99% съгласие на партиите за екологията
БСП предложи осем приоритета със 109 мерки
/ брой: 228
До 99% съгласие по приоритетите в областта на екологията постигнаха "Продължаваме промяната", "БСП за България", "Има такъв народ" и "Демократична България" по време на разговорите за бъдещо коалиционно споразумение. Те се обединиха около тезите за прекратяване на корупционните практики, защита на страната ни по 16-те наказателни дела в Европейската комисия в областта на околната среда, строг мониторинг за качеството на въздуха, защита на биоразнообразието, спешен преглед на състоянието на язовирите, спиране за загубите на вода по водопреносната мрежа. Дискусията продължи рекордните шест и половина часа, а в началото й Кирил Петков от "Продължаваме промяната" категорино заяви, че отсега нататък няма да се допуска купуването на пластмасови бутики за вода, а новите служебни автомобили в институциите ще бъдат само електрически. Той определи корупцията в сферата като безумна и подчерта, че за ремонт на язовири се е крадяло едно към три и така една трета от парите са отивали за подкупи. Значи има достатъчно средства, въпросът е да ги вкараме по правилния начин, коментира Петков.
БСП предложи осем приоритета със 109 мерки, които бяха представени от Атанас Костадинов, депутат в три парламента и бивш зам.-министър на околната среда. Той бе категоричен, че е време за реални реформи, тъй като в сектора има драматични проблеми. Костадинов акцентира върху кризата във водния отрасъл, като предложенията му изцяло залегнаха в бъдещото коалиционно споразумение. Той наблегна върху нуждата от цялостна реформа във ВиК сектора, от административни и законодателни промени, от възстановяване на басейновия принцип за управлението на водите, от единен воден орган за управление и от воден кодекс.
Приеха се идеи на социалистите за промени в областта на биоразнообразието и подобряването на качеството на въздуха. В сферата на отпадъците бе решено да се спре нерегламентираният внос и изхвърляне на отпадъци, данъчни стимули за редуциране и рециклиране на смет, прилагане на принципа "замърсителят плаща".
Три конкретни теми предизвикаха допълнителни дискусии между политическите формации. Без да се постигне пълно съгласие, приключиха разговорите за извеждане на Държавната агенция по горите от Министерството на земеделието и тя да мине под шапката на вицепремиер. "Агенцията по горите не може да остане под същото ръководство, това трябва да се прекрати. Ако остане там, ще продължат лошите практики", категоричен бе Кирил Петков.
Другата извънредно дискутирана тема бе за налагане на мораториум върху застрояването по Черноморското крайбрежие. Обсъди се идеята дали първо да се предвидят промени в закона за устройството му.
Третата тема без пълен консенсус бе за изгарянето на РДФ горивото от завода за отпадъци на столицата в инсталация в ТЕЦ "София". Спорът бе около това дали изобщо да се изгражда съоръжението и къде да бъде построено то.