22 Юли 2025вторник08:48 ч.

Американски щат ограничи достъпа до социални медии на деца

автор:Дума

visibility 1229

Юта стана първият щат в САЩ, който изисква от социалните медии да получават родителско съгласие за използване на техните приложения от деца и да проверяват дали потребителите са навършили 18 години.

Губернаторът на щата Спенсър Кокс заяви, че е подписал двете радикални мерки, за да защити младите хора.

Законопроектите ще дадат на родителите пълен достъп до онлайн акаунтите на децата им, включително до публикациите и личните съобщения.

Този ход идва на фона на засилената загриженост относно въздействието на социалните медии върху психичното здраве на децата.

Съгласно приетите мерки ще е необходимо изричното съгласие на родител или настойник, преди децата да могат да създават профили в приложения като Instagram, Facebook и TikTok.

Законопроектите също така налагат полицейски час в социалните медии, който блокира достъпа на децата между 22:30 и 06:30 ч., освен ако не бъде коригиран от техните родители.

Съгласно законодателството социалните медии вече няма да могат да събират данни за децата или да бъдат насочвани към тях за реклама.

Двата законопроекта, които също така имат за цел да улеснят предприемането на правни действия срещу социалните медии, ще влязат в сила на 1 март 2024 г.

Губернаторът републиканец Спенсър Кокс написа в Twitter:

"Вече не желаем да позволяваме на компаниите за социални медии да продължават да вредят на психичното здраве на нашата младеж. Като лидери и като родители ние сме длъжни да защитаваме нашите млади хора".

Групата за защита на правата на децата Commons Sense Media приветства хода на губернатора за ограничаване на някои от най-пристрастяващите функции на социалните медии, като го нарече „огромна победа за децата и семействата в Юта“.

„Това дава тласък на други щати да търсят отговорност от компаниите за социални медии, за да гарантират, че децата в цялата страна са защитени онлайн“, заяви Джим Стейър, основател и главен изпълнителен директор на Common Sense Media.

Подобни регулации се разглеждат в четири други щата, ръководени от републиканците - Арканзас, Тексас, Охайо и Луизиана - и в ръководения от демократите Ню Джърси.

 

Бедността в България се увеличава през 2024 г.

автор:Дума

visibility 1833

/ брой: 132

Овцевъдите искат драконовски мерки срещу шарката

автор:Дума

visibility 1948

/ брой: 132

10% ръст на цените и приходите на хотелиерите

автор:Дума

visibility 2012

/ брой: 132

Украински дронове атакуваха Москва

автор:Дума

visibility 1626

/ брой: 132

Антиимигрантски протести във Варшава

автор:Дума

visibility 2035

/ брой: 132

Румъния не може да спаси наводнената солна мина

автор:Дума

visibility 1956

/ брой: 132

Накратко

автор:Дума

visibility 1881

/ брой: 132

Завръщането

автор:Александър Симов

visibility 2000

/ брой: 132

Диагноза

visibility 1920

/ брой: 132

Натиск върху съда

visibility 1953

/ брой: 132

Признателност към Апостола

visibility 1877

/ брой: 132

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ