02 Юни 2024неделя04:14 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

БХК оцени годината като най-лоша за правата на българите

Използването на КОВИД-19 за ограничаването на политически и граждански права е част от акцентите в годишния доклад на организацията

/ брой: 89

автор:Павлета Давидова

visibility 369

2020 година е най-лошата за правата на човека в България, заяви председателят на Българския хелзинкски комитет Красимир Кънев при представянето на годишния доклад на организацията. По думите му това се дължи на глобалната епидемична криза, която неизбежно наложи ограничаване на редица човешки права. Той обаче уточни, че не бива да отдаваме влошаването на състоянието на правата на човека само на епидемията. Трябва да добавим и допълнителния субективен фактор - участието в държавното управление на организации от неототалитарен тип и обстоятелството, че ГЕРБ следваха тяхната политика и предприеха действия, деструктивни за правата на човека в тяхна угода, отбеляза Кънев.

Три са акцентите в годишния доклад на БХК, който е повече от 170 страници. Първият е отговорът на българските власти на пандемията и ограниченията, които те наложиха. Другите два са влошаването на диалога на българските власти с международните организации и институции, както и отношението на властта към протестите и упражняването на граждански и политически права.

За първи път БХК отделя специална глава на правото на здраве, уточни Надежда Цекулова. Тя отбеляза, че управляващите не са успели да защитят най-уязвимите членове на обществото, налагали са непропорционални и дискриминационни мерки. Тя разказа за влошената комуникация със здравното министерство заради плана за организация на здравната система покрай пандемията, причинена от КОВИД-19. "Документът е с вписан на ръка номер и резолюция "Да!", без подпис на длъжностно лице. От предоставените 36 писма и инструкции на министерството към РЗИ 8 са с изходяща дата след 30 юли 2020 г., но нито един документ не представлява по същността си информация към РЗИ, РЗОК и ръководителите на лечебни заведения относно плана и дейностите, които тези институции трябва да спазват", отбеляза Цекулова. Докладът констатира, че държавата не изпълнява адекватно задълженията си за осигуряване правото на здраве. Цекулова изброи и различните ограничения, на които българите бяха подложени - от КПП, през оградите в ромските гета, невъзможността за обжалване на карантина и др. "Непропорционални ограничения, дискриминация и противоправни действия белязаха у нас годината, в която светът се бореше с пандемията от коронавирусно заболяване. Бяха засегнати правата на стотици хиляди български граждани, включително правото на лична свобода и сигурност, правото на личен и семеен живот, правото на мирно събрание, свободата на изразяване, правото на придвижване, правото на труд и образование, както и правото на здраве", гласи едно от заключенията на БХК за 2020 г.

Радослав Стоянов акцентира на поведението на властите спрямо масовите протести миналата година - опитите да бъде ограничено правото на сдружаване и мирно събиране, законовите напъни за ограничаване на медийното изразяване и др. Докладът отчита продължаващия натиск над журналисти, ограничаване на достъпа на медии до депутати и др.

Адвокат Адела Качаунова отбеляза, че има безпрецедентно влошаване на диалога на българските власти с международните организации и институции. Страната не е изпълнила 165 решения на ЕСПЧ миналата година. За първи път има 4 междинни резолюции срещу България в рамките на година - за сравнение от 1992 г. до 2019 г. Комитетът на министрите е приел само две междинни резолюции срещу България за неизпълнение на решения на ЕСПЧ. Качаунова подчерта, че управляващите заобикалят изискванията за намаляване правомощията на главния прокурор и систематично отричат и омаловажават международните препоръки, свързани с насилието над жени, правата на малцинствата, полицейското насилие и др.

Личните карти поскъпват почти двойно

автор:Дума

visibility 784

/ брой: 101

Въвеждат таван на изпитите за шофьорска книжка

автор:Дума

visibility 781

/ брой: 101

Газът от Азербайджан ще покрие 81% от вноса през юни

автор:Дума

visibility 685

/ брой: 101

Животновъди блокират Подбалканския път

автор:Дума

visibility 668

/ брой: 101

Сигнално действие в ядрената сфера

автор:Дума

visibility 818

/ брой: 101

Българи в затвора за измама на Острова

автор:Дума

visibility 771

/ брой: 101

Фетхуллах Гюлен бил отвлечен в САЩ

автор:Дума

visibility 975

/ брой: 101

По-високи мита за зърното от Русия и Беларус

автор:Дума

visibility 742

/ брой: 101

Здравето като бизнес

автор:Таня Глухчева

visibility 769

/ брой: 101

Идеология в технологията

visibility 791

/ брой: 101

Най-важно е да не губиш връзката с хората

автор:Юлия Кулинска

visibility 770

/ брой: 101

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ