Нещо повече - тъй като касата би трябвало да обслужва всички, които имат сключен договор с нея, как желаещите ин витро ще бъдат лекувани, след като не са здравноосигурени? Ако бъдат лекувани, откъде ще дойдат парите? Министерството казва, че допълнително ще даде или по този начин ще ги накара, ако процедурата е само за здравноосигурени, да се осигурят. Едва ли това е начинът да се карат хората да бъдат здравно осигурявани.
- На събора още изразихте протест срещу отклоняването на средства от касата и здравните вноски на пациентите, нарушаване на закона и това май не е за първи път...
- Това, което не ни удовлетвори и срещу което колегите категорично възразиха, е, че тези 41-42 млн. лв., за които Конституционният съд прие решение, че не могат да бъдат прехвърлени от касата към министерството, и преди година трябваше да се върнат, не се знае къде отиват.
Финансовият министър казва, че отиват в някаква сметка на касата в БНБ. Пуснахме писмо до управителя на касата. Той казва, че не знае да има такава отделна сметка в БНБ. Тези пари някъде изчезнаха. В същия момент по данни от НАП т.г. с около 50-51 млн. лв. са се увеличили приходите от здравни вноски. Тези пари също някъде ще потънат. Никой не говори за тях. Нямало как да се усвоят, трябвало да се прегласува бюджетът на касата и т.н. Щом като трябва, значи това трябва да се направи. В същия момент се говори, че няма да бъдат изплатени всички средства на болничните заведения, защото има над прогнозните бюджети надработено, но това е действително отработен труд.
При преговорите разбрахме, че има около 70 млн. лв. неразплатени от касата към европейски държави, където са били лекувани български граждани. Ето къде могат да отидат тези пари, а не във фиска и да се чудим за какво и как се харчат. На събора приехме декларация, в която казахме, че касата за нас вече е одържавена.
- И политизирана според разбиранията на управляващите в момента...
- Така излиза. Де факто тя е изцяло под шапката на МФ. Когато се създаваше тази здравноосигурителна система на солидарен принцип, тогава в принципите беше заложено, че Министерството на здравеопазването, т.е. държавата, ще бъде отделна институция, НЗОК ще бъде отделна институция, независима от държавата, лекарският съюз като трета страна - също. И тези три страни взаимно ще се контролират, допълват, преговарят, за да може системата да бъде в равновесие. Както колега сполучливо се изрази - това е трикрако столче. Когато му отрежеш или когато му присъединиш двата крака в един, става нестабилно. Колкото и управители да казват, че касата е независима, тя зависи от финансовото министерство. Каквото то се разпореди, това ще прави.
- А ние, пациентите, седим на двукракото столче и...
- Вие седите на двукракото столче и ние го подпираме от едната страна, за съжаление няма кой да го подпира от другата. Но за всичко това се опитват да вменят вината на лекарския съюз. А лекарският съюз е най-малко виновен. Не забравяйте, че за лекаря няма нищо по-хубаво от това пациентът да може да бъде лекуван с най-доброто, с най-съвременната апаратура, с най-добрите медикаменти. Когато пациентът е добре, и лекарят е добре. Когато лекарят е добре, и пациентът ще е добре.
- Да, но Симеон Дянков ви нарече алчни, вие му поискахте оставката, той заяви, че е претръпнал, защото БЛС вече 20 пъти му я е искал. Красота...
- Държим на това искане, защото той като ресорен зам. министър-председател отговаря за здравеопазването, т.е. за всички неща, които се случват в здравеопазването, за всички  неблагополучия. Искам да ви припомня, че когато стана министър, дойде на наш събор и обеща да даде 700 млн. за реформа в здравеопазването.
- Понеже говорихме за пари, които да отиват за лечение в европейски страни, как гледате на предлагания от лявата депутатка Мая Манолова законопроект за възможността да се лекуваш в ЕС без предварително одобрение от нашата здравна каса?
- Нямаме нищо против това, но все пак българските граждани трябва да знаят, че когато отидат да се лекуват в западна държава, след като те получат съответните документи и се върнат в България, на тях ще им бъде заплатено за парите, които са оставили там, по цените, които са в България. Което означава, че тези хора доста ще трябва да си доплащат. Нека да имат предвид това българските граждани и добре да преценяват с какъв финансов ресурс разполагат. Нашето здравеопазване може да е като остойностяване най-ниско, но като качество не сме на най-ниското европейско ниво, бих казал, че сме на европейско ниво.
- Не, тук става дума все пак за ситуация,  когато нямаш избор и си в чужда страна, а не че се подценяват качествата на нашите лекари. Вече  инкриминираха посегателствата срещу вас. Доволни сте вероятно?
- Да, това е добра стъпка. Виждате, че посегателствата се увеличават и в нашето битуване като че ли решението на някои спорове или неблагополучия, или недоразумения, става по силов начин. Затова доста колеги, не само лекари, пострадаха. Това е много позитивен ход, който направиха депутатите, и ние го подкрепяме и адмирираме.
- Т.е. да си пазим лекарите, а те дано пазят нас, пациентите.
- Ами, да, разбира се. В момента най-доброто разбирателство, което има БЛС, е с пациентските организации. Даже за това, което става в Надзорния съвет на касата, ние разчитаме изключително много на пациентските организации, за разлика от синдикатите.
- Като си пожелаваме хубави празници, ще кажете ли нещо ново за следващата година или поне за оставащите дни до края на тази?
- БЛС винаги седи на своите позиции, ние ще направим всичко, което зависи от нас, за оптимизиране на здравеопазването. Имаме някои предложения по специализацията на лекарите. Създадохме акредитационен съвет по отношение на продължаващото медицинско образование на лекарите, което смятаме за много важно за повишаване на тяхната квалификация, което искаме да вкараме и в Закона за здравето, и в Закона за съсловните организации. Успяхме да осигурим 11 стипендии за специализанти, от Нова година осигуряваме още 5. Искаме да задържим нашите млади специалисти в България, защото веднъж излязат ли, почти не се връщат.
 

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 2278

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 2238

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 2047

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 2356

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 2634

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 2152

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 2170

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 2446

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 2261

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 2396

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ