01 Юни 2024събота11:32 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Ало, господин президент

За първи път по време на президентството си Дмитрий Медведев проведе голяма пресконференция

/ брой: 126

visibility 85

Владимир Кузмин

Два часа и 17 минути, стоейки на малка трибуна с ай-пад, Дмитрий Медведев отговаряше на въпроси на журналистите, лично избирайки в залата онези, които имаха късмета да попитат президента. От 815 журналисти това успяха да направят 34. Тематиката, както и предполага разговор с президента, бе най-разнообразна: от руската политическа система и международната политика до проблемите на северните елени. В края на пресконференцията държавният глава сам съобщи още 4 въпроса, пратени му по интернет. Един от най-вълнуващите днес политическия елит въпрос "Кой ще са кандидатира на предстоящите президентски избори" така и не получи отговор. Въпросът и по-рано не излизаше от дневния ред, но всеки път и премиерът, и държавният глава се ограничаваха с уверенията, че те като отговорни политици обезателно ще се споразумеят или пък обещаваха, че предизборната година ще е интересна.
Де-факто предизборната кампания стартира в началото на май. Политическият живот на страната рязко се активизира, когато премиерът Владимир Путин обяви създаването на Общоруския народен фронт, което мнозина експерти окачествиха като начало не само на парламентарната надпревара, но и на президентската.
В навечерието на пресконференцията експертите гадаеха какво ще каже Медведев за плановете на тандема или пък своите лични във връзка с бъдещите избори. Държавният глава ги остави да продължат да гадаят и занапред. И го направи по няколко причини. Първо, сега не му е времето за такива изявления. Второ, пресконференцията не е място, където те трябва да звучат. И накрая, трето, отбеляза президентът, практическата политика не е шоу, а сложна работа, подчиняваща се на определени технологии, които трябва да се спазват.
- Ние се занимаваме с политика не за да се стоплим, а за да постигнем успех - подчерта държавният глава. - Затова такива решения трябва да се правят именно когато са готови всички предпоставки за това, когато това ще даде окончателен политически резултат.
"Всичко това трябва да се подчинява на определен, напълно разумен сценарий", още веднъж напомни Медведев за законите на политическия живот. Но, както и всеки друг сценарий, този също трябва да има логичен край, който просто трябва да дочакаме. Още повече, че той не е далеч.
Колкото до отношенията с премиера Владимир Путин, то колкото и в обществото да се опитват да открият признаци за нарастващи противоречия, такива няма. Възможни са различни подходи в тактиката, както например по въпросите на темповете и същността на модернизацията, но двамата политици имат еднакво стратегическо виждане. Именно това им позволява да работят заедно. Във всеки друг случай, убеден е Медведев, подобно политическо партньорство би се разпаднало.
По същата причина малко вероятен е сценарият, при който и Медведев, и Путин биха издигнали кандидатурите се за президентските избори. Това не е онзи случай на конкуренция, който би бил полезен на страната, намекна президентът:
- Има конкуренция, която помага, а има конкуренция, която води до задънена улица. Надявам се, че при приемането на съответните решения кой къде ще се избира, какво ще се прави в бъдеще, да се ръководим именно от такъв отговорен подход.
Дмитрий Медведев е бил и остава президент на страната и взема решения въз основа на неговите президентски правомощия. Заради това през последните три години в страната се смени половината от губернаторския корпус, затова реформата в МВР почти всеки ден се подкрепя от оставките на високопоставени служители, затова много чиновници платиха за грешките си с длъжностите си. И дори когато става въпрос за работата на правителството, което президентът приема като добре работещ механизъм, той не забравя пълномощията си.
Спазването на определени правила на политическата игра съвсем не означава, че президентът няма някакви общи представи как би могъл да се избира следващата пролет. Медведев не крие тези съображения, говорейки направо, че в случай, че се кандидатира за втори мандат, би искал да получи подкрепата на определени политически сили.
Разговорът за политическите сили продължи, когато в кулоарите попитаха президента за перспективите на партията "Правое дело" ("справедливо дело" - бел. ред.), която се съгласи да оглави бизнесменът Михаил Прохоров.
- Струва ми се, че те имат електорат, и ако правилно се консолидират, могат да постигнат успех - сподели мнението си Дмитрий Медведев. - Разбира се, много ще зависи от това, колко организирано ще работят, доколко популярни ще се окажат идеите, които ще предложат".
Парламентът обаче само ще спечели, ако в него, освен лявото крило и центристите, се появи сплотено представителство на десните кръгове. "Идеята не е безнадеждна, защото те имат свой електорат", заяви президентът.
Въпреки че засега действащият държавен глава не е наясно дали ще продължи президентската си кариера след следващите избори, той съвсем не е склонен да планира работата си само до следващата пролет. Напротив, Медведев прекрасно разбира какво още трябва да се направи в страната. Още не е подобрено кардинално положението на хората, не е диверсифицирана икономиката, не сме успели достатъчно да подобрим инвестиционния климат. "Това не е повод да униваме, но това е дневният ни ред за бъдещата ни работа", подчерта президентът.
Тъй като форматът на подобна пресконференция предполага голямо количество журналисти, много от които идват от регионите със своите проблеми, то и въпросите към президента бяха най-различни. И въпреки че по обективни причини политиката заемаше първо място, другата тематика също беше застъпена.
Припомниха на държавния глава ръста на цените на бензина. Прозвучаха традиционно остри въпроси. Например за делото на Магнитски. И президентът обеща да съдейства на онези разследвания, които сега се водят в Швейцария. "С това дело трябва да се разберем", съгласи се Медведев. Въпросът за Михаил Ходорковски бе зададен с доза сарказъм. Журналистът попита дали е опасно за обществото излизането на свобода на бившия шеф на ЮКОС. "Въпросът е кратък и отговорът също е кратък: с нищо не е опасен", каза Медведев.
Спазвайки традициите още от времето на президента Владимир Путин, дадоха думата и на главния редактор на в. "Ваши 6 соток" Андрей Туманов. Вярно е обаче, че сега той не откри пресконференцията, а я продължи, а и се интересуваше не толкова от проблемите на градинарите, колкото от това какво вижда държавният глава при посещенията си в страната и не се ли откъсва той по този начин от действителността.
- Колкото и огради да слагат, пак е ясно, че зад тях понякога стоят бараки, разрушаващи се сгради, хора, които са недоволни от действията на местните власти, понякога от федералните власти. Тук важното е да се запази свежестта на възприемането - подчерта президентът.
В международния дневен ред на първо място сега е вътрешното противопоставяне в някои арабски държави и "ръката на международната общност", опитваща се да ги урегулира. Наблюдавайки това, което сега вършат силите на НАТО в Либия, Дмитрий Медведев обеща да не подкрепя подобни резолюции на Съвета за сигурност на ООН по отношение на други страни. "Резолюция за Сирия? Няма да подкрепя такава резолюция, дори и ако за това ме молят мои приятели", заяви той.
Предупреждение прозвуча и по адрес на НАТО заради плановете за разполагане в Европа на системата ПРО. Ако в диалог с Русия не бъде изработен модел за сътрудничество, то може да стане дума за форсиране на развитието на ударен потенциал от ядрени средства. И пресният договор за стратегическите настъпателни въоръжения няма да е преграда пред такъв сценарий. "Защото в него конкретно е казано, че ако се развива ПРО, това би означавало разрушаване на стратегическия паритет, договорът може да бъде спрян и дори прекратен", припомни Дмитрий Медведев.
- Ето на това бих искал да обърна вниманието на всички мои партньори от НАТО и да кажа, че ние сме готови да сътрудничим и в същото време се надяваме, че ще получим гаранции за ненасочеността на тези потенциали срещу нас - заяви руският държавен глава.
Президентът хареса новия формат на общуване с пресата. Така смята говорителката му Наталия Тимакова. "Това беше живо общуване. За всички е интересен опит", оцени тя диалога, изразявайки надужда, че разговорът е повишил доверието към президента в журналистическите кръгове.
- Това беше достатъчно динамичен формат, който без съмнение позволи на регионалните журналисти да зададат въпросите си на президента - отбеляза Тимакова. - Дмитрий Медведев от своя страна получи представа за това какви теми вълнуват и федералните, и регионалните медии.

Личните карти поскъпват почти двойно

автор:Дума

visibility 646

/ брой: 101

Въвеждат таван на изпитите за шофьорска книжка

автор:Дума

visibility 642

/ брой: 101

Газът от Азербайджан ще покрие 81% от вноса през юни

автор:Дума

visibility 594

/ брой: 101

Животновъди блокират Подбалканския път

автор:Дума

visibility 569

/ брой: 101

Сигнално действие в ядрената сфера

автор:Дума

visibility 694

/ брой: 101

Българи в затвора за измама на Острова

автор:Дума

visibility 641

/ брой: 101

Фетхуллах Гюлен бил отвлечен в САЩ

автор:Дума

visibility 849

/ брой: 101

По-високи мита за зърното от Русия и Беларус

автор:Дума

visibility 625

/ брой: 101

Здравето като бизнес

автор:Таня Глухчева

visibility 625

/ брой: 101

Идеология в технологията

visibility 645

/ брой: 101

Най-важно е да не губиш връзката с хората

автор:Юлия Кулинска

visibility 618

/ брой: 101

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ