23 Април 2024вторник18:46 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

България трябва да спести около 300 млн. куб. м газ

/ брой: 154

автор:Дума

visibility 622

Влезе в сила Регламентът на Европейската комисия за 15-процентните доброволни спестявания на природен газ от страните членки до края на март 2023 г., които при необходимост може да се превърнат в задължителни ограничения, но от тях ще е засегнат основно бизнесът. Документът бе публикуван в официалния вестник на Европейския съюз и според него всички държави от общността трябва да разработят национални планове за газовите спестявания.

За България това означава да намали газовото си потребление, което през зимните месеци е около 2 млрд. куб. м, с около 300 млн. куб. м. У нас най-големият потребител на природен газ са топлофикациите, и най-вече столичното дружество, на което се пада около 1/3 от газовата консумация. Следват химичните торови заводи и металургичните. Битовото отопление с газ обаче не влиза в регламента за спестяванията, но това не означава, че потребителите не може да бъдат призовани да намалят температурата в домовете си чрез информационна кампания и за икономическата полза от това.

Редица европейски държави, сред които и съседна Гърция, която е доста добре снабдена и има необходимата свързаност в европейските мрежи, успяха да договорят с ЕК изключения от това изискване. България обаче не смята да иска такова, заявяваха предишните управляващи. Предстои да се види позицията на настоящите, които трябва да предприемат мерки, за да не се губи времето до сформирането на редовен кабинет, а и да се използват топлите месеци преди зимата за реализирането на икономиите.

От регламента, който включва и осигуряването на газовите запаси на Европа за зимата, става ясно, че държавите ще са солидарни и ако някоя има повече от изискваните 80% запълняемост на газохранилищата, ще трябва да сподели резервите с тези, които не са успели за постигнат изискваните обеми.

Според документа страните членки ще имат правото да изключват потреблението на газ на определени отрасли, за да се задоволят критичните нужди. За целта ще се определят квоти за задължителното намаляване на търсенето. Националните ограничения обаче не трябва да водят до неоправдани изкривявания на вътрешния пазар на съответната европейска държава.

Държавите членки следва също така да могат да ограничат обема на своето задължително намаляване на търсенето, когато такова ограничаване е необходимо за максимизиране на доставките на газ за други държави членки и когато са в състояние да представят доказателства, че капацитетът на междусистемните им връзки за износ към други държави членки или вътрешната им инфраструктура за втечнен природен газ се използват за пренасочване на газ към други държави членки в най-голяма степен, се посочва в регламента.

В същото време държавите могат да предвидят компенсации и помощи за засегнатите от газовите спестявания отрасли. Допуска се и въвеждането на търгове за спестяване на природен газ, при които на предприятията, приели да ограничават по поискване производството си и съответно потреблението на газ, ще им се плаща.

По данни на Европейската комисия, за постигане на 15-процентните газови съкращения ЕС трябва общо да спести 45 милиарда кубични метра газ.

Само за Германия намаляването на консумацията на синьо гориво трябва да е около 10 милиарда кубични метра.

След като Москва значително намали доставките на газ за европейски държави през последните месеци, с този ход Брюксел се подготвя за евентуално пълно спиране на доставките за ЕС, припомня ДПА.

 


Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК   --> ТУК <--

Споделяйте нашите публикации.

 

 

 

 

Великденската трапеза поскъпва

автор:Дума

visibility 299

/ брой: 77

Рязкото застудяване удари реколтата от череши

автор:Дума

visibility 325

/ брой: 77

Когато ни свърши руския петрол, бензинът поскъпва

автор:Дума

visibility 306

/ брой: 77

България в еврозоната - по-реалистично е през 2026 г.

автор:Дума

visibility 274

/ брой: 77

Агнешкото в Гърция 10 евро за килограм

автор:Дума

visibility 241

/ брой: 77

Баските сепаратисти с исторически успех

автор:Дума

visibility 313

/ брой: 77

Иран запазва строгия контрол върху дрехите

автор:Дума

visibility 304

/ брой: 77

Извращения

автор:Александър Симов

visibility 317

/ брой: 77

Диверсификация

автор:Мая Йовановска

visibility 294

/ брой: 77

За 10-те постижения след Десети

visibility 285

/ брой: 77

НА ВТОРО ЧЕТЕНЕ И ГЛЕДАНЕ

автор:Лозан Такев

visibility 314

/ брой: 77

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ