11 Юли 2025петък09:27 ч.

България обяви, че залага на иновативни сектори

Новата икономическа стратегия търси висока добавена стойност

/ брой: 154

автор:Дума

visibility 2107

Българската икономика да расте чрез приоритетно развитие на иновативните сектори, които имат висока производителност. Това е заложено в новата икономическа стратегия на правителството за следващите години, представена на 6 юни в Министерството на икономиката, енергетиката и туризма (МИЕТ). Ресорният министър Трайчо Трайков и неговият заместник Евгении Ангелов представиха стратегията пред Съвета за икономически растеж (СИР).
Анализът на българската икономика, изготвен от екип на МИЕТ, на база на който е разработена стратегията, показва, че реализираният през последните години стопански ръст се дължи до голяма степен на притока на преки чуждестранни инвестиции (ПЧИ) в сектори, които не са особено устойчиви и са зависими от наличието на кредити. Такива са търговията, финансовото посредничество, недвижимостите и строителството, като в тези отрасли са реализирани 72% от общия размер на ПЧИ за последните години.
 Новият модел за икономическо развитие на страната е ориентиран към стимулиране на производството и износа на изделия с висока добавена стойност, подчерта министър Трайков. В дългосрочен план българската икономика не може да разчита на конкурентоспособността на сектори, основани на евтина работна ръка и природни ресурси, защото те имат нисък ръст на добавената стойност, продължи той.
Икономическата стратегия на правителството залага на приоритетно развитие на иновативните сектори, които имат висока производителност. Такива са например производството на лекарства, автомобилни части, медицинско оборудване, оптични уреди и др. Високият ръст на производителността в тези сектори има значителен потенциал в България.
Така например в един от основните сектори, свързани с иновациите - компютърните технологии, България е на добро ниво и има конкурентни предимства в рамките на ЕС, се отбелязва в анализа. По-конкретно, от иновативните отрасли най-висок е темпът на нарастване на производителността при производство на изчислителна техника, електронни елементи, медицинско оборудване и ИТ-технологии. Заместник-министър Ангелов посочи, че въпреки кризата делът на износа на високотехнологични продукти за последните 10 години е нараснал от 4% на 8%.
В същото време от икономическото министерство са на мнение, че тъй като вносът на стоки от Китай в Европейския съюз през последните години непрекъснато расте, то страната ни би трябвало да се опита да стане "входна врата" за ЕС за част от тези стоки, от което България да печели. Освен това би трябвало да разширим износа си за разрастващите се азиатски пазари, подчерта Трайков.

Обиски в енергетиката заради договора с "Боташ"

автор:Дума

visibility 451

/ брой: 125

Въвеждат пълен контрол върху шофьорските курсове

автор:Дума

visibility 462

/ брой: 125

Обявите за работа намаляват

автор:Дума

visibility 382

/ брой: 125

Едва 31% от българите са чували за европроекти

автор:Дума

visibility 418

/ брой: 125

Македонският език отхвърлен в Страсбург

автор:Дума

visibility 472

/ брой: 125

Санчес с мерки против корупцията в Испания

автор:Дума

visibility 467

/ брой: 125

Арестуваха заподозрян за терор в Германия

автор:Дума

visibility 459

/ брой: 125

Единение

автор:Александър Симов

visibility 436

/ брой: 125

За убеждаването

автор:Първан Симеонов

visibility 411

/ брой: 125

Пет препоръки към България от ЕС

автор:Дума

visibility 453

/ брой: 125

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ