"Българе" отново взриви емоциите с "Това е България"
Ансамбълът отпразнува Международния ден на музиката и своята 11-годишнина с представление в зала "Универсиада"
/ брой: 229
Миглена Иванова
Столичната зала "Универсиада" събра почитателите на националния фолклорен ансамбъл "Българе" по случай Международния ден на музиката и 11 години от създаването на ансамбъла. Организатор на концерта бе СО "Слатина", с дейното участие и инициатива на кмета Антоанета Апостолова.
Точно на 1 октомври 2002 г. на бул. "М. Луиза" 58 се провежда първата репетиция на "Българе". Неговите създатели Христо Димитров, сестра му Елена Андерсон и зет му Ян Андерсон не предполагали, че ще последват стотици концерти и спектакли у нас и в чужбина.
По думите на Христо Димитров това е първият частен фолклорен ансамбъл в Европа, който има зад гърба си четири авторски спектакъла, над 1000 концерта, много от тях благотворителни, в 21 държави, между които Русия, САЩ, Япония, Канада. "Българе" се финансира изцяло от средства на родни предприемачи и частни лица, без използването на държавни средства. В ансамбъла участват 50 мъже и жени танцьори.
Спектакълът "Това е България" истински взриви емоциите и приповдигна настроението в зала "Универсиада". Аплодисментите не спираха. Именитият актьор Георги Черкелов, вече само виртуално, бе в ролята на разказвач, който запозна присъстващите с магията на танца и фолклорните традиции в седемте етнографски области на България - Родопите, Македония, Шоплука, Северна България, Добруджа, Странджа и Тракия. В миг на сцената оживяваха образите на родопчани, македонци, хъшове, моми и момци от различни краища, които не спираха да се вихрят в омайни, бързи и красиви танци. Музиката, хората, ръчениците, заигравките, фолклорните мотиви и фрагменти ни върнаха години назад, при нашите предци и носители на българската традиция.
Ансамбълът има осъществени още три спектакъла - "България през вековете", "Албена", "България и Европа".
Икономическата криза унищожава духовността и изкуството се нуждае от финансиране, каза специално за ДУМА Христо Димитров. Той отбеляза, че културата у нас бележи известен напредък и това се виждало най-вече в канцертните зали. И добави, че за да имат изяви, творческите състави се нуждаят от средства, които държавата не осигурява. Но и благодари на спонсорите, които са им подавали ръка. Известният хореограф пояснява, че за да станеш част от ансамбъла, е необходимо да притежаваш талант или дар от Бога да бъдеш танцьор, да имаш съответното образование и подготовка, да си с творческа практика, която включва да си танцувал на сцена, да си свикнал с публиката, със сценичната треска. Той пожела на българите вдъхновение и вяра за по-добро бъдеще и светли години за изкуствата!