23 Юли 2025сряда20:24 ч.

Анкара и Тирана подготвяли преместване на бежанци за сметка на Гърция

автор:Дума

visibility 1748

Албанският премиер Еди Рама и турският президент Реджеп Ердоган са постигнали тайно споразумение за прехвърлянето на 30 000 мигранти и бежанци от Турция в албанския регион Северен Епир. Това пише гръцкият в. Proto Thema („Прото Тема“), позовавайки се на албански медии. В Атина се опасяват, че по този начин албанските власти ще „разводнят“ живеещото в района гръцко малцинство.

Тази договореност била част от споразумение за военно сътрудничество, което двете страни подписали по-рано. Подробности за споразумението не бяха обнародвани, но албански и гръцки медии смятат, че страните са могли да обсъдят въпроса за преселването на сирийски бежанци в Албания. По информация на изданието, споразумението  включвало „мероприятия, които министерствата на отбраната на двете страни смятат да завършат към края на 2020 година, за да активизират и засилят взаимодействието в областта на сигурността и отбраната“.

В момента в Турция има 3,6 млн. мигранти. Тя ги задържа на своя територия и не ги пусна в ЕС по време на мигрантската криза през 2015-2016 г. благодарение на мигрантското споразумение с Брюксел. Напоследък Анкара често се оплакваше, че ЕС не изпълнява своята част от задълженията – не й предостави обещаните 6 млрд. евро помощи за издръжката на бежанците, не рестартира преговорите за членство в ЕС и не въведе безвизов режим. Турската страна все по-гръмко се оплакваше, че й все по-трудно да издържа бежанците и в края на февруари обяви, че повече няма да възпира мигрантите да влизат в ЕС.  По турско-гръцката граница се струпаха хиляди бежанци и мигранти и Атина трябваше да задейства силите за сигурност, за да не допусне мигранти на гръцка територия. ЕС бързо отпусна още пари за Турция, но демонстрира нежелание да изпълни другите две условия от споразумението. Така или иначе напрежението по границата спадна, включително и заради коронавирусната заплаха, заради която Анкара премести мигрантите в центрове за настаняване в азиатската част на Турция. 

Макар информацията за сделката между Албания и Турция да не е получила официално потвърждение, в Атина са сериозно обезпокоени от появилите се в медиите данни. В албанския Северен Епир живелят около 120 000 гърци. Непрежението между тях и албанското население съществува от самото създаване на албанската държава. И макар отношенията между Тирана и Атина да се подобриха значително след 1996 г. с подписването на договора за дружба и добросъседство, гръцкото население в страната продлъжава да е подложено на нападки и дискриминация. Евентуалното преселване на сирийски бежанци в Северен Епир ще доведе до отслабване на гръцката идентичност в региона, където православното мнозинство ще бъде „разводнено“ с мюсюлмани.

„Действията на албанския премиер може да се окачествят единствено като подозрителни. Без прозрачност или публично заявление, благодарение на изтичането на информация ние научаваме, че той има договореност за приемане на 30 000 мигранти. Решението за настаняване на мигранти близо до гръцко-албанската граница е крайно провокационно за Гърция“, пише гръцкото издание Himara.gr.

Гръцкият военен в оставка Кристос Поугиалис заяви пред изданието SLPress, че бежанците „ще бъдат изолзвани от Рама за демографска промяна в район с гръцко население“. По думите му бежанците и мигрантите ще накарат гръцкото население да напусне региона и „завинаги да променят демографския състав в Северен Епир“.

Съществува и проблемът, че при преселването на такова количество бежанци по гръцката граница може да възникне пункт, от който впоследствие ще се понесе мигрантски потокт към ЕС. В началото на март албанската телевизия Top Channel („Топ ченъл“) съобщи, че се палнира изграждането в страната на 6 приемни центъра за бежанци по границата с Гърция.  Общата им вместивност е именно 30 000 души. Наистина, тогава изданието уточни, че те се изграждат, „в случай, че  Албания се изправи пред наплив на сирийски бежанци от Гърция“. Така или иначе Атина се опасява, че появата на бежанци ще създаде напрежение в и без това проблематичния регион и по гръцко-албанската граница. 

 

 

 

               

               

Замразяват цените до края на 2026 г.

автор:Дума

visibility 536

/ брой: 134

България с най-нисък дълг спрямо БВП в ЕС

автор:Дума

visibility 493

/ брой: 134

Телефонни измамници искат пари от името на БНБ

автор:Дума

visibility 525

/ брой: 134

В Гърция: Строг контрол върху таксите за банкомати

автор:Дума

visibility 519

/ брой: 134

Мицкоски предлага пет потребителски кошници

автор:Дума

visibility 518

/ брой: 134

28 страни осъдиха Израел за избиванията в Газа

автор:Дума

visibility 538

/ брой: 134

Накратко

автор:Дума

visibility 529

/ брой: 134

Истинската заплаха

автор:Александър Симов

visibility 553

/ брой: 134

Когато камбаните замлъкнат

автор:Камелия Базова

visibility 550

/ брой: 134

Ботев и Вапцаров

visibility 532

/ брой: 134

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ