13 Юли 2025неделя03:01 ч.

Аспиринът - на 115 г.

/ брой: 186

автор:Аида Паникян

visibility 1008

Ацетилсалициловата киселина, световноизвестна под името аспирин, е едно от най-широко разпространените и употребявани лекарствени вещества за всички времена. Нейната забележителна история обаче е малко известна.
Практическото приложение на салицилатите, към които аспиринът принадлежи, датира от древен Египет. В известния Еберсов папирус от 1543 пр. Хр. е описано приложението на върбова кора и мирта - растителни дроги, богати на салицилати, за болка и висока температура. Върбовата кора е препоръчвана от Хипократ за тези показания, като трудовете му навлизат в средновековната медицинска литература.
Голям напредък в точното охарактеризиране на свойствата на върбовата кора през XVIII век прави Едуард Стоун, който установява, че тя има близки свойства до златния стандарт за лечение на малария по онова време - перувианската кора. Стоун изсушава и разпрашава голямо количество върбова кора, която дава на болни от малария. 
В началото на XIX в. в Германия започват опити да бъдат синтезирани и получени в чист вид салициловата киселина и нейното производно - ацетилсалициловата киселина. Няколко екипа химици извеждат няколко синтетични схеми с различна ефективност и рентабилност, като световноизвестен става синтезът на младия химик Феликс Хофман.
Смята се, че на 10 август 1897 г. Хофман пръв получава ацетилсалицилова киселина в стабилен, годен за таблетиране вид. Любопитна подробност е, че въпреки, че Хофман получава славата на откривателя, през 1949 г. Артър Айхенгрюн публикува статия, в която твърди, че той планира и ръководи синтеза, както и първоначалните клинични изпитвания, а Хофман е просто лаборант, извършващ синтеза стъпка по стъпка, така както е описан от Айхенгрюн. Историците са изследвали тезата на Айхенгрюн и са я приели за правдоподобна. Кой обаче трябва да бъде назован откривател на синтеза, е невъзможно да се каже със сигурност.
През 1899 г. ацетилсалициловата киселина за пръв път е пусната на пазара под търговското име аспирин.
През първите 50 години от пускането й на пазара ацетилсалициловата киселина се радва на огромна популярност и търговски успех, без дори фармакологичният й механизъм на действие да бъде установен - това става едва през 1971 г. По време на епидемията от испански грип през 1918 г. аспиринът е дотолкова масово прилаган, че някои хора умират не от болестта, а от предозирането му.
Стомашното дразнене и кървене са голям недостатък на ацетилсалициловата киселина, с който на лекарите се налага да се примиряват до 1953 г. до появата на парацетамола - друг успешен аналгетик, добил широка популярност.
Пред аспирина обаче се открива нова пазарна ниша. През 1950 г. д-р Лорънс Крейвън, семеен лекар от Калифорния, забелязва, че след като предписва на пациентите си медицинска дъвка, съдържаща ацетилсалицилова киселина (АСК), необичайно висок процент от лекуваните биват хоспитализирани поради кръвоизливи. Крейвън предлага идеята, че АСК е антитромботик и прави първите изследвания в тази насока.
Днес е известно, че АСК възпрепятства слепването на кръвните плочици (тромбоцити) - централен момент в образуването на тромби, и е широкo прилагана от лекарите за профилактиране на инфаркт и инсулт.
Сега продажбите на АСК надминават 40 000 тона (над 40 000 000 килограма!) годишно.

По материали от "Пулс.бг"

Засилват контрола върху ЕРП-та

автор:Дума

visibility 4711

/ брой: 126

Нови правила при "Гражданска отговорност"

автор:Дума

visibility 2815

/ брой: 126

Горски служители блокираха пътя при Кресна

автор:Дума

visibility 3411

/ брой: 126

Еврокомисията оцеля

автор:Дума

visibility 4298

/ брой: 126

Мащабни горски пожари на Балканите

автор:Дума

visibility 2889

/ брой: 126

САЩ изпратиха оръжия за Украйна

автор:Дума

visibility 2961

/ брой: 126

Накратко

автор:Дума

visibility 4269

/ брой: 126

Тупик

visibility 4304

/ брой: 126

Измамите предстоят

visibility 3740

/ брой: 126

Европестене от разум

автор:Юри Михалков

visibility 4670

/ брой: 126

Копнеж по нови неща

visibility 4349

/ брой: 126

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ