14 Май 2024вторник16:05 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Няколко думи

Бъг във властта

/ брой: 46

автор:Мая Йовановска

visibility 1271

Тия от властта не спряха като развалени грамофонни плочи да каканижат колко добри условия има у нас за инвеститорите. Всички цифри и данни упорито се четат както дяволът евангелието. И хлебарките в тая държава обаче разбраха, че чуждите инвестиции заобикалят страната. За последните 10 г. сривът е тотален. Най-ниското им ниво е през 2017 г., за която те са 1,858 млрд. лв. - едва 1,9% от БВП. Това е под една-пета от здравословния, сиреч задължителния за икономиката ни дял 10 на сто. А през 2007 г. привлечените външни вложения бяха 17,704 млрд. лв. - 28% от размера на тогавашния БВП.

Най-пресният пример. Сръбски източници твърдят, че новият завод на "Фолксваген", за изграждането на който уж имаше надежди, че може да е у нас, ще бъде отворен при тях. Има нещо в Сърбия, защото съседката ни успя да привлече огромни инвестиции през последните години, особено китайски. Има нещо и у нас, което обаче отблъсква чуждите вложения. И всички, които правят бизнес в България - и чужди, и родни инвеститори, и големи и малки (без близките до властта), го казват от години. Бюрокрация и корупция. Това е бъгът в операционната система на властта, който тя не просто не може, а не иска да отстрани.

Управляващите обаче не спират да "мъдрят" как да привличат големи вложители. Шефът на агенцията за инвестиции Стамен Янев ни съобщава от интервю пред "24 часа", че държавата планира да подпомага с пари в брой най-големите. Такива стимули щели да получат инвеститори на над 1 млрд. лева или евро. Дали това е справедливо спрямо малките и средните фирми е въпрос с напълно ясен отговор. 

Правителствата Бойко Борисови, макар преди избори винаги да обещават облекчения за малките фирми, на практика не са престанали да ги пренебрегват. Средният "живот" на българските фирми е малък. Увеличават се само тези без нает персонал, каквито са близо 50% от всички български компании. Една четвърт не могат да покриват задълженията си и се страхуват от фалит. А общата сума на междуфирмената задлъжнялост надвишава два пъти БВП на страната. Проблемите са много и тежки, а как успяват да оцеляват фирмите у нас, е пълна енигма. Може би се дължи на особен вид български инат, но този мазохизъм става все по-непоносим. Ето как определя това състояние Кънчо Стойчев, който е председател на Съюза "Произведено в България": "Да правиш бизнес в България е все едно да плуваш в басейн със сярна киселина."

Малките производители от години не просто посочват, те крещят на властта какво ги убива, но тя не ще да ги чуе. Даже продължава да ги товари с нови непосилни и необмислени бюрократични утежнения. Впрочем отношението на властта към малкия български производител напълно пролича при раздаването на наградите "Златна мартеница". Там се мерна само един зам.-министър. Показателно, нали.

Железничарите искат оставка на ръководството на НКЖИ

автор:Дума

visibility 320

/ брой: 88

БДЖ пак се разделя с хартиеното билетче срещу 16 млн. лв.

автор:Дума

visibility 301

/ брой: 88

Денят на данъчната свобода настъпи

автор:Дума

visibility 286

/ брой: 88

Работници от Бангладеш ще берат череши у нас

автор:Дума

visibility 287

/ брой: 88

България отхвърля проявата на Силяновска

автор:Дума

visibility 306

/ брой: 88

Шойгу на нов пост, сменя го икономист

автор:Дума

visibility 308

/ брой: 88

Каталунските сепаратисти губят мнозинството си

автор:Дума

visibility 299

/ брой: 88

Накратко

автор:Дума

visibility 238

/ брой: 88

Дано не е късно

автор:Мая Йовановска

visibility 310

/ брой: 88

Комуникационна грешка

автор:Деси Велева

visibility 281

/ брой: 88

Пак Путин е виновен!

автор:Таня Глухчева

visibility 319

/ брой: 88

За достойна България в мирна Европа!

автор:Дума

visibility 283

/ брой: 88

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ