Австралийски лидери искат независимост от Великобритания
В специална декларация те призовават страната да стане република, а австралиец да бъде избран за държавен глава
/ брой: 20
Ръководителите на седем от осемте австралийски щата и територии подписаха "декларация за желана независимост", с която призоваха страната да стане република. В документа, който бе оповестен вчера от Австралийското републиканско движение, се посочва, че страната "трябва да има австралиец за държавен глава". Призивът им поражда отново тежък дебат в навечерието на националния празник на 26 януари, честващ британското установяване на Зеления континент, съобщи Ройтерс.
Премиерът на Западна Австралия Колин Барнет е единственият регионален лидер, който не подписа декларацията. Той заяви, че подкрепя идеята за република, но не смята, че сега е подходящият момент.
Австралия е конституционна монархия, като британската кралица Елизабет II е държавен глава. Официално тя е представлявана в страната от генерал-губернатор. Ролята на британския монарх е до голяма степен церемониална, но Елизабет има правомощия да разпусне парламента, както се случва през 1975 г., когато кралицата уволнява правителството. Въпросът Австралия да се превърне в република е въпрос на дългогодишен дебат. На референдум за обявяване на Австралия за република през 1999 г. предложението бе отхвърлено с 55 на 45 процента при избирателна активност 95 процента. Сегашният премиер на Малкълм Търнбул тогава бе водачът на републиканското движение, припомня агенцията.
"Дошло е време за Австралия да се превърне в суверенна държава", настоя премиерът на Южна Австралия Джей Уидърил и добави: "Всяка уважаваща себе си независима страна би се стремяла да избере един от своите собствени граждани като държавен глава".
Надеждите за промяна в нагласите нараснаха, когато премиерът Малкълм Търнбул, непоколебим републиканец, пое ръководството на страната през миналата година от своя предшественик Тони Абът, който беше отявлен монархист.
"Моят ангажимент към Австралия да има австралийски държавен глава е неотслабващ", подчерта Търнбул. Откакто встъпи в длъжност, той винаги е заявявал, че подкрепя републиканското движение, но с уговорката, че страната трябва да стане република едва след като на британския престол се възкачи друг монарх.
Въпреки, че властта на британската корона в Австралия е предимно церемониална, за някои австралийци монархията е анахронизъм. При все това Елизабет Втора е изключително популярна в страната, отбелязва АФП.
Социологическите проучвания през последните години са показвали различна подкрепа за република, като малко мнозинство от хората се обявяват в нейна полза. Припомняме, че през 2014 г. допитване на медийната група "Феърфакс" сред 1400 души показа най-ниската подкрепа за превръщането на Австралия в република от 20 години. Републиката се подкрепя от около 42 процента от анкетираните, а 51 процента предпочитат сегашното положение.