30 Април 2024вторник16:42 ч.

Анев 19-и на световното в Нове место

/ брой: 34

visibility 15

Красимир Анев се класира 19-и в преследването на 12,5 км за мъже на световното първенство по биатлон в Нове место, Чехия. Българинът бе по-бавен с 1:49,2 мин. от шампиона Емил Хегле Свендсен (Нор), който финишира за 32:35,5 мин. Нашият биатлонист направи и 2 грешки на огневия рубеж, а първенецът не уцели само една мишена. Другият ни представител Владимир Илиев е 39-и с 5 пропуска. Той пресече финала на 4:07,9 мин. след победителя. За пръв път обаче 2-ма българи участваха в преследване на световно първенство. Това стана, след като Анев финишира 11-и в спринта на 10 км, а Илиев 43-и.
Иначе Свендсен спечели 3-ти пореден златен медал в Нове место, след като победи с фотофиниш защитаващия титлата си Мартен Фуркад (Фр). Норвежецът спечели спринта в събота, а в четвъртък триумфира и в смесената щафета. 27-годишният биатлонист има вече 10 златни и общо 15 медала от първенства на планетата, както и 2 първи и едно 2-ро място на Олимпийските игри във Ванкувър 2010. Фуркад остана на стотна от секундата от златното отличие, след като пропусна 2 мишени. Антон Шипулин (Рус) заслужи бронза след една грешка и 3,6 сек. изоставане.
 В генералното класиране за Световната купа след 16 от 26 състезания начело е Фуркад със 753 т., пред Свендсен 703, Дмитри Малишко (Руся) 544 и др. Анев е 32-и със 150 т., а Владимир Илиев е 44-и 101 т.
При жените Ния Димитрова остана 62-а на 7,5 км на 2:28 мин. от шампионката Олена Пидхрушна (Укр), която финишира за 21:02,1 мин. Емилия Йорданова завърши 80-а, Десислава Стоянова 88-а, а Дафинка Коева 104-та от 113. Така нито една от нашите не можа да се класира за преследването снощи.