България без постоянен представител в агрокомисията на ЕП
Според бранша вероятната причина е, че земеделието ни не представлява интерес за европейската общност
/ брой: 215
Представители на браншовите организации от агросектора са потресени от факта, че в комисията по земеделие и развитие на селските райони в новия Европейски парламент (ЕП) България няма нито един постоянен представител, предаде fermer.bg. Докато някои от останалите европейски държави, като Полша и Румъния, имат дори по двама евродепутати, България е само с двама заместници, които нямат статут на постоянни членове.
При отсъствие на някой от 45-те членове в постоянната комисия само двама български евродепутати ще участват в заседанията. Това са Владимир Уручев от ДПС и Момчил Неков от БСП. Според фермери липсата на представителство показва незаинтересоваността на българските политици към селското стопанство и ролята му в икономиката на страната.
Според изпълнителния директор на Националния съюз на говедовъдите в България Михаил Михайлов вероятна причина страната да не бъде представена в Европарламента като останалите държави "се дължи на факта, че българското земеделие не представлява интерес за европейската общност". Фермери припомнят, че за седем години от членството на България в ЕС нямаме никакво представяне и съответно влияние в най-голямата земеделска организация Копа Коджека.
Самата тенденция на непрекъснат срив в такива важни подотрасли като животновъдството, млекопроизводството и градинарството също показват, че за България селското стопанство не е приоритет. Затова и държави като Полша, Англия, Италия, Германия, Румъния, дори Литва ще имат повече от двама представители в комисията, коментират представители на бранша.
Момчил Неков:
Компенсациите за българските производители са недостатъчни
В изказване в Страсбург българският евродепутат от БСП Момчил Неков настоя Европейската комисия (ЕК) да обърне внимание на ситуацията в България. Причината са неблагоприятните климатични условия, поради които част от реколтата бе унищожена, а производителите са подложени на допълнителен натиск от засиления внос на земеделска продукция от ЕС. "Недопустимо е всички производители да бъдат поставяни под общ знаменател в конкуренция за безкрайно недостатъчните компенсации от 125 милиона евро, които бяха изчерпани за по-малко от десет дни", заяви Неков. Българският евродепутат подчерта, че стопаните в новите страни са засегнати в по-голяма степен и заради по-ниските субсидии, които получават в сравнение със старите държави членки. Той изрази неодобрение към дискриминирането на самостоятелните производители, за които европейската субсидия е по-малка от тази на членуващите в браншови организации. От тази мярка потърпевши са отново новите земеделски предприемачи в ЕС, допълни евродепутатът.
Момчил Неков настоя ЕК да вземе под внимание конкретните фактори при предлагането на допълнителни мерки за компенсиране на последиците от забраната за внос в Русия на европейски плодове и зеленчуци и млечни продукти. Евродепутатите настояха за по-високи компенсации за селскостопанските производители, които да бъдат обезщетявани и чрез други фондове на ЕС, не само от недостигащите средства от земеделския бюджет.