04 Май 2024събота02:37 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Жан-Пол Понслет:

Българите са късметлии, че получиха своя референдум

Ядрената енергетика не бива да се противопоставя на енергията, добивана от възобновяеми източници, категоричен е генералният директор на ФОРАТОМ

/ брой: 12

автор:Павлета Давидова

visibility 108

ЖАН-ПОЛ ПОНСЛЕТ е бивш вицепремиер, бивш министър на отбраната и министър на енергетиката в белгийското правителство в периода 1995-1999 г. В момента е генерален директор на ФОРАТОМ - неправителствена организация, в която участват всички европейски държави, които развиват ядрена енергетика. Той е и генерален секретар на Европейската ядрена асоциация. Понслет участва в конференцията "За ядрената енергетика - сигурни доставки, работни места и прогнозируеми цени", която се проведе вчера в София по инициатива на Българския атомен форум, съвместно с община Белене и БАН.


Цитати:
"Не решавате за утрешния ден, вие определяте бъдещето през следващите десетилетия"
"Изграждането на реактор е скъпо начинание, но след като стане факт, оперативните и експлоатационните разходи са ниски"

- Г-н Понслет, инцидентът с ядрената централа във Фукушима повдигна с нова сила дебатите около сигурността на съоръженията, свързани с атомната енергетика. Какви са последствията и изводите, които се направиха след случилото се в Япония?
- Права сте да подчертаете, че случилото се във Фукушима е нещо изключително важно. Не бива да се пренебрегва фактът, че инцидентът се случи при определени, специфични за Япония обстоятелства. Земетресение от подобен мащаб и магнитуд, комбинирано с цунами, много трудно би се случило някъде в Европа.
Въпреки това за първи път беше направено цялостно усилие за провеждане на пълен обзор и преглед на безопасността на всички действащи ядрени мощности в Европа. Всички ние си извадихме известни поуки от злополуката в Япония. Наистина си зададохме въпроса: "Какво би се случило, ако...?" Тази оценка на безопасността беше направена в цяла Европа, което е много важно.
Бих искал да подчертая нещо изключително съществено - до момента ядрената безопасност попадаше в компетенциите и беше задължение и отговорност на отделните държави. Нямаше обща отговорност на Европейския съюз, все още няма и обща европейска отговорност по отношение на атомната енергетика. След инцидента във Фукушима за първи път оценките на безопасността на действащите в Европа атомни централи бяха направени с участието на всички държави членки, които изпратиха своите представители. По този начин органите по ядрена безопасност от една държава имаха право да разгледат оценката и докладите за безопасността в други държави. Това ми дава възможността да заявя, че до известна степен случилото се във Фукушима дори бе полезно за Европа, предвид проверките и резултатите, които доведе след себе си.
- В България текат дискусиии за изграждането на нови ядрени мощности и дали те няма да се конфронтират със сега действащите такива и с възобновяемите източници на енергия. Има ли основание за такова противопоставяне между централите?
- Има едно общоприето противоречиво отношение към ядрените централи. Пределно ясно е, че, както всяко друго нещо, атомната енергия има своите преимущества и недостатъци. Тя също има своите слабости, но това важи за всеки вид технологично решение и техническо производство. Много често опонентите на атомната енергетика пренебрегват преимуществата й и наблягат само на слабостите, защото така им е по-удобно. Хубавото на референдум на подобна тематика е, че той дава възможност да се потърси баланс между двете позиции. Да се намери отговор дали има повече предимства или недостатъци. Според мен предимствата са повече. Европейската индустрия е на същото мнение.
Опонентите на ядрените мощности обикновено изтъкват, че трябва да се откажем от атомната енергия и да я заместим със зелена. Практиката показва, че това е невъзможно. Вижте какво се случва в Германия в момента - тя обяви, че се оттегля от атомната енергетика. Веднага последва увеличение на потреблението на въглища и газ, поради необходимостта да се компенсира недостига на източници.
Искам да обърна внимание, че не бива да противопоставяме атомната енергетика на възобновяемата енергия. Трябва да направим точно обратното - да ги съберем заедно и да ги развиваме едновременно. Всички възобновяеми източници са скъпи, освен това не може да разчитаме на тях постоянно и на 100% - не винаги грее слънце, вятърът също е непостоянен. За сметка на това атомната енергия е на разположение 365 дни в годината, тя не се влияе от капризите на времето. Тя също е скъпа инвестиция, но когато един реактор влезе в експлоатация, той може да се използва поне 60-70 години, а това само по себе си компенсира разходите.
Като извод от всичко това искам да кажа, че не е добре винаги да се търси най-лесното решение. Някой може да каже, че трябва да се развива само зелената енергия, друг ще защитава ядрената. Нищо не е толкова еднозначно, колкото изглежда. Няма лесен отговор на това каква трябва да е енергетиката, върху която трябва да се концентрираме. Не става въпрос само за България. 9 милиарда души ще имат нужда от енергия, а необходимостта от електричество постоянно се увеличава. Имаме нужда както от атомна, така и от зелена енергия. Ядрената енергетика и атомните централи могат да задоволят базовия товар, а зелените енергии да допълват. Не е необходимо между тях да има конфликт, при условие, че може да се допълват взаимно.
- Осъществяването на проект като строителство на ядрена централа отнема много време. Какви са възможностите за възвръщаемост на подобна инвестиция?
- Представители сме на европейската ядрена енергетика. В Европа се произвеждат 20% от общото потребление на енергия от атомни реактори. В момента в Европейския съюз има 145 действащи реактора, разположени в 15 страни членки. В организацията ни членуват 800 компании, осигуряват се 900 000 работни места и годишният ни оборот ни е 70 милиарда евро...
- Изглежда доста рентабилна инвестиция.
- Да, определено е изгодна инвестиция. Освен това се създават и дълготрайни работни места, защото един атомен реактор има продължително действие и се нуждае от поддръжка и служители. По време на дебатите "за" и "срещу" ядрената енергетика това не бива да се пренебрегва или забравя.
- Въпреки това се изискват много средства за осъществяването на подобен проект...
- Най-деликатният момент при атомната енергия е инвестирането на огромна сума пари, което се случва в началото на подобен проект. Изграждането на реактор е скъпо начинание, но след като стане факт, оперативните и експлоатационните разходи са ниски. Трябва да обясним на хората, че сега наистина са необходими големи финансови ресурси за първоначалната инвестиция, но в един последващ етап тези средства ще се възвърнат. Може би е трудно да се разбере тази времева концепция, защото е много продължителна. Трябва да се обясни, че когато се вложи такова голямо количество пари в началото, приходите от централата ще се получават още 100 години. Направи ли се първоначалната инвестиция в атомните реактори, цената на производството от тях се знае за следващите 50 години. Тя няма да се промени генерално през този период.
- В България предстои провеждането на референдум относно бъдещето на ядрената енергетика в страната. Какво точно трябва да знаят хората, преди да вземат решение и да дадат своя отговор?
- Първото, което трябва да имат предвид, е, че са сред малкото късметлии, които имат референдум. Българите трябва да се гордеят с тази възможност. В много от европейските държави подобен референдум не се е провеждал, дори е немислим. Това е хубавото на цялата ситуация, а и както казах - има възможност да се огледат както минусите, така и плюсовете на ядрената енергетика.
Трудното обаче идва от начина, по който се формулира подобен въпрос. Атомната енергетика е противоречива сама по себе си, хората се раздвояват в позициите си не само в България, а навсякъде по света. Гражданите тук са късметлии, че са получили възможността да се произнесат по подобен важен въпрос. За съжаление имат отговорността да се произнесат по един от най-трудните от техническа гледна точка въпроси в световен мащаб. Признавам, че подобно национално запитване крие известен риск, тъй като хората, които ще решават, трябва да са наясно и със същността на материята, заради нейната техническа специфика. Но това е и предизвикателство, което си струва да се поеме.
Бих посъветвал българите нещо - имайте предвид, че вие не решавате за утрешния ден, вие определяте бъдещето през следващите десетилетия.

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 1078

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 1053

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 973

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 1095

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 1266

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 1085

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 1031

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 1236

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 1056

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 1176

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ