01 Юни 2024събота10:14 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Алергичните деца с проблем в училище?

Сега е моментът за профилактика на сенната хрема, препоръчват алерголози

/ брой: 41

автор:Дума

visibility 868

Алергичните деца може да имат трудности в ученето, което да доведе до по-ниски резултати в училище.
Вероятността да отпаднат от клас учениците, страдащи от алергичен ринит от няколко години, е близо 2 пъти по-голяма, ако в деня на изпита имат симптоми на сенна хрема. Това сочат данни от проучване, чиято цел е била да изследва дали сенната хрема има неблагоприятно въздействие върху учебния процес.
"Тези данни са от изключително значение, тъй като някои важни изпити се провеждат през късна пролет и в началото на лятото в България, когато концентрацията на поленов цъфтеж е много висока!", коментира доц. д-р Васил Димитров, ръководител на Клиниката по алергология и астма към Александровска болница в София. С цел да се избегне или да се намали до минимум въздействието на поленовия сезон върху пациентите, страдащи от сезонен алергичен ринит, те трябва да потърсят консултация с алерголог, за предпочитане преди началото на поленовия сезон, и адекватно да се адаптира лечението на заболяването, препоръчва доц. Димитров.  
След поставянето на диагноза от специалист алерголог с цел да се определи към кой/кои полен/и пациентът е чувствителен, един от крайъгълните камъни е избягването на алергена. Би било доста трудно и почти невъзможно да се избегнат полените по време на сезона на цъфтеж, но взимането на някои прости мерки може да намали ескпозицията към цветен прашец, като стоене на закрито в следобедните часове (стига да е възможно), прозорците да са затворени вкъщи или докато шофирате, взимане на душ веднага след прибиране у дома, носене на слънчеви очила и т.н.  
Световната здравна организация (СЗО) препоръчва алергенна имунотерапия да бъде провеждана при пациенти с алергичен ринит:
- когато симптоматичното лечение не е достатъчно
- когато симптоматичното лечение е свързано с нежелани ефекти
- и/или когато пациентът не е подходящ за провеждане на симптоматично лечение.
Освен поставянето на субкутанни инжекции, подезичното (сублингвално) въвеждане на алергена под формата на капки от разтвор и като сублингвални таблетки за лечение на алергии, причинени от тревни полени, е решение за пациентите, страдащи от тежък сезонен алергичен ринит. Освен ефективността на терапията в намаляване на симптомите, сублингвалната имунотерапия води до значително подобряване качеството на живот.
За да има ефект алергенната имунотерапия, пациентите, страдащи от поленова алергия, трябва да започнат лечение преди началото на поленовия сезон в зависимост от това, към кой/и полен/и са алергични. 
Сега е най-удачният период пациентите да посетят специалист алерголог за консултация, препоръчват специалистите от Българското дружество по алергология.


Все повече хора са чувствителни към полените



От 187 прегледани при 145 са открити алергични проблеми. Това показват обобщените резултати от Национална кампания под наслов "Алергията е лечима", организирана от Българското дружество по алергология (БДА) в края на 2011 г. От прегледаните 51 бяха деца и 136 възрастни. Най-много пациенти, посетили консултациите, се оказаха тези с алергичен  ринит - 125. Само при 18 пациенти бе диагностицирана или потвърдена бронхиална астма, при 5 лица - уртикария, а при останалите бе установено друго алергично заболяване. Според преценка на консултантите бяха извършени и кожно-алергични проби.
Световната здравна организация прогнозира, че до 2050 г. 50% от населението на земята ще бъде засегнато най-малко от една алергична болест. Между 30-40% от европейците са алергични, което е двойно повече от преди 20 години. 15-20% от тези пациенти имат прояви на тежък алергичен ринит, който ако не бъде лекуван, може да се усложни със синузит, носна полипоза, астма.

Най-честите въздушнопреносими алергени са малките полени - прахови зърна, отделяни от цъфтящите растения, които се пренасят чрез вятъра или насекомите и чиято роля е кръстосаното опрашване. След като полените са във въздуха, те могат да попаднат в очите, носа, белите дробове и по този начин да отключат алергична реакция.
В зависимост от това къде живеете, поленовият сезон може да започне още през януари и да продължи до късна есен.
Тревните полени са най-честите алергени, отключващи 52% от всички случаи на алергичен ринит.
Дърветата, за които е известно, че отключват тежки алергии, са дъб, маслина, бреза, бряст, кипарис, ясен и орех.
Най-разпространените въздушнопреносими тревни полени са от ливадна тимотейка, ливадна ливадина и обикновена ежова главица.
Плевелните полени като амброзията отключват около 27% от случаите на алергичния ринит.
Важно е да се отбележи, че броят на моночувствителните пациенти (с повишена чувствителност само към едно растение) е много малък. По-голямата част от пациентите са полисензитивни - реагират на множество източници от алергични растения или храни, носещи хомоложни молекули (синдром на хранителна алергия).

Личните карти поскъпват почти двойно

автор:Дума

visibility 463

/ брой: 101

Въвеждат таван на изпитите за шофьорска книжка

автор:Дума

visibility 471

/ брой: 101

Газът от Азербайджан ще покрие 81% от вноса през юни

автор:Дума

visibility 453

/ брой: 101

Животновъди блокират Подбалканския път

автор:Дума

visibility 411

/ брой: 101

Сигнално действие в ядрената сфера

автор:Дума

visibility 507

/ брой: 101

Българи в затвора за измама на Острова

автор:Дума

visibility 442

/ брой: 101

Фетхуллах Гюлен бил отвлечен в САЩ

автор:Дума

visibility 666

/ брой: 101

По-високи мита за зърното от Русия и Беларус

автор:Дума

visibility 448

/ брой: 101

Здравето като бизнес

автор:Таня Глухчева

visibility 418

/ брой: 101

Идеология в технологията

visibility 440

/ брой: 101

Най-важно е да не губиш връзката с хората

автор:Юлия Кулинска

visibility 431

/ брой: 101

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ