01 Ноември 2024петък03:03 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

99% съгласие на партиите за екологията

БСП предложи осем приоритета със 109 мерки

/ брой: 228

автор:Деси Велева

visibility 808

До 99% съгласие по приоритетите в областта на екологията постигнаха "Продължаваме промяната", "БСП за България", "Има такъв народ" и "Демократична България" по време на разговорите за бъдещо коалиционно споразумение. Те се обединиха около тезите за прекратяване на корупционните практики, защита на страната ни по 16-те наказателни дела в Европейската комисия в областта на околната среда, строг мониторинг за качеството на въздуха, защита на биоразнообразието, спешен преглед на състоянието на язовирите, спиране за загубите на вода по водопреносната мрежа. Дискусията продължи  рекордните шест и половина часа, а в началото й Кирил Петков от "Продължаваме промяната" категорино заяви, че отсега нататък няма да се допуска купуването на пластмасови бутики за вода, а новите служебни автомобили в институциите ще бъдат само електрически. Той определи корупцията в сферата като безумна и подчерта, че за ремонт на язовири се е крадяло едно към три и така една трета от парите са отивали за подкупи. Значи има достатъчно средства, въпросът е да ги вкараме по правилния начин, коментира Петков. 

БСП предложи осем приоритета със 109 мерки, които бяха представени от Атанас Костадинов, депутат в три парламента и бивш зам.-министър на околната среда. Той бе категоричен, че е време за реални реформи, тъй като в сектора има драматични проблеми. Костадинов акцентира върху кризата във водния отрасъл, като предложенията му изцяло залегнаха в бъдещото коалиционно споразумение. Той наблегна върху нуждата от цялостна реформа във ВиК сектора, от административни и законодателни промени, от възстановяване на басейновия принцип за управлението на водите, от единен воден орган за управление и от воден кодекс.

Приеха се идеи на социалистите за промени в областта на биоразнообразието и подобряването на качеството на въздуха. В сферата на отпадъците бе решено да се спре нерегламентираният внос и изхвърляне на отпадъци, данъчни стимули за редуциране и рециклиране на смет, прилагане на принципа "замърсителят плаща". 

Три конкретни теми предизвикаха допълнителни дискусии между политическите формации. Без да се постигне пълно съгласие, приключиха разговорите за извеждане на Държавната агенция по горите от Министерството на земеделието и тя да мине под шапката на вицепремиер. "Агенцията по горите не може да остане под същото ръководство, това трябва да се прекрати. Ако остане там, ще продължат лошите практики", категоричен бе Кирил Петков. 

Другата извънредно дискутирана тема бе за налагане на мораториум върху застрояването по Черноморското крайбрежие. Обсъди се идеята дали първо да се предвидят промени в закона за устройството му. 

Третата тема без пълен консенсус бе за изгарянето на РДФ горивото от завода за отпадъци на столицата в инсталация в ТЕЦ "София". Спорът бе около това дали изобщо да се изгражда съоръжението и къде да бъде построено то.

 

 

7200 лекари в Словакия подадоха оставки

автор:Дума

visibility 440

/ брой: 208

Шефът на ВАС се гласи да остане на поста си

автор:Дума

visibility 566

/ брой: 208

Едва 8,7% от учениците могат да различат факт от мнение

автор:Дума

visibility 572

/ брой: 208

Бизнес климатът у нас се влошава

автор:Дума

visibility 580

/ брой: 208

Газът поскъпва с 8% в началото на зимата

автор:Дума

visibility 472

/ брой: 208

Wizz Air спря полетите от София до Женева и Лисабон

автор:Дума

visibility 540

/ брой: 208

Високо темпо на руското настъпление

автор:Дума

visibility 556

/ брой: 208

Скопие с ново условие за конституцията

автор:Дума

visibility 634

/ брой: 208

Опозицията в Албания блокира страната

автор:Дума

visibility 505

/ брой: 208

Ценоразпис за власт

автор:Таня Джаджева

visibility 514

/ брой: 208

Махалото вляво и дясно

автор:Александър Симов

visibility 593

/ брой: 208

Ако зависеше от българите, Тръмп би спечелил вота в САЩ

автор:Дума

visibility 543

/ брой: 208

Не е фокус, а нови политики

visibility 557

/ брой: 208

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ