09 Май 2024четвъртък02:42 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

България с най-голям дял младежи без перспектива в ЕС

21.8% от всички на възраст 15-24 години у нас не учат, не работят и не се стремят да придобият квалификация

/ брой: 9

автор:Дума

visibility 22

Младите хора в Европа бяха особено тежко засегнати от рецесията по отношение на перспективите им за работа, сочи доклад на Европейска фондация за подобряване на условията на живот и труд. Според последните данни на Евростат заетостта сред младите в Европа пада до 32.9%, което е най-ниското ниво в историята на Европейския съюз, съобщава Profit.bg.
През юли 2011 г. нивото на безработица сред младите в Европа достига 20.7%, което се равнява на приблизително 5 милиона безработни младежи.
Според последните данни на Евростат броят на младите хора в Европа, които нямат работа, не учат и не се стремят към придобиване на квалификация са съставлявали 12.8% от всички младежи на възраст между 15 и 24 г. в ЕС, което се равнява приблизително на 7.5 милиона души.
За съжаление тази негативна класация се оглавява от България, където делът на тези млади хора без перспектива е 21.8%.
Положението е най-добро в Холандия, където едва 4.4% от младежите до 24 г. са без работа, не учат и не се стремят към придобиването на трудова квалификация.
С изключение на Люксембург, всички страни членки на ЕС отчитат значително увеличение на тази група младежи от началото на кризата насам. През 2010 г. в Италия и Великобритания броят на младежите в групата се е увеличил приблизително на 1.1 милиона.
След България в негативната класация се нареждат Италия и Ирландия с малко под 20% дял на младежите без перспектива, докато в другия край на скалата Холандия е последвана от Люксембург и Дания, където процентът е около 5%.
Само по себе си попадането в тази група е пропиляване на потенциала на младите хора, но то има негативни последствия и върху обществото, и икономиката. Когато човек прекарва известни периоди от време в тази група, това може да доведе до най-различни отрицателни социални условия като изолация, несигурна и нископлатена работа, престъпления и умствени и физически здравословни проблеми. Всяко едно от тези неща си има цена и по тази причина, когато човек попада в тази група, това е не само негов проблем, но и проблем на обществото и икономиката като цяло.
По изчисления на фондацията България губи 934 млн. евро годишно от младежите, които нямат работа, не учат и не се стремят към придобиване на трудова квалификация. От тази сума размерът на държавните разходи е едва 6 млн. евро, а останалите са нереализирани доходи.
Неучастието на тези млади хора в пазара на труда струва на гражданите от държавите от ЕС (без Дания, Гърция, Финландия, Франция, Малта и Швеция) близо 100 млрд. евро годишно, или около 1% от общия им брутен вътрешен продукт (БВП). По страни най-много за това плащат годишно Италия (26 млрд. евро) и Великобритания (16 млрд. евро). Като процент от БВП обаче това коства най-много на Ирландия и България (над 2% от БВП), следвани от Италия (1.7%).
На противоположния полюс са Люксембург и Германия, където негативното влияние на младежите от тази група върху БВП е ограничено (0.34% и 0.65% от БВП, респективно).

БДЖ вдигна цените на билетите с 20%

автор:Дума

visibility 338

/ брой: 84

1 млн. българи са пътували по празниците

автор:Дума

visibility 340

/ брой: 84

По-ранна жътва очакват зърнопроизводителите

автор:Дума

visibility 371

/ брой: 84

Си Дзинпин е на обиколка в три европейски държави

автор:Дума

visibility 438

/ брой: 84

Путин готов на диалог, но на равни условия

автор:Дума

visibility 442

/ брой: 84

Израелската армия нахлу в Рафах

автор:Дума

visibility 396

/ брой: 84

Накратко

автор:Дума

visibility 342

/ брой: 84

Пренавиване

автор:Валентин Георгиев

visibility 368

/ брой: 84

За наше добро

visibility 335

/ брой: 84

Натровената Европа

автор:Юри Михалков

visibility 401

/ брой: 84

БСП: Да кажем ясно и високо - алтернатива има!

автор:Дума

visibility 403

/ брой: 84

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ