985 страници ще се четат на глас у нас
Повече от 100 съвременни български писатели, музиканти, актьори, режисьори и публични личности ще се включат в над 20 събития, инициирани от "София: Поетики"
/ брой: 103
Трилогията "Кръглата риба" на Момчил Николов - или общо 985 страници, ще се чете на глас от известни личности и обикновени хора по време на най-голямото литературно четене, провеждано някога на територията на България. Своеобразният маратон ще започне в 14 ч. на 14 май в клуб "На седмото неб(ц)е" (пл. "Славейков" 11). Мотото на събитието, което ще продължи две-три денонощия, е "Лесно е да прочетеш книга. Дори на глас". По същия начин се казва и специално създадената страница във фейсбук.
В инициативата вече потвърдиха, че ще се включат, около 40 души. Сред тях са Любен Дилов-син, Ива Екимова, Свилен Ноев ("Остава"), Койна Русева, Драго Симеонов, Ваня Щерева, Ростислава Генчева, Людмила Филипова, Калин Терзийски, Гери Турийска, Искра Ангелова, Анжела Родел и много други. Всички те ще четат на глас по половин час пасажи от "Кръглата риба", уточни Момчил Николов, авторът на трилогията, написана за 5-6 години. Най-голямото четене в България ще бъде заснето и излъчено онлайн в реално време на сайта biblio.bg.
Литературният маратон е само част от събитията, които ще се проведат от 11 до 24 май по инициатива на "София: Поетики" в рамките на Седмиците на четенето. Новата акция на платформата за съвременно изкуство предоставя на гражданите на столицата уникалната възможност да се срещнат с над 100 съвременни български писатели, музиканти, актьори, режисьори и публични личности. Те ще се включат в над 20 събития, голяма част от които ще се проведат на открито.
Началото ще бъде дадено на 11 май, когато между 12 и 14 ч. скрита група поети ще се движи по улиците на София и ще чете. Местата, на които може да се срещнат участниците в инициативата, са Лятната сцена на Борисовата градина, Народният театър "Иван Вазов", Софийската галерия за чуждестранно изкуство, градинката пред "Кристал", площад "Славейков", паркът на черквата "Свети Седмочисленници" и др.
Една от целите на Седмиците на четенето е да се върнат към живота литературни проекти, имали успех преди време, но по една или друга причина позабравени сега. Сред тях са и "Поетически трубадурски двубои", събиращи на едно място автори, които иначе трудно биха могли да се срещнат на литературни четения или по страниците на периодичните издания. От една страна, това довежда различна публика и дава шанс на всеки от участниците да се представи пред нова аудитория. А от друга, демонстрира как коренно различни като поетическо мислене творци подхождат към общи теми и проблеми, уточни авторът на идеята Петър Чухов. 15-ият поред поетически двубой ще се състои на 15 май на Лятната сцена в Борисовата градина, като проявата ще бъде придружена и с музикални изпълнения. Петър Чухов повдигна завесата и над още един свой проект - групата "Латекст", която не пее, а представя стихотворения, аранжирани като рок парчета.
Идеята на Седмиците на четенето е да се покаже, че да се чете не само е стойностно и смислено занимание, но то може да бъде и забавно, смята Ясен Атанасов, основател и директор на "София: Поетики". Проявите на платформата за съвременно изкуство от тази година са включени в културния календар на столицата ни.