Активите на банките достигнаха 84,5 млрд. лева
За януари-юли 2015 г. печалбата на сектора е близо 2,7 пъти по-голяма от същия период на 2014 г.
/ брой: 202
През юли банковата система печели нови 110,4 млн. лв. Положителният финансов резултат е близо два пъти по-голям от този, регистриран през юни, и е вторият най-голям от началото на годината, сочат данните на БНБ.
И това не е всичко - за седем месеца кредитните институции спечелиха толкова, колкото за девет месеца през миналата година. Така в края на юли общата сума на активите на системата възлиза на 84,5 млрд. лв.
В седмия месец на годината 28-те банки, които оперират у нас, печелят 110,4 млн. лв., като напълно покриват загубата за 101,9 млн. лв., която инкасира секторът през юли 2014 г., когато Българска народна банка (БНБ) все още публикуваше резултатите на системата с и без тези на поставените тогава под специален надзор КТБ и дъщерната й ТБ Виктория.
Освен това юлската печалба е с 95,7% по-голяма в сравнение със спечелените от банките 56,4 млн. лв. през юни, показват изчисления на Investor.bg на база статистиката на БНБ. От началото на годината секторът натрупва печалба в размер на 613,654 млн. лв. - точно толкова, колкото спечели за деветте месеца на 2014 г., изваждайки резултатите на КТБ и ТБ Виктория.
И още едно сравнение - печалбата за периода януари-юли 2015 г. е близо 2,7 пъти по-голяма от положителния финансов резултат на сектора в размер на 230 млн. лв., какъвто беше за същия период на миналата година, когато се причислят резултатите на КТБ и ТБ Виктория. Когато техните резултати се извадят, за седеммесечието на 2015 г. печалбата на сектора расте с 25,4% от 489 млн. лв.
Ако темпото на натрупване на печалби се запази, прочистването на банковите баланси в контекста на подготовката на банките за проверките по качеството на активите и стрес тестовете продължи и се трупат по-малко обезценки, то спокойно банките могат да изпратят най-доходоносната си година може би не само от финансовата криза насам с обща печалба за 800-900 млн. лева.
В края на юли коефициентът на ликвидните активи се повишава до 33,35% от 32,72%, колкото бе в края на юни 2015 г. За сравнение - в края на юли 2014 г. съотношението бе 27,62%.
6 клона на чуждестранни банки извън стрес-тестовете
Консултантът, който ще прави оценка на активите на българските банки, ще оценява 22 финансови институции, лицензирани в България. Извън обхвата на прегледа и стрес-тестовете ще останат шест клона на чуждестранни банки у нас: ИНГ Банк Н.В. - клон София, БНП Париба С.А. - клон София, АЛФА Банка - клон България, Ситибанк Европа АД - клон България, Те "Дже Зираат Банкасъ - клон София, и Ишбанк АГ - клон София.
Обществената поръчка беше обявена от БНБ през август 2015 г. с цел да бъде определен консултант, който да направи преглед на качеството на активите в банковата система. Прогнозната стойност на поръчката е 1,7 млн. лв. без ДДС. Анализът ще трябва да бъде изготвен за година. В обявлението се казва, че на офшорни дружества и на свързаните с тях лица се забранява пряко или косвено участие в обществената поръчка. Участниците трябва да докажат наличието на финансов ресурс от поне 600 000 лв. Оферти ще се приемат до 23 септември 2015 г. От участниците се очаква да притежават международен опит в оценката на качеството на активите на банки в Европа.