12 Юли 2025събота23:49 ч.

Антикорупционен борд за Гърция, Румъния и България

/ брой: 141

автор:Георги Готев

visibility 2494

Този път ще изневеря на коментарния си стил и ще публикувам интервюто, което току-що взех с Йорго Шацимаркакис, германски евродепутат от групата на либералите. Той е от гръцко потекло, но е роден в Германия, където участва активно в редица германо-гръцки и германо-турски сдружения.
- Г-н Шацимаркакис, вие сте един от авторите на "Плана Херкулес" за спасяването на Гърция от фалит, който бе представен на 21 юни в Брюксел от председателя на вашата политическа група Ги Веховстадт. Този план предвижда дългосрочна програма за институционни реформи, насочена към борбата с корупцията и с клиентелистките политически практики, придружена с техническа помощ от съответните служби на ЕС. Мислите ли, че Гърция е единствената страна в ЕС, на която е необходимо такова нещо?
- Ресорният комисар Хаан (Йоханес Хаан, комисар по регионалната политика), който е от Австрия, ми каза, че има три страни - Гърция, България и Румъния, които биха имали нужда от такава програма.
- В какъв контекст ви го каза?
- Неусвояването на фондовете на ЕС поставя големи проблеми на комисаря, отговарящ за регионалните фондове. Той вижда, че три страни не са способни да усвояват средставата на ЕС по установения начин. Това се отнася с особено голяма сила за България и Румъния. Става дума за липсата на капацитет на министерствата в тези страни да изготвят предложения, да работят по програми и да намират решения на проблемите на страната. Не става дума само за съфинансиране, а за много сериозен административен проблем. Така че трябва да използваме техническа помощ, за да преодолеем проблемите в трите страни.
- Това е нещо напълно безпрецедентно, никой досега не е предприемал нищо подобно спрямо друга страна от ЕС...
- Наистина, подобно нещо досега не е правено. Комисарят Хаан разполага с няколкостотин милиона евро в портфейла си за така наречената техническа помощ. Това значи, че той може да изпрати експерти от Европейската инвестиционна банка, от комисията, от страните-членки за известно време в посочените държави с цел да се подпомогне администрацията, да се изпълняват програмите и да се усвояват средствата.
- Но нима мислите, че правителствата на тези страни ще откликнат на подобна инициатива? За Гърция не съм сигурен, може би гръцкото правителство вече няма голям избор, но как очаквате премиерът на България или президентът на Румъния да преглътнат гордостта си и да се съгласят да им бъде въведен антикорупционен борд?
- Това е проблемът. Всички споменати страни са много горди, казват, че подобно нещо нарушава суверенитета им, въпреки че изобщо не става дума за това, разбира се. Това са програми, които ще продължават да се представят от съответните държави, не от чиновниците. Чиновниците и експертите просто ще подпомагат изпълнението на финансовата част. Мисля, че трябва да се преосмисли какво значи да си горд или да не си горд. Разбирам, че гърците в момента са много чувствителни за всичко, което допира до националната гордост. Но, от друга страна, младите хора не могат да чакат, докато се отвори за тях работно място, само защото премиерът им е много горд. Лидерите трябва да разберат, че пари във фондовете има. Но парите не могат да заработят, да създават работни маста и да подпомагат хората в тези страни, ако политиците продължават да се държат, както досега. Те трябва да спрат, гръцките, румънските и българските политици трябва да спрат да говорят на хората неверни неща. Те трябва да признаят: имаме проблем. Бихме могли да лимитираме техническата помощ до три години и проблемите да се решат.
- Каква би била позицията на Европейския парламент, ако нещата дойдат до пленарна зала?
- Понеже става дума за прецедент, евродепутатите ще обмислят много внимателно дали трябва да се създава такъв. Но като гледаме колко е сериозна гръцката криза, мисля, че ще се събере мнозинство поне по отношение на Гърция. А прецедентът би отворил, разбира се, пътя и за България и Румъния.

Засилват контрола върху ЕРП-та

автор:Дума

visibility 4711

/ брой: 126

Нови правила при "Гражданска отговорност"

автор:Дума

visibility 2815

/ брой: 126

Горски служители блокираха пътя при Кресна

автор:Дума

visibility 3411

/ брой: 126

Еврокомисията оцеля

автор:Дума

visibility 4298

/ брой: 126

Мащабни горски пожари на Балканите

автор:Дума

visibility 2889

/ брой: 126

САЩ изпратиха оръжия за Украйна

автор:Дума

visibility 2961

/ брой: 126

Накратко

автор:Дума

visibility 4269

/ брой: 126

Тупик

visibility 4304

/ брой: 126

Измамите предстоят

visibility 3740

/ брой: 126

Европестене от разум

автор:Юри Михалков

visibility 4670

/ брой: 126

Копнеж по нови неща

visibility 4349

/ брой: 126

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ