28 Юли 2025понеделник15:14 ч.

България е при Латинска Америка по социален напредък

автор:Дума

visibility 887

България е далеч след държавите от ЕС по социален надпрекът и се приближава по-скоро до латиноамериканските страни. През 2020 г. страна ни е на 43 място в света по индекс за социален напредък със 79,86 точки, пише БГНЕС.

Индексът на социалния прогрес измерва качеството на живот и социалното благосъстояние на гражданите от 163 държави, като се анализират три основни групи.

Първата категория включва основните нужди – храни и медицински грижи, достъп до вода и санитарни условия, подслон и лична сигурност. Втората категория измерва достъпа до основни знание, информация и комуникация, качество на екологията. Третата обхваща личните свободи и възможността за избор, приобщаването и достъпа до висше образование. Въз основа на резултатите държавите са включени в шест групи.

Авторите на класацията подчертават, че в условията на пандемия от коронавирус качеството на живот и социалното благосъстояние спадат за пръв път от 10 години.

България е в челните редици на третата група, като изпреварва вечния си конкурент Румъния, който се класира малко след нея на 45 място. В тази група на нашите балкански страни са в компанията не на своите събратя от Евросъюза, а на латиноамериканските държави, известни със своите големи социални разслоения. Това са Аржентина, Бразилия, Колумбия и Мексико.

Хърватия, която беше последната страна присъединила се към Европейския съюз, се представя по-напред от нас и е 39, а Гърция е на 30 място. Южните ни съседи попадат във втората група, която включва високоразвитите държави, сред които са и страни от Г-7 като Франция, Великобритания, Италия и САЩ.

С най-добри показатели са скандинавските държави: Норвегия, Дания и Финландия. На обратния полюс са Централноафриканската република, Чад и Южен Судан.

Индексът за социален напредък измерва представянето на страните само и единствено чрез социалните показатели, без да се включват икономическите фактори, обясняват неговите създатели. Според тях БВП не определя съдбата на хората в дадена страна, но в същото време индексът не се разглежда и като опит да замени БВП, а да бъде един допълнителен измерител.

 

 

Почина Огнян Радев

автор:Дума

visibility 166

БСП даде положителна оценка на министрите си

автор:Дума

visibility 232

/ брой: 137

760 дигитални клуба ще обучават възрастни

автор:Дума

visibility 230

/ брой: 137

Туризмът е стратегически приоритет за правителството

автор:Дума

visibility 217

/ брой: 137

До десет тегления от банкомат без такса

автор:Дума

visibility 230

/ брой: 137

КЗК проверява „Лукойл“ за нелоялни практики

автор:Дума

visibility 211

/ брой: 137

"Мудис" е умерен оптимист за България след еврото

автор:Дума

visibility 220

/ брой: 137

Жега и градушки на Балканите

автор:Дума

visibility 207

/ брой: 137

Да помним миналото, за да градим бъдещето

автор:Таня Глухчева

visibility 245

/ брой: 137

Косово остава без действащ парламент

автор:Дума

visibility 233

/ брой: 137

Накратко

автор:Дума

visibility 196

/ брой: 137

Всенародна опасност

visibility 209

/ брой: 137

Децата не са виновни

автор:Таня Глухчева

visibility 228

/ брой: 137

Голямото предизвикателство е демографската криза

автор:Аида Паникян

visibility 213

/ брой: 137

Пазители на миналото, активни участници в настоящето

visibility 235

/ брой: 137

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ