Земфира Първото впечатление, като чуеш песните и, е усещане за свежест. Сякаш подухва пролетен вятър…
Аз отдавна не съм излизала на сцена
Цялата облечена в черно, отслабнала и елегантна, с модна прическа и, както винаги, със собствено мнение за всички събития, Земфира е отново пред погледа на публиката.
/ брой: 236
Александр Алексеев
ДОСИЕ
Земфира Талгатовна Рамазанова е родена в Уфа. Нейната майка е доктор, а баща и е преподавател по история. От петгодишна започва да ходи на пиано в музикална школа. Под влияние на по-големия си брат започва да се увлича по рок, като още в предучилищна слуша Black Sabbath и Queen. На седем години съчинява първата си композиция. В училище успява да се занимава в цели седем кръжока и секции, като обръща особено внимание на музиката и баскетбола. Пее не само в Уфа, но и в Санкт-Петербург, където често посещава приятели. Земфира е приета в уфимското училище на изкуствата, където завършва с пълно отличие специалността „естраден вокал”. В края на 1997 г. тя прави групата „Земфира”
Първото впечатление, като чуеш песните и, е усещане за свежест. Сякаш подухна пролетен вятър.
Главният повод за възвръщането на сцената стана излизането на подаръчен комплект от трите първи албума на певицата: „Земфира”, „Прости ми, моя любов” и „14 седмици тишина”. Обложката е оформена много красиво – върху нея има иновационна триизмерна картина на роза, която преминава обемно в живо сърце. Също така, тук влизат две песни-бонус, които са били част от „скъпите” първи издания на дисковете. Сред тях, разбира се, е и песента „Лондон”, която от 2000 г. насам Земфира винаги включва в концертните си програми.
- Защо направих това сега ли? Защото преди нямаше възможност да се направи подобно красиво оформяне. Мисля, че в него е концентриран един символ, който определя най-точно периода на моите първи албуми. Затова пък реших вътре да не променям нищо в основни линии. На мен не ми харесва тази мода да се слагат в дисковете по 98 реклами и 44 песни-бонус. Не мисля, че тези допълнителни песни могат по своята същност да бъдат по-добри от основното съдържание на албума. По-добре да се съсредоточа върху новите си проекти…
Земфира добавя, че тя вече има нови песни и се надява в началото на 2011 г. да пусне новия си диск. Когато пък подготви новата си програма, ще тръгне на голямо турне в Русия и ОНД (предишното турне продължи половин година и завърши на 1 април 2008 г. на стадион „Олимпийски”). Разбира се, тя няма някакви определени срокове. Самата Земфира винаги предпочита отначало да завърши работата си, да остане самата тя удовлетворена и чак тогава да мисли за турне. Засега планира серия от пет концерта, които ще бъдат представени в камерните зали на пет града. Първият ще е на 3 септември в Санкт-Петербург. След това са концертите в Екатеринбург, Киев и Минск. Мини-турнето, по време на което Земфира по нейните собствени думи „ще измисля нов прочит на песните, иначе ще и е скучно, но иска вече да започне нов творчески етап, да се насочи от малкото към голямото”, ще приключи на 17 септември в Москва, в столичната зала „КрокусСити Холл”. Всички концерти са само на малки сцени.
Российская газета: Вие дълго време не сте била на сцена. Сега искате да излизате само на малки сцени. Да не би да се притеснявате, че няма да съберете няколкохилядна публика като на Олимпийския стадион?
Земфира: Ами как може предварително да съм уверена в това?! То аз не бях сигурна и за предния ми концерт в „Олимпийския”. Аз имам друго кредо. Ако влагаш цялата си искреност в работата си, то хората сами ще дойдат при теб. Защо избрахме именно камерни сцени?! Ами защото това е среща на няколкогодишни фенове със Земфира. Тези, които просто не могат да не дойдат да ме видят! Освен това е от значение и фактът, че отдавна не съм била на сцена. Аз трябва отново да свиквам с публиката. Това се прави по-лесно в този формат, когато в залата има хора, които се отнасят максимално лоялно към мен; също така, и когато ги виждам добре, защото в малката зала е по-лесно да установиш контакт, отколкото на стадион.
Дали ми харесват песните от моите първи три албума? Дали искам нещо да изменя? Да, всеки ден имам подобно желание. Разбира се, аз имам определени забележки към тези първи три диска, както и към всичко друго мое. Обаче когато правиш нещо, когато се увличаш от него и се потапяш целия в процеса, започваш да го обичаш. И чак след това можеш да съдиш за всичко адекватно. Да, смятам, че нямам идеални дискове. Но пък кой има?
Земфира разказа и за причината за дългото отсъствие от сцената:
- Случиха ми се поредица от неприятни събития – имам предвид това нападение в магазина, където ме удариха по лицето (работник от нощен магазин в близост до дома и я ударил по лицето в отговор на забележка – заб. А.А.) Дълго не можех да си събера чувствата. Само ден преди това планирах да запиша песен за диска в памет на Рикошет (починал санкт-петербургски рок-музикант и аранжор – заб. А.А.), продуциран от Константин Кинчев. Звъннах му, разказах му, какво се е случило с мен, извиних се, че не мога да продължа с работата. Струва ми се, че Кинчев все пак ми се обиди. Това е нормално, сигурно и аз щях да се обидя… Тогава обаче аз бях в период, в който въобще не исках да слушам никаква музика. След това започнах да слушам много, макар това да бяха основно нови английски групи.
РГ: Предполагам, че сега с връщането Ви на сцената сте поканили и нови музиканти?
Земфира: Ако трябва да съм честна, на тези концерти ми се иска да свиря повече сама, и то на различни инструменти (певицата свири професионално на клавишни инструменти и китара. – заб. А.А.).
РГ: Планирате ли да наберете постоянен акомпаниращ състав?
Земфира: Разбира се. Засега обаче нямам музикална група. Сама съм.
Цифра 06
АЛБУМА е издала певицата за 10 години концертна дейност. И то невероятни албуми!
Цитати
Аз не посещавам мероприятия, които много артисти смятат за задължителни. Не мисля, че те самите участват в тези събирания с голямо желание. Просто именно там се завързват нужните запознанства и се правят сделки. Аз вече съм самодостатъчен човек: сама си пиша песните, сама пея, разбирам от звукорежисура… Аз претеглих всичко и разбрах, че мога да се справя сама със собствени сили.”
„Лесно се увличам, но не обичам да влизам в омагьосания кръг на „работа, работа, работа”. Тя не трябва да е самоцел. В противен случай може да се изпусне всичко, което се случва около нас. Слава Богу, моята професия ми позволява да се оглеждам около мен.”
„Сега целият този сектор е под голямо напрежение. Звукозаписните компании търпят големи загуби, защото сега всичко е много достъпно. Човек може с помощта на един компютър и сериозно желание след сто грама водка да напише песен и ето ти готов хит.”
„За последните пет години разбрах, че в държавата ни реално няма добри музиканти. Те просто са изчезнали някъде! Докато следвах в музикалната школа, срещах много талантливи хора. Къде е сега талантливата младеж? Не разбирам… Може би държавата е престанала да отпуска субсидии за музикалните школи, пък може и те вече просто да не са популярни…”
„Ако музиката идва при теб, то за мен е престъпление да не я напишеш. Имам предвид, аз искам да уча. Сега си мисля, че трябва да уча…”
„какво направих, като разбрах, че са ме включили в историята? Звъннах на племенниците ми: в кой клас сте? В девети? Отлично! Ще изучавате учебник, в който пише за леля ви!”