28 Април 2024неделя21:46 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

"Балчик - тихото пристанище" в снимки и карти

/ брой: 170

автор:Дума

visibility 31

Изложбата "Балчик - тихото пристанище" ще бъде открита на 27 юли от 20 ч. в бившата лятна резиденция на румънската кралица Мария ("Двореца") в Балчик. Това е съвместна експозиция на Държавна агенция "Архиви", Националния архив на Румъния и Университетските ботанически градини. Изложбата представя разказ за историята на града и околностите му в снимки и карти, част от колекциите на Централния държавен архив, Националния архив на Румъния, Държавен архив - Добрич и Историческия музей в Балчик. Снимковият материал отразява динамиката на историческото развитие на региона.
Най-ранните изображения са карти, изготвени през XIV в., и заедно с включените гравюри от XIX в. илюстрират онзи период от историята на градското селище, когато в резултат на миграционни процеси пространството е обживяно от представителите на различни етноси. Това успешно вписва Балчик в демографската палитра от балкански градове до 1878 г. В образи е проследена и историята на района след края на Първата световна война, когато започва изграждането на архитектурен комплекс, съчетаващ молдовски, мавритански и ориенталски архитектурни композиции, с изящно оформена градина. Комплексът е лятна резиденция на румънската кралица Мария, а изграждането му е олицетворение на желанието на румънското кралско семейство да превърне Балчик и околностите му в едно от най-привлекателните места на българското Черноморие.
Изложбата е част от традиционното отбелязване на създаването на Университетската ботаническа градина в Балчик и може да се види до края на септември.


Балчик в началото на ХХ век


Балчик днес
Снимки архив

Корнелия Нинова честити Цветница на празнуващите

автор:Дума

visibility 9

Цветница е!

автор:Дума

visibility 240

13 зърнари са взели 52 млн. лв. субсидии

автор:Дума

visibility 904

/ брой: 80

Войната в Украйна удвои приходите на ВМЗ-Сопот

автор:Дума

visibility 853

/ брой: 80

Хващат най-много негодни банкноти от 10 лева

автор:Дума

visibility 751

/ брой: 80

ВМРО-ДПМНЕ води на първия тур

автор:Дума

visibility 897

/ брой: 80

Расте напрежението между САЩ и Китай

автор:Дума

visibility 1010

/ брой: 80

Педро Санчес подава оставка?

автор:Дума

visibility 835

/ брой: 80

Накратко

автор:Дума

visibility 785

/ брой: 80

По български

автор:Евгени Гаврилов

visibility 966

/ брой: 80

15 сергии

автор:Таня Глухчева

visibility 937

/ брой: 80

Хем най-бедни, хем богаташи...

visibility 833

/ брой: 80

Абсурдът "Боташ"

автор:Румен Овчаров

visibility 867

/ брой: 80

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ