13 Юли 2025неделя09:02 ч.

Здраве

Ах, този ишиас

Барометричното налягане и физическият стрес влияят на нервите на долната част на гърба, твърди специалист

/ брой: 192

автор:Аида Паникян

visibility 3762

Голямо проучване, проведено в Швеция и публикувано в Международния архив на здравето на труда и околната среда, анкетира почти 135 000 мъже строителни работници. Изследователите установили, че работещите при ниски температури съобщават за по-висока честота на болки във врата и кръста в сравнение с работещите на по-високи температури. Подобно проучване във Финландия дава същите констатации. Навярно, ако бъде проведено такова проучване у нас, резултатите биха били сходни. Медиците по целия свят твърдят, че градските хора са по-застрашени от климатичните промени заради по-лошия въздух. 

Известно е, че ишиасът се свързва с възпаление на седалищния нерв. Той се причинява от компресия на един или повече от петте комплекта нервни корени в долната част на гърба (лумбалната област на гръбначния стълб). Тези нерви преминават от долната част на гръбначния стълб под седалището и надолу през бедрото в крака, обяснява д-р Ричард Д. Гайер, председател на Фондацията за научни изследвания към Тексаския институт за изследване на гръбнака. Той припомня, че метеорологичните промени пряко влияят на хората с проблеми в гръбначния стълб, както и на хората със ставни проблеми. "От студа мускулите на гърба се стягат и напрягат. Студът може да втвърди мускулите ви и това да създаде сериозен дискомфорт на страдащите от ишиас. Въздушното налягане спада преди буря или когато температурата се промени драстично. Тези промени засягат нервите на долната част на гърба, които вече може да са прекалено чувствителни", казва д-р Гайер. "Физическият стрес, когато например загребвате сняг с лопатата, може да причини хаос дори на здрав гръбначен стълб". Медикът препоръчва да се поддържа топъл гърбът: носете ризата си в панталона, облечете отгоре пуловер, носете топли обувки, загрейте колата си няколко минути преди да влезете в нея. "Есента и особено зимата са сезоните, в които искате да останете на дивана, но поддържането на форма е най-добрият начин да помогнете на ишиаса си. Опитайте се да не напълнявате през зимата и се старайте да спазвате програмата си за упражнения. Когато ринете сняг, не препълвайте лопатата и не извивайте гърба си, докато повдигате лопатата", съветва специалистът.

До 90% от хората се възстановяват от ишиас без операция, казват експертите от WebMD. Навярно всеки е изпитал някакъв вид болки в гърба през живота си, но това не винаги включва седалищния нерв. Това, което най-често отличава ишиаса, е начинът, по който болката се излъчва надолу по крака и в ходилото - може да почувствате като лоши крампи, които продължават дни. 

Облекчаване на ишиас: лед и топлина

Има стъпки, които можете да предприемете у дома, за да облекчите болката от ишиас. Препоръката от WebMD е да се "въоръжите" с нагревателна възглавница и пакет с лед, за да прилагате топлото и студеното за около 20 минути на всеки два часа. "Експериментирайте, за да видите кое осигурява повече облекчение или опитайте да редувате между двете", препоръчват експертите.

Засилват контрола върху ЕРП-та

автор:Дума

visibility 4711

/ брой: 126

Нови правила при "Гражданска отговорност"

автор:Дума

visibility 2815

/ брой: 126

Горски служители блокираха пътя при Кресна

автор:Дума

visibility 3411

/ брой: 126

Еврокомисията оцеля

автор:Дума

visibility 4298

/ брой: 126

Мащабни горски пожари на Балканите

автор:Дума

visibility 2889

/ брой: 126

САЩ изпратиха оръжия за Украйна

автор:Дума

visibility 2961

/ брой: 126

Накратко

автор:Дума

visibility 4269

/ брой: 126

Тупик

visibility 4304

/ брой: 126

Измамите предстоят

visibility 3740

/ брой: 126

Европестене от разум

автор:Юри Михалков

visibility 4670

/ брой: 126

Копнеж по нови неща

visibility 4349

/ брой: 126

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ