18 Септември 2025четвъртък11:40 ч.

Анджей Дуда е новият страр президента на Полша

автор:Дума

visibility 634

Досегашният полски президент Анджей Дуда печели втория тур на президентските избори, които се проведоха вчера.

Според социолозите за него са гласували 51% от отишлите до урните в неделя, а съперникът му Рафал Тшасковски има 49% от гласовете.

Полската телевизия също обяви, че Дуда печели балотажа при обработени над 90% от протоколите.

По-рано беше съобщено, че Дуда е спечелил 50,8%, а Рафал Тшасковски – 49,2%.

Държавната избирателна комисия планира да публикува официалните резултати от изборите днес. Както по-рано информираха Ипсос, статистическата грешка на техните усъвършенствани изследвания е около 1%.

Според избирателната комисия изборите са били спокойни, без сериозни нарушения и инциденти. Въпреки пандемията от коронавируса, поляците са били активни и са гласували на балотажа.

Междувременно Дуда вече заяви, че се радва на победата си. „Спечелването на избори с почти 70 процента избирателна активност е безпрецедентно събитие“, каза той в речта си, цитиран от БГНЕС. Сегашният лидер благодари на всички сънародници за активното им гражданско съзнание и се извини на онези, които се чувстват обидени от неговите думи или дела, уверявайки, че вратите на президентския дворец остават отворени за всички.

Язовирите са 59% пълни, но загубите по мрежата стигат до 90%

автор:Дума

visibility 67

/ брой: 174

Увеличават месечната докторантска стипендия

автор:Дума

visibility 65

/ брой: 174

Кметът на Огняново нападнат и бит от хотелиер

автор:Дума

visibility 71

/ брой: 174

526 училища ще имат статут на иновативни през 2025/2026 г.

автор:Дума

visibility 74

/ брой: 174

КЗК с нови правомощия

автор:Дума

visibility 64

/ брой: 174

Сиренето у нас е с 26% по-скъпо от средната европейска цена

автор:Дума

visibility 72

/ брой: 174

ДФЗ засече двойно декларирани 7420 декара

автор:Дума

visibility 63

/ брой: 174

По-евтино на море в Гърция през септември

автор:Дума

visibility 71

/ брой: 174

София също блокира санкции срещу Израел

автор:Дума

visibility 73

/ брой: 174

В Белгия се "изпират" 16 млрд. евро годишно

автор:Дума

visibility 60

/ брой: 174

Протести в Словакия срещу Роберт Фицо

автор:Дума

visibility 62

/ брой: 174

Накратко

автор:Дума

visibility 57

/ брой: 174

Парламентарна поезия

автор:Александър Симов

visibility 67

/ брой: 174

Правителството върши своята работа и резултатите вече са видими

автор:Дума

visibility 68

/ брой: 174

Пътят на забравата

автор:Евгений Белий

visibility 65

/ брой: 174

Гладиаторско меле

visibility 69

/ брой: 174

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ