10 Май 2024петък09:02 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Арменският геноцид отново в полезрението на американския Конгрес

/ брой: 69

автор:Дума

visibility 51

В американския Конгрес беше внесена проекторезолюция, признаваща масовото избиване на арменци през 1915 г., в последните дни на Османската империя, за геноцид, съобщи ИТАР-ТАСС.
Инициатори на проекта са сенаторите Марк Кърк (републиканец от щата Илинойс) и Робърт Менендес (демократ от щата Ню Джърси). "Геноцидът над арменския народ е добре документиран и официално признат от 11 съюзници в НАТО и Европейския съюз", заяви Кърк. От своя страна Менендес подчерта, че "само чрез признаването на престъпленията от миналото можем да се надяваме да ги предотвратим в бъдеще".
Опити за прокарване на подобна законодателна инициатива в американския Конгрес са предприемани неведнъж, но те така и не се увенчаха с успех, напомня агенцията.
Турция и Армения имат остри различия по отношение на събитията в Османската империя в периода 1915-1917 г. Ереван твърди, че тогава са били избити 1,5 милиона арменци, докато според Турция жертвите са между 250 000 и 500 000 и тя категорично отхвърля тезата за геноцид.
Въпросът за арменския геноцид предизвика напрежение между Анкара и Вашингтон през 2010 г., когато опитът на комисия на американския Конгрес да прокара резолюция, признаваща масовото избиване на арменци за геноцид, накара Турция временно да отзове посланика си във Вашингтон. Администрацията на президента Барак Обама се противопостави на резолюцията, а Камарата на представителите не я подложи на гласуване.
Въпреки че в предизборната си кампания Обама твърдеше, че правителството трябва открито на признае геноцида над арменците, след встъпване в длъжност той старателно избягваше публичните изказвания на тази тема, за да не предизвиква напрежение с Турция, която е важен съюзник на САЩ, отбелязва ИТАР-ТАСС.
 

Бивша манекенка пое шефското място на фонд "Земеделие"

автор:Дума

visibility 708

/ брой: 85

Розоберът подрани заради топлото време

автор:Дума

visibility 600

/ брой: 85

"Райънеър" започва да лети до пет нови дестинации

автор:Дума

visibility 594

/ брой: 85

Сърбия и Китай засилват сътрудничеството си

автор:Дума

visibility 626

/ брой: 85

6 страни от ЕС зачели иногурацията на Путин

автор:Дума

visibility 730

/ брой: 85

"Алтернативата" е опасна за демокрацията

автор:Дума

visibility 589

/ брой: 85

Накратко

автор:Дума

visibility 573

/ брой: 85

Фашизъм в действие

автор:Александър Симов

visibility 730

/ брой: 85

Жестоката реалност

visibility 655

/ брой: 85

Пари връщате ли?

автор:Таня Глухчева

visibility 581

/ брой: 85

Късата памет на историята

автор:Боян Бойчев

visibility 665

/ брой: 85

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ