27 Април 2024събота15:42 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

"С открито лице заставаме пред хората, защото само за седем месеца постигнахме много", заяви на среща с членове на клуб "Надежда" в Русе бившият земеделски министър Иван Иванов. Освен в крайдунавския град, той е водач на листата на "БСП за България" и в Ш

На фокус

България - предпочитана дестинация

Благодарение на предприетите от министъра на БСП мерки, само за месеци туризмът достигна до равнище от 80% спрямо периода преди пандемията

/ брой: 179

автор:Дума

visibility 71

Какво свърши Министерството на туризма за седем месеца под ръководството на министър Христо Проданов от БСП.    

* Най-голямото предизвикателство бяха глобалните кризи - военните действия в Украйна, негативните ефекти от пандемията, нарушените вериги на доставки и произхождащата от това инфлация. Министерството на туризма с администриране на работна група "Настаняване" подпомогна Министерския съвет в целия период на кризата с войната в Украйна и настаняването на разселени лица от 24 февруари 2022 г., като програмата продължи до 31 август. Изплатената помощ за хотелите и местата за настаняване е над 70 милиона лева. 

* С цел разработване на секторни политики и мерки с оглед преодоляване ликвидната криза на туристическия бранш вследствие на КОВИД-19 и възстановяване на туристическия сектор се осигуриха финансови помощи - 60 млн. лв. (две схеми за подпомагане на туристическия сектор по 30 млн. лв.), 6 млн. лв. за туроператори и с цел преодоляване на последиците от пандемията се предоставяше държавна помощ.

* Възстанови се мярката 35 евро за седалка за стимулиране на входящия туризъм на стойност 25 млн. лв. за туроператори, които използват въздушни превозвачи, притежаващи лиценз за чартърни полети до България с цел туризъм. 

* С цел осигуряване на достъп до достатъчно и разнообразно финансиране за малките и средните предприятия бяха договорени по-добри условия за кредитиране на бранша от страна на Българската банка за развитие ББР. Подписан бе меморандум за сътрудничество между МТ и ББР и бе отворена програмата "Подкрепа за туризма", целяща подобряване ликвидността на фирмите. Българската банка за развитие, създаде конкретни продукти - "Ликвидна помощ за хотелиери" и "Ликвидна помощ за хотелиери", за ликвидна помощ за хотелиери и ресторантьори, включващ оборотен капитал за средства, необходими за разплащане на материални запаси, заплати, разходи за труд и режийни разходи, в т.ч. разходи за наем и за реклама; рефинансиране на съществуващи задължения към държавата и към доставчици; рефинансиране на съществуващи задължения към финансови институции (в т.ч. и с просрочия до 90 дни); освежаване и обновление.

* В резултат на мерките през първото тримесечие на 2022 г. туризмът достигна до равнище от 80% спрямо периода преди пандемията. Отчитаме

ръст на българските и чуждестранните туристи

около 40%, а ръстът само на чуждестранните туристи е около 2,5 пъти. Броят на  планираните полети за летен сезон 2022 г. е над 8500 общо за летищата Варна и Бургас, което е сериозен ръст спрямо 2021 г. През летен сезон 2022 г. сред чуждестранните пазари най -много туристи се очакват от Румъния, Полша, Германия, Чехия, Великобритания, Израел и др.

* Подобриха се политиките за насърчаване на всички видове туризъм. Наред с традиционните подотрасли - морски и зимен туризъм, изключително важно е да бъде използван потенциалът и на културния туризъм, на спа туризма, на винения и кулинарния туризъм, на здравния туризъм и др. 

* С цел подобряване на условията за сигурност и безопасност на туристите в България е изготвен проект на Правилник за създаване, маркиране и поддръжка на пешеходни маршрути и маршрути за планинско колоездене в България.

* Извършен е ситуационен анализ за текущото състояние на планирането и прилагането на велосипедни политики, включително преглед на нормативна уредба и дефицитите в нея, стратегически документи; идентифицирани са компетенциите на различните институции; изготвен е одит на велосипедната политика на Република България от междуведомствена работна група по проект "Policies, plans, and promotion for more people cycling in the Danube region", финансиран по Програма за транснационално сътрудничество Дунав 2014-2020 (INTERREG - Danube Transnational Programmе).

* Организираа беше кръгла маса за перспективите за винения туризъм с широко представителство на заинтересованите страни, в резултат на което бе сформирана междуведомствена работна група за разработване на план за развитие на винения туризъм с цел повишаване на конкурентоспособността на винения туризъм в България.

* Направено бе предложение и вече може ваучери за храна по смисъла на чл. 209, ал. 1 от Закона за корпоративното подоходно облагане да бъдат използвани като средства за заплащане на туристически услуги на територията на Република България. По този начин се стимулира вътрешният пазар на туристическите услуги, което ще се отрази положително и на други сектори по веригата на стоки и услуги, както и при запазването на работни места. 

* Предложихме за обсъждане пред АОП проект на ЗИД на Закона за обществените поръчки, в частност на чл. 13, ал. 1, за създаване на нова норма за дерогация при възлагане на обществени поръчки за закупуване на рекламни услуги, предоставени в публично достъпна среда. Целта е по-голяма

прозрачност и публичност

За предстоящата зима и проблемите с отоплението разговаря с родопчани водачът на листата на "БСП за България" в Смолян Емил Хумчев

както и защита на обществения интерес чрез предоставяне на по-качествена и публична услуга. Във всеки момент може да се осъществява контрол както върху самата реклама, така и върху разходваните за реализирането й публични средства. 

* Изготвен е проект на стратегическа рамка, която да очертае дейността на къмпинг туризма.

* Разработва се модел на Гаранционен фонд за обезпечаване отговорността на туроператорите съгласно Директива (ЕС) 2015/2302 на Европейския парламент и на Съвета и на предложение за проект за изменение на нормативната уредба. Идеята е гаранционният фонд да бъде сигурен, устойчив, да защитава интересите на туристите, на потребителите

* Изготвена е Концепция за разработка на единна информационна система за интегриране на данни и регистри в сектор "Туризъм" (април 2022).

* Подготвен е преглед на събираните данни в туризма за включването на данни за България в Европейския туристически Dashboard и Европейското пространство за данни в туризма (май 2022) - България е сред държавите, които активно участват в инициативите на Европейската комисия за създаване на Европейския туристически Dashboard и Европейското пространство за данни в туризма.

* Направен е обзор на политиките и тенденциите за развитие на туризма за ОИСР  (декември 2021) - двугодишното издание с обзор на политиките и тенденциите за ОИСР поставя акцент върху най-добрите практики в държавите членки и кандидатите за членство в организацията.

* България спечели домакинството на 68-ата сесия на Регионална комисия Европа на Световната организация по туризъм през 2023 г.

* На 109-ото заседание на Комитета по туризъм на ОИСР страната ни получи статут на участник в организацията.

* Открита бе директна самолетна линия между София и Скопие и се проведе двустранна работна група "Култура, туризъм, образование и наука, младеж и спорт".

* Организирани бяха два българо-полски бизнес форума в областта на туризма във Варшава и София, съпътствани от разменни посещения на министър Христо Проданов Анджей Гут-Мостови, държавен секретар с ресор туризъм в Министерството на спорта и туризма на Полша.

* Осъществени бяха контакти между представители на туристическия бизнес на Сърбия и България по време на посещение на българска делегация начело с министър Христо Проданов в Белград.

* Проведени бяха разговори за

реклама на страната ни

на немския пазар по време на посещение на министър Проданов в Берлин.

* Българският министър на туризма участва в срещата на министрите на туризма на ЕС в Дижон, Франция.

* Проведени бяха работни срещи с посланиците у нас на ОАЕ, Испания, Мароко, Украйна, Молдова, Китай, Република Корея, Алжир, Унгария.

* С представители на дипломатическия корпус бе открит туристическият сезон в "Златни пясъци". 

* Организирани бяха едноседмични журналистически турове за блогъри, влогъри, инфлуенсъри от Полша, Сърбия, Румъния, Северна Македония по Черноморието с цел реклама на летния сезон 2022 г.

* Стартира масирана телевизионна рекламна кампания по сръбската телевизия RTS, румънската телевизия Antena 3, северномакедонските телевизии SITEL TELEVISION и ALSAT-M TV, канали от групата на RTL в Австрия и Германия, POLSAT - Полша, NOVA GROUP - Чехия. 

* Започна рекламна кампания за утвърждаване на страната ни като предпочитана туристическа дестинация за германски туристи в германски медии в сътрудничество със Сдружение "Германо-българска индустриално-търговска камара".

* Започнаха маркетингови проучвания и анализи с изпълнител агенция Aviareps за анализ на възприятието на дестинация България и изработване на единен криейтив макет (базова творческа концепция) и рекламни продукти за нейното приложение за интегрирана рекламно-комуникационна платформа за бранд България.

* България участва с щандове в изложения за различни видове туризъм - ВАКАНЦИЯ & СПА 2022;  за културен туризъм - Велико Търново; уикенд туризъм в Русе; Camping & Caravaning Expo в София; Дефиле "Вино и гурме" в Пловдив; Петнадесети черноморски форум във Варна; Фестивал на народната носия "Жеравна 2022"; Празници на изкуствата "Аполония 2022" и др.

* Организирани бяха щандове за представяне на страната ни в изложения в Германия, Дубай, Израел, Полша, Сърбия, Румъния, Турция, Великобритания, Франция, Швейцария, Италия, Испания и др.

* Стартира комуникационна кампания в онлайн среда за реклама на българския туризъм.

* Подготвена е процедура за организиране и провеждане на тематични турове за чуждестранни журналисти, снимачни екипи, блогъри, влогъри, инфлуенсъри и експедиенти, с която да се подпомогне налагането по света на бранд България и промоция на възможностите на българския туризъм.

За седем месеца усилията на Министерството на туризма бяха насочени към максимално използване на всички възможности, в рамките на различните програми и инициативи на европейско ниво, за превръщането на България в конкурентоспособна и предпочитана дестинация.

Водачът на листата на "БСП за България" в 23 МИР в София Христо Проданов участва в IX годишен конгрес на Българския съюз по балнеология и СПА туризъм в Сапарева баня. Развитието на СПА туризма беше сред приоритетите по време на мандата на г-н Проданов като министър

Футболната легенда Христо Стоичков се включи като посланик на туристическа дестинация България. Легендата от САЩ'94 засне видео обръщение за румънско лайфстайл предаване в една от големите телевизии като част от кампанията за популяризиране на страната ни


Рекордни 3,4 млрд. лева за земеделието ни

За пръв път в последните 30 години при управлението на социалистически министър секторът бе приоритет

Работата по стартирането на мерки за подпомагане на земеделските производители стигна до успешен край. Осигурихме безпрецедентни 3,4 млрд. лв. за българските земеделци до края на 2022 г. Това заяви министърът на БСП Иван Иванов в отчета си за свършеното от Министерството на земеделието по време на неговото управление.

Само за 7 месеца в условията на КОВИД-криза и последствията от войната в Украйна е постигнато повече, отколкото е направено досега за сектора. Осигуряване на продоволствената сигурност на страната и подпомагане на българските земеделци, за да бъдат конкурентоспособни и да произвеждат качествена продукция с висока добавена стойност на достъпна цена - това бяха основните цели на екипа на Иван Иванов. За пръв път в последните 30 години земеделието бе приоритет за изпълнителната власт. За това свидетелства големият размер национални средства, насочени към сектора, отчете Иван Иванов.


ПОСТИГНАТО

* Завършване и предаване на Стратегическия план на България по Общата селскостопанска политика за периода 2023-2027 г., който ще осигури на страната ни 16 млрд. лв. в следващия програмен период;

* За период януари-юни 2022 г. по схемите за директни плащания бяха изплатени около 814 млн. лева;

* За периода януари-юни 2022 г. по схеми за държавни помощи, разпределени в секторите "Животновъдство" и "Растениевъдство", са изплатени суми в размер на 317 млн. лв.,  в това число 143,5 млн. лв. по КОВИД-мярката и близо 30 млн. лв. по de minimis;

* 30,18 млн. лв. са разплатени към бенефициери по Програма за морско дело и рибарство;

* Близо 400 млн. лв. са изплатени на бенефициери на ПРСР; 

* В изпълнение на поетия в коалиционното споразумение ангажимент за по-голяма прозрачност и ефективност при продажбата на дървесина за огрев на местно население са разкрити 43 склада в цялата страна;

* Изготвени са редица законопроекти: Проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за рибарството и аквакултурите; Проект на Закон за ветеринарномедицинската дейност; Проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за фуражите; Проект на Решение на Министерския съвет за изменение и допълнение на Закона за горите;  Проект на Решение на Министерския съвет за одобряване на проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за Българската агенция по безопасност на храните; Проект на Закон за представителните браншови организации за производство и преработка на селскостопански продукти.

* Закон за подпомагане на земеделските производители; Закон за прилагане на общата организация на пазарите на земеделските производители; Закон за собствеността и ползването на земеделските земи. Изготвен е и проект на Постановление на Министерския съвет за приемане на Устройствен правилник на Министерството на земеделието. От МС са приети: Проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за подпомагане на земеделските производители (ЗПЗП) и Проект на Решение на Министерския съвет за одобряване на Проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за собствеността и ползването на земеделските земи.


ПРЕДСТОИ

* Прилагане на извънредна помощ за приспособяване на производителите в селскостопанския сектор в размер на 10,6 млн. евро с възможност за 200% държавно съфинансиране;

* След отпускането до 5% от Програмата за развитие на селските райони (от средствата за 2021 г. и 2022 г.) за директно подпомагане на земеделските производители се очаква общият размер национални и европейски средства, на които страната разчита за директно подпомагане, за да запази сектора конкурентоспособен, да е между 290 и 295 млн. лв.

* Прилагане на кризисни мерки във връзка с войната в Украйна:

- Временна рамка на ЕК за мерки за държавна помощ при кризи в подкрепа на икономиката в размер до 35 000 евро на стопанство. Общият размер на помощта по временната рамка е 150 млн. лв.;

* Допълнително финансиране е предвидено за хуманно отношение към свине и птици в размер на 18,7 млн. лв.

* Данъчни облекчения под формата на преотстъпване на корпоративен данък, свързани с инвестиции в размер на около 40 млн. лв.;

* Помощ под формата на отстъпка от стойността на акциза върху газьола, използван в първичното селскостопанско производство - годишно в размер до 100 млн. лв.;

* Изготвяне на необходимите законодателни промени във връзка с прилагането на Стратегическия план и Плана за възстановяване и устойчивост.

 


Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК   --> ТУК <--

Споделяйте нашите публикации.

 

 

 

 

13 зърнари са взели 52 млн. лв. субсидии

автор:Дума

visibility 582

/ брой: 80

Войната в Украйна удвои приходите на ВМЗ-Сопот

автор:Дума

visibility 584

/ брой: 80

Хващат най-много негодни банкноти от 10 лева

автор:Дума

visibility 512

/ брой: 80

ВМРО-ДПМНЕ води на първия тур

автор:Дума

visibility 574

/ брой: 80

Расте напрежението между САЩ и Китай

автор:Дума

visibility 654

/ брой: 80

Педро Санчес подава оставка?

автор:Дума

visibility 552

/ брой: 80

Накратко

автор:Дума

visibility 477

/ брой: 80

По български

автор:Евгени Гаврилов

visibility 635

/ брой: 80

15 сергии

автор:Таня Глухчева

visibility 646

/ брой: 80

Хем най-бедни, хем богаташи...

visibility 573

/ брой: 80

Абсурдът "Боташ"

автор:Румен Овчаров

visibility 585

/ брой: 80

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ