България - предпочитана за инвестиции сред руските държавници
/ брой: 195
Руската Дума ще разгледа поправки в Закона за държавните служители, с които ще се забрани на администратори, депутати, сенатори, военните на всички нива и структури, както и на техните семейства да притежават активи зад граница. Според справка в имотните декларации на различни висши държавници около една трета от тях имат недвижима собственост в България.
Който не се раздели с имота си, ще бъде глобен до 10 млн. рубли и дори може да бъде осъден на до пет години затвор, предвижда законопроектът. По информация на в. "Ведомости", към днешна дата над 100 руски държавни служители са обявили имущество в чужбина или по-точно в 26 държави. Анализът на имотните им декларациите сочи България като най-популярната дестинация за купуване на имот.
По-заможните руснаци във властта купуват имоти в Италия, където цените са до 10 пъти по-ниски, отколкото в руската столица. Собственици са предимно сенатори, а се търсят вили в стил "Медичи" с голям земеделски участък, включващ лозе, маслинова горичка и т.н. Предпочитана за инвестиция в имот е и Испания и по-точно Марбея, Коста дел Сол и Пуерто Банус.
Някои от руските държавни мъже приемат законопроекта, като отбелязват, че просто ще прехвърлят имотите си в чужбина на съпругите си. Други обаче са категорично против, изтъквайки, че готвените промени ще са в противоречие с Конституцията на Руската федерация.
Заместник-министърът на правосъдието на България Деница Валкова обяви, че 337 000 физически и юридически лица от Русия са собственици на недвижими имоти в страната, предаде руското издание "Юромаг". Тази цифра сама по себе си е внушителна. От началото на кризата британците буквално изчезнаха от българския пазар и местните медии наводниха със слухове, че предстои руско "цунами".
Повече от 300 000 руснаци са придобили жилище в България до юни 2010 г. Това означава, че за последните две години 37 000 души са станали собственици на имоти, повечето от които разположени на Черноморието. Руснаците проявяват интерес и към ски курортите.
Специалисти съобщават, че месечно се сключват по 1500 сделки за покупко-продажба. Данните сочат, че за последните 24 месеца търсенето от страна на руснаците се е забавило.