02 Юни 2024неделя17:35 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

България няма да затваря АЕЦ "Козлодуй", успокои Теменужка Петкова

автор:Дума

visibility 919

След появилата се информация, че България ще трябва да затвори АЕЦ „Козлодуй“ срещу сумата от 56 милиона евро, от енергийното министерство опровергаха това.

България няма да затваря АЕЦ "Козлодуй", обяви министър Теменужка Петкова на извънреден брифинг. Повод за обяснението й бе публикация на в. "Сега", че премиерът Бойко Борисов се е съгласил цялата централа АЕЦ "Козлодуй" да бъде изведена от експлоатация. Вестникът се позовава на заключенията на Съвета на ЕС, приети по-рано тази седмица, чиято формулировка действително звучи сякаш става въпрос за затваряне на цялата централа.

"Това е една лъжа, манипулация и много сериозна фалшива новина", каза министър Петкова. Тези програми са предназначени за това да компенсират държавите-членки, които са извели от експлоатация работещи блокове, тоест преди да изтече техният полезен срок на експлоатация, уточни още тя. По думите й средствата, които са отпуснати - 56 млн. евро - са свързани единствено и само с извеждане от експлоатация на блокове първи до четвърти на АЕЦ "Козлодуй".

По време на този Съвет лидерите на страните-членки постигнаха споразумение за седемгодишния бюджет на съюза (Многогодишната финансова рамка, МФР). Според тях са предвидени 57 млн. евро за "Козлодуй" за периода 2021 г. - 2027 г., с максимален процент на участие на ЕС 50%, също така са предвидени и суми за Словакия и Литва.

"Дневник" допълва, че е изпратил запитване и очаква отговор от Съвета дали има споразумение за затваряне на цялата централа, или действително става въпрос за финансиране на работата само по първите четири реактора.

Текстът в официалния превод на български гласи следното:

С цел подкрепа на ядрената безопасност в Европа ще бъде отпуснато специфично подпомагане за извеждането от експлоатация на следните атомни електроцентрали:

- 490 млн. евро за "Игналина", Литва, за периода 2021-2027 г., с максимален процент на участие на ЕС 86%;

- 50 млн. евро за "Бохунице", Словакия, за периода 2021-2025 г., с максимален процент на участие на ЕС 50%;

- 57 млн. евро за "Козлодуй", България, за периода 2021-2027 г., с максимален процент на участие на ЕС 50%.

Освен това ще бъдат предоставени 448 млн. евро за ядрена безопасност и извеждане от експлоатация на собствените инсталации на ЕС.

През 1999 г. България и Европейската комисия подписаха споразумение за закриването и разглобяването на блокове 1-4 в Козлодуй - това бе едно от условията за присъединяване. Отпусканите средства се управляват от Европейската банка за възстановяване и развитие и са насочени към необходимите дейности, включително изграждането на площадка за ядрените отпадъци.

От 2008 г. 1 и 2 блок бяха обявени от Министерския съвет за съоръжения за управление на радиоактивни отпадъци (РАО), като заедно с необходимото движимо имущество бяха предоставени на Държавно предприятие "РАО" (ДП "РАО"), през 2012 г. МС взе същото решение за 3 и 4 блок.

Според документ на енергийния директорат на ЕК има предвидени дейности за хранилището за радиоактивни отпадъци, както и за съоръжанието за плазмено изгаряне, но всички те споменават само първите четири блока. Целта на Брюксел е извеждането им от експлоатация да приключи до 2030 г.

Личните карти поскъпват почти двойно

автор:Дума

visibility 964

/ брой: 101

Въвеждат таван на изпитите за шофьорска книжка

автор:Дума

visibility 953

/ брой: 101

Газът от Азербайджан ще покрие 81% от вноса през юни

автор:Дума

visibility 831

/ брой: 101

Животновъди блокират Подбалканския път

автор:Дума

visibility 813

/ брой: 101

Сигнално действие в ядрената сфера

автор:Дума

visibility 992

/ брой: 101

Българи в затвора за измама на Острова

автор:Дума

visibility 944

/ брой: 101

Фетхуллах Гюлен бил отвлечен в САЩ

автор:Дума

visibility 1121

/ брой: 101

По-високи мита за зърното от Русия и Беларус

автор:Дума

visibility 883

/ брой: 101

Здравето като бизнес

автор:Таня Глухчева

visibility 968

/ брой: 101

Идеология в технологията

visibility 1004

/ брой: 101

Най-важно е да не губиш връзката с хората

автор:Юлия Кулинска

visibility 1183

/ брой: 101

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ