92-ма са загиналите при трудови злополуки за година
По осем инцидента на ден отчитат от КНСБ
Общо 92-ма българи са загинали в следствие на трудова злополука през 2018 година. Общо 2914 са инцидентите на работното място, отчетоха от КНСБ. Тревожните данни съобщи председателят на синдиката Пламен Димитров в навечерието на 28 април – Международния възпоменателен ден на загиналите и пострадалите работници при трудови злополуки. Паметта на загиналите бе почетена с едноминутно мълчание и пускането на 92 черни балона в небето.
Смъртните случаи през миналата година са с два по-малко в сравнение с 2017-та. Броят на трудовите злополуки остава почти същият. Това означава, че всеки ден 8 души претърпяват злополука на работното място, а на 4 дни един работник в България умира, коментира Пламен Димитров. От КНСБ са изчислили, че в резултат на тези инциденти българската индустрия и бизнес са загубили близо 2 млн. трудови дни.
Най-много смъртни случаи има в строителството, след това - в сухопътния транспорт.
1140 са жените, пострадали по време на работа. Седем са трудовите злополуки, довели до инвалидност.
Според синдиката работодателите не влагат достатъчно в безопасността на труда. Липсата на оборудване е най-честата причина за травматизъм на работното място.
Пламен Димитров допълни, че трудовите злополуки у нас масово не се регистрират, за разлика от тези, които са завършили със смърт, защото те не могат да бъдат скрити.
Димитров припомни, че благотворителният фонд на КНСБ, на името на д-р Желязко Христов, изплаща ежемесечни стипендии в размер на 50 лв., до навършване на пълнолетие, на 48 деца на загинали служители в трудови злополуки.
Това са деца на миньори, на учители, шофьори, железничари, полицаи.
Оказва се, че страната ни е на челно място сред държавите членки в ЕС с два пъти по-висок брой на смъртни случаи на работното място на 100 000 работещи - 3,57 в сравнение със средните за ЕС - 1,83.
В световен мащаб над 1 000 000 души ежедневно се нараняват на работното място. Всяка година над 2,7 милиона души стават жертва на лошите условия на труд и трудови злополуки, а 374 милиона служители страдат от различни наранявания на работното място.