България срещу световния №1 на Евроволей 2026
/ брой: 185
България нямаше късмет при жребия за Европейското първенство по волейбол догодина, на което е съдомакин с Италия, Румъния и Финландия.
Световният вицешампион се падна в група с РСМ, настоящия първенец Полша, Португалия, Украйна и Израел. Най-сериозен конкурент е "Дружина полска", водач в световната ранглиста. Двубоите от група В ще се играят във Варна или София, като това ще бъде решено окончателно на по-късен етап. Участници в жребия в Бари бяха либерото на "трикольорите" Дамян Колев и президентът на федерацията Любо Ганев. Европейският шампионат догодина ще се проведе между 10 и 27 септември, като домакин на финалите е Италия.
"Групата ни е най-тежката. Хубавото е, че поляците ще дойдат с много фенове. Ще станат интересни мачове. Разчитам да играем колкото може по-добре и да продължим във втората фаза, където са вече 1/8-финалите и 1/4-финалите. Световното първенство вече е минало. Мислим напред. Надявам се на пълни зали, а пък те (момчетата) ще ни зарадват", обяви Ганев. Към елиминациите продължават първите четири отбора.
За Европейското за жени България се падна в група с Австрия, Сърбия, Украйна, Гърция и Чехия. Мачовете от група В ще са в Бърно. Шампионатът е между 21 август и 6 септември, като домакини са Чехия, Турция, Азербайджан и Швеция.
До края на месеца федерацията ще обяви новия селекционер, който ще замени напусналата Антонина Зетова. За поста се борят Иван Петков, Атанас Петров и Радослав Арсов.