AES дава 1 млн. евро, иска да се спре дело
Новата американска ТЕЦ край Гълъбово не е завършена, но вече продава на България скъп ток
/ брой: 155
Инвестиция от 1 млн. евро за подобряване инфраструктурата на град Гълъбово е готова да направи американската компания АES, но при условие, че общината спре започналите към нея съдебни спорове, обяви изпълнителният директор на "ТЕЦ АES" АД Лирой Рийд. Инвестицията не можела да се реализира заради несъгласието на съветниците от миньорската община да приемат проекта за споразумение, подготвен от юристите на компанията.
Централата, която трябваше да бъде завършена преди около 2 години, е най-голямата американска инвестиция "на зелено" у нас. Тя ще струва 1,3 млрд. евро, като собствениците й имат 15-годишен договор с държавната НЕК за изкупуване на енергията на цени, далеч надхвърлящи цените на останалите производители у нас. Последният засега пусков срок за първия 235-мегаватов блок на ТЕЦ AES е 15 септември, а месец по-късно трябва да заработи вторият блок, според Рийд можело да се очаква официалният пуск да бъде в края на годината.
В момента първото съоръжение работи с половината от капацитета си, правят се технологични проби на мазут и въглища, вече са получени и първите плащания от държавната електрическа компания за продадения й ток. Вървят изпитания и за втория блок, а в складовете са натрупани около 150 000 т въглища. Годишно централата ще използва между 5 и 8 млн. т лигнитни въглища, добивани в рудниците на "Мини Марица изток" ЕАД-Раднево. Пусковият срок е в зависимост от изграждането на два далекопровода, което е ангажимент на НЕК, но заради забрана от ДНСК работата по тях не е започнала.
През последните седмици общественото напрежение в Гълъбово ескалира, след като стана ясно, че американците настояват да изградят аварийно депо за отпадъчния суров гипс само на 600 метра от крайните къщи на градчето. При това без ОВОСС. На протестен митинг жителите изпратиха покани до българския премиер Борисов и до американския президент Обама. Очаква се на посещение да пристигне посланикът на САЩ Джейм Уорлик, за да се запознае със ситуацията.
В издаденото от МОСВ комплексно разрешително за новата ТЕЦ липсва елементът с аварийното депо, признаха от компанията. Сега са подадени документи за издаването на строително разрешение до общинската администрация, но отговорът се бавел, коментира шефът на съоръжението за депониране на отпадъци Светослав Николов.
По думите на Рийд можело да се намери и друга площадка, но всичко било въпрос на сметки, а и банките кредиторки настоявали за изграждането му.
Зам.-кметът на община Гълъбово Пламен Бараков заяви за ДУМА, че има заведено едно-единствено дело, и то не е срещу американската компания, а за установяване собствеността на заети от нея терени.